Skaza białkowa u noworodka najczęściej diagnozowana jest już podczas pierwszych wizyt kontrolnych u pediatry. Jest to alergia na mleko krowie, która objawia się głównie wysypką. Stanowi jedną z najpopularniejszych alergii pokarmowych występujących u małych dzieci. Jej symptomy przypominają atopowe zapalenie skóry.
Skaza białkowa u niemowlaka – objawy
Coraz częściej pierwszym problemem zdrowotnym, z jakim rodzice małych dzieci udają się do pediatry na konsultację, jest właśnie skaza białkowa u noworodka . Objawy choroby, choć dość charakterystyczne, to dla niedoświadczonych opiekunów nigdy nie są jednoznaczne. Na szczęście są pewne symptomy, których wystąpienie może zasugerować nam, że mamy do czynienia właśnie ze skazą białkową.
Przede wszystkim na ciele maluszka można zauważyć zmiany skórne w postaci wysypki. W pierwszej kolejności zazwyczaj dotykają one twarzy, a konkretniej policzków, które zaczynają wyglądać zupełnie inaczej niż jeszcze kilka dni temu – są teraz błyszczące i rumiane. Podobne zmiany skórne mogą pojawić się także na szyi, rączkach, nóżkach i tułowiu dziecka. Wraz z postępem skazy, zmiany chorobowe stają się silnie przesuszone i swędzące, co bardzo źle wpływa na ogólne samopoczucie dziecka.
Maluszki zazwyczaj drapią chore miejsca, doprowadzając nie tylko do zaostrzenia swędzenia, ale także do ewentualnego zakażenia skóry. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja dzieci ze skórą alergiczną . Właściwe postępowanie kosmetyczne nie tylko poprawia ich samopoczucie i łagodzi swędzenie, ale przede wszystkim dobrze wpływa na ogólny stan skóry.
Skazę najłatwiej rozpoznać również po tym, że pot, pocieranie skóry czy stres doprowadzają do zaostrzenia objawów. Wysypka staje się jeszcze mocniejsza również podczas np. ząbkowania.
Skaza białkowa u dzieci może objawiać się także w zupełnie inny sposób. U niektórych maluszków rodzice zauważają krew w stolcu oraz problemy z prawidłowym przybieraniem na wadze. Mogą też występować wymioty i częste biegunki. Powyższe objawy należy jak najszybciej skonsultować z pediatrą.
Skaza białkowa a karmienie piersią
Po usłyszeniu diagnozy, że niemowlę ma skazę białkową, należy zastanowić się, w jaki sposób będzie trzeba zmienić sposób opiekowania się dzieckiem, by zminimalizować objawy alergii. W przypadku dzieci karmionych naturalnie najważniejszą kwestią będzie zmiana diety matki . Powinna ona całkowicie wyeliminować ze swojego jadłospisu uczulający nabiał. Nie jest konieczna całkowita rezygnacja z karmienia piersią. Wystarczy, że mama zdecyduje się przejść na odpowiednią dietę.
Skaza białkowa u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym
Zmiana sposobu żywienia zalecana jest także w przypadku dzieci karmionych sztucznie. Po zdiagnozowaniu choroby powinny one dostawać specjalne mleko dla niemowląt z alergią, które nie ma w sobie uczulających składników.
Skaza białkowa u niemowlaka - czym smarować, by poprawić stan skóry?
Ze względu na to, że główne objawy alergii na białka mleka krowiego pojawiają się przede wszystkim na skórze, to niezwykle ważne jest, by odpowiednio pielęgnować ciało małego alergika. Przede wszystkim należy używać odpowiednich kosmetyków, najlepiej takich, które są przeznaczone do atopowej skóry. Można je znaleźć zarówno w aptekach, jak i w dobrze wyposażonych sklepach kosmetycznych.
Kremy, żele do kąpieli i balsamy – to wszystko należy wymienić na takie produkty, które będą bezpieczne dla skóry z alergią na mleko krowie . Dobre kosmetyki delikatnie umyją, dobrze nawilżą i odżywią naskórek, a dodatkowo wspomogą naturalne procesy regeneracji uszkodzeń. Regularnie używanie kosmetyków dla dzieci z AZS pomaga także przywrócić maluszkowi utracone dobre samopoczucie, poprzez likwidację uczucia pieczenia, swędzenia i przesuszenia skóry.
Zmiana sposobu żywienia oraz codziennej pielęgnacji skóry u dzieci z alergią na mleko krowie jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zahamować uciążliwe objawy skazy. Niemowlę staje się spokojniejsze, dłużej śpi i zdecydowanie lepiej się rozwija.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN