Hobby

Wszystkie zalety wędkarstwa – hobby, sport, pasja

Wędkarz złowił dużą rybę

Fot. Anton Petrus / Getty Images

Hobby

Wszystkie zalety wędkarstwa – hobby, sport, pasja

Wędkarz złowił dużą rybę

Fot. Anton Petrus / Getty Images

Wędkarstwo to sport. Wędkarstwo to hobby. Wreszcie wędkarstwo to idealny sposób na rekreację i wypoczynek. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój wędkarstwa, coraz lepszy sprzęt i nowe możliwości związane z wędkarską turystyką.

W Polsce dokumentem upoważniającym do legalnego wędkowania na wodach publicznych jest karta wędkarska wydawana przez Polski Związek Wędkarski. Nie jest wymagana na łowiskach komercyjnych, gdzie wędkarstwo uprawia się za dodatkową opłatą dla właściciela zbiornika. Regulowaniem przepisów dotyczących wędkarstwa w Polsce zajmuje się Polski Związek Wędkarski, choć nie jest to jedyna organizacja zrzeszająca wędkarzy. Wielu z nich grupuje się poza strukturami PZW, w stowarzyszeniach lub kołach wędkarskich . Do Polskiego Związku Wędkarskiego można zapisywać się od 14. roku życia. W różnych rodzajach wędkarstwa używa się innego sprzętu – przede wszystkim rozmaicie zbudowanych wędek.

Wędkarstwo podlodowe

Jednym z rodzajów wędkarstwa jest wędkarstwo podlodowe , dyscyplina ciężka ze względu na warunki atmosferyczne, w jakich się je uprawia, a także stosunkowo mało bezpieczna. Przewiercanie się przez lód, zimno i zaskakujące sytuacje, które mogą pojawić się podczas wędkowania pod lodem, mocno selekcjonują ewentualnych zainteresowanych. W wędkarstwie podlodowym trzeba mieć lekki i trwały sprzęt, a także zwracać uwagę, by składał się z niezamarzających elementów. W Polsce wędkarstwo podlodowe jest sportem sezonowym, jednak na dalekiej północy, np. w Finlandii, to tradycyjna, praktykowana od lat metoda połowu ryb. Zachęty do wędkowania podlodowego w Finlandii, na które można natknąć się w Polsce, mają wymiar wręcz filozoficzny – reklamy obiecują, że wśród małych, pokrytych lodem zatoczek, wędkarz może doznać tak niezwykłego spokoju, z jakim nie zetknął się nigdy wcześniej w żadnym innym zakątku świata. Uprawiając wędkarstwo podlodowe w Polsce, spod lodu najczęściej wyciąga się płocie, okonie i leszcze. Powodzenie połowu w wędkarstwie podlodowym zależy też od metody, którą się wybiera. Różnią się one długością i rodzajem używanej wędki i przynęty.

Wędkarstwo muchowe

Aby zabrać się na poważnie za wędkarstwo muchowe , trzeba poświęcić trochę czasu na ćwiczenia "na sucho". To dobry trening w wędkarstwie dla początkujących . W tym celu należy kupić zestaw muchowy (specjalne przynęty) i solidną, bardzo wytrzymałą wędkę. Do uprawiania wędkarstwa muchowego potrzebna jest jednoczęściowa lub składana wędka – wszystko zależy od wyboru łowiska. Oprócz tego należy mieć linkę wyposażoną w głowicę rzutową i odpowiednio wyważony kołowrotek (to niezbędne, by przy rzutach nie męczyć ręki). Taki zestaw dla początkujących wędkarzy może kosztować około 400-450 zł. Można nauczyć się samodzielnie przygotowywać przynętę w wędkarstwie muchowym, ale najlepiej kupić standardowy zestaw muszek typu nimfy, streamery czy buzzery. Kilkutygodniowy trening powinien z każdego zrobić oddanego adepta wędkarstwa muchowego .

Wędkarstwo gruntowe

Jedną z metod wędkarstwa gruntowego jest metoda spławikowa . Oprócz tego jest metoda gruntowa i powierzchniowa i to są trzy najważniejsze sposoby wędkarstwa gruntowego . Wszystkie metody nieznacznie różnią się od siebie, przede wszystkim głębokością połowu i sygnalizowaniem brania. Decydując się na jedną z metod wędkarstwa gruntowegowędkarstwo spławikowe , należy zacząć od wyboru spławika. Może to być grubo zakończony waggler (do łowienia w rzekach) lub spławik o cienkiej końcówce (do wód stojących). Do tego prosty, niedrogi i lekki bat, czyli wędka odległościowa – rozpoczynając wędkarstwo gruntowe, należy unikać wędek teleskopowych. Na początek wystarczy nam prosty kij. Wędkę najkorzystniej na samym początku wyważyć z kołowrotkiem. Żyłka powinna mieć średnicę 0,14-0,16 mm – na sam początek przygody z wędkarstwem gruntowym , by wystarczyła na średniej wielkości ryby, i przypon – 0,12 mm. Po pierwszym przeszkoleniu warto zaopatrzyć się w wypychacz, gruntomierz, podbierak i zestaw przynęt.

Wędkarstwo morskie

Wędkarstwo morskie to emocje i przygoda. Szczególnie popularne kierunki na wędkarstwo morskie to Norwegia i Szwecja, ale Morze Bałtyckie i wyprawy na dorsza również cieszą się sporym powodzeniem. Na północy łowi się halibuty, pstrągi, zębacze, okonie. Wśród łowisk, znane są wody półwyspu Varanger, półwyspu Loppa, okolice wyspy Seiland i Morze Barentsa. Mocny sprzęt w wędkarstwie morskim jest niezbędny. Wędkarze rekomendują przede wszystkim łowienie na spinning, pilkery, stosowanie naturalnych przynęt. Jaki przebieg ma taka morska wyprawa? Na łowiska dociera się łodziami z silnikami spalinowymi wyposażonymi w echosondy i GPS-y, które wykrywają ławice ryb. Koszty wyprawy na wędkowanie morskie można podzielić na całą grupę. Wynajem apartamentu dla 4-8 osób na tydzień to 900-2000 euro. Wynajem kutra to 600-800 euro na siedem dni, wypożyczenie sprzętu ok. 250 euro na tydzień. W Polsce niezwykle popularne są łowiska w okolicy Władysławowa. Wędkarstwo morskie to szybko rozwijająca się w tym rejonie dziedzina lokalnej gospodarki. Wypożyczenie kutra na 10-godzinny rejs wynosi 160-180 zł za osobę. W trakcie rejsu można wypożyczyć profesjonalny sprzęt. Koszt kompletnej wędki – 20-35 złotych. Korzystać z uroków wędkarstwa morskiego można także w okolicach Darłowa, Kołobrzegu, Łeby i Gdańska . Rejsy wędkarskie odbywają się przez cały rok przez siedem dni w tygodniu i trwają do 10 godzin. Pierwsze kutry z wędkarzami chcącymi skorzystać z uroków wędkarstwa morskiego w Darłowie wypływają już o godz. 5:30. Czarter całego kutra to cena ok. 2500 złotych. Podobne oferty wędkarstwa morskiego z organizowanymi rejsami na dorsza można znaleźć w Kołobrzegu (organizowane są stąd wyprawy na Bornholm – ceny negocjowane). Za 10-godzinny rejs na dorsza z Łeby trzeba zapłacić 170 zł za osobę.

Zobacz film: Czy powinniśmy jeść ryby? Źródło: Dzień Dobry TVNCo sądzisz o tym artykule?
62
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0