Rodzaje wysypek u niemowląt - na twarzy, głowie i plecach. Przyczyny, objawy i metody leczenia

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Getty ImagesAnchiy/Getty Images

Wysypka u niemowlaka może objawiać się różnego rodzaju zmianami skórnymi w postaci krostek, grudek czy plamek. Wysypkę mogą wywołać alergie, choroby zakaźne lub schorzenia dermatologiczne. Co robić, gdy wysypka u niemowlaka wygląda jak kaszka? Czym smarować, jak leczyć?

Aby określić prawdopodobną przyczynę wysypki u niemowlaka, warto znać lokalizację i charakter pojawiających się na ciele dziecka zmian. Niezbędna jest również obserwacja objawów dodatkowych. Jeżeli wysypce na twarzy i głowie niemowlęcia towarzyszy gorączka lub wymioty, należy podejrzewać chorobę zakaźną. Gdy zmiany na skórze powodują silny świąd, może to być wysypka alergiczna.

Wysypka na twarzy niemowlaka jak kaszka

Istnieje wiele przyczyn wywołujących wysypkę u niemowlaka. Część z nich, mimo dokuczliwych objawów, nie jest groźna. Charakterystyczna wysypka na policzkach u niemowlaka bardzo często jest symptomem trądziku niemowlęcego. Czerwone wypryski w postaci krostek i białe zaskórniki pojawiają się na czole, brodzie i policzkach. Wysypka na twarzy niemowlaka przypomina kaszkę, zmiany są jednak łagodne i szybko ustępują.

Wysypka na brzuchu u niemowlaka może mieć wiele przyczyn jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry. Skóra atopowa jest bardzo sucha, łuszczy się, ciemnieje w miejscu zmian, czasem powstają na niej małe grudki. Wysypka na plecach niemowlaka jest przeważnie wynikiem tzw. potówek, czyli małych pęcherzyków wypełnionych płynem, które pojawiają się np. na plecach czy fałdach skórnych – obszarach narażonych na pocenie i przegrzanie.

Wysypka alergiczna u niemowlaka

Czerwona wysypka u niemowlaka może być wywołana reakcją alergiczną na pokarm, sierść zwierząt, roztocza, pyłki roślin czy składniki kosmetyków i detergentów. Wysypka na ciele niemowlaka przybiera zazwyczaj formę swędzącej pokrzywki. Mogą jej towarzyszyć takie objawy jak: katar, kaszel czy ból brzucha. Po wystąpieniu zmian na tle alergicznym należy wdrożyć dietę eliminacyjną lub ograniczyć kontakt z alergenami.

Wysypka u niemowlaka karmionego piersią będąca objawem alergii zdarza się stosunkowo rzadko. Gdy się pojawia, najczęściej wynika z przedostania się do układu pokarmowego dziecka wraz z mlekiem konkretnych alergenów, zawartych w diecie matki. By dowiedzieć się, skąd bierze się alergia u niemowlaka, kobieta po konsultacji z lekarzem powinna zastosować dietę eliminacyjną i obserwować reakcje maluszka. Wysypka uczuleniowa u niemowlaka może być spowodowana również skazą białkową. Występuje ona pod postacią atopowych zmian, zwłaszcza w obrębie twarzy i tworzy obraz „błyszczących, (lakierowanych) policzków”.

Wysypka na twarzy u niemowlaka. Czym ją smarować?

Pielęgnując twarz niemowlęcia z wysypką, warto sięgać przede wszystkim po naturalne produkty nawilżające, np. emolienty, które natłuszczają i odbudowują warstwę ochronną naskórka. Świetnie sprawdzi się też przemywanie ciała przegotowaną wodą, a w przypadku silnego świądu maściami łagodzącymi. Jeżeli wysypka ma wyjątkowo ciężki przebieg, lekarz może zalecić smarowanie zmienionych miejsc maścią sterydową.

Wysypka na pupie niemowlaka

Zmiany skórne w okolicach pieluszki mogą wynikać z urazu mechanicznego, jednak częściej oznaczają stan zapalny nazywany pieluszkowym zapaleniem skóry. Zaczerwienienia będące konsekwencją odparzeń mogą zmienić się w grudki, a nawet bolesne, ropiejące rany. Pojawienie się wysypki na pośladkach, genitaliach i w pachwinach niemowlaka jest efektem drażniącego działania kału i moczu. Stan ten pojawia się najczęściej w wyniku niedostatecznej higieny (za rzadkie zmienianie pieluch i zła pielęgnacja), problemów żołądkowych czy po zmianie diety malucha.

Wysypka z gorączką i wymiotami u niemowlaka

Jeżeli gorączka i wysypka u niemowlaka występują jednocześnie, a dodatkowo pojawia się złe samopoczucie i wymioty, może to być sygnał, że jest to choroba zakaźna wieku dziecięcego.

Wysypka u niemowlaka na brzuchu i plecach rozprzestrzeniająca się stopniowo na całe ciało z towarzyszącą gorączką może wskazywać na ospę (wiatrówkę). Objawy są bardzo charakterystyczne, gdyż czerwone rozlane plamy bardzo szybko zmieniają się w krostki zawierające płyn surowiczy. Charakterystyczna, gruboplamista wysypka na głowie niemowlaka z upływem czasu zstępująca kolejno na brzuch, plecy i kończyny, może wskazywać na odrę. Drobna wysypka u niemowlaka zabarwiona na różowo, zlewająca się ze sobą, może być objawem różyczki. Wysypka u niemowlaka na całym ciele, zwłaszcza pod pachami i w zgięciach łokci, pod postacią drobnych, zlewających się ze sobą czerwonych krostek z towarzyszącą gorączką, bólami gardła i brzucha, może wskazywać na szkarlatynę. Wysypka na klatce piersiowej u niemowlaka poprzedzona 2- lub 3-dniowym gorączkowaniem z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na rumień nagły (tzw. trzydniówkę). Charakterystyczna bladoróżowa, drobna, ustępująca pod naciskiem wysypka zwykle mija po 2 dniach.

Nie każda zmiana skórna jest objawem choroby, np. wysypka na szyi u niemowlaka może być spowodowana podrażnieniem wywołanym przez szalik albo wiązanie czapeczki. Jeżeli zaś wysypka pojawia się miejscowo na nogach, za uszami lub na ramionach niemowlaka, może to oznaczać alergię kontaktową spowodowaną użyciem środków do prania, tkanin lub kosmetyków z alergenami.

Zobacz wideo: Dramatyczne losy nastolatek

Dramatyczne losy nastolatek
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images