Łowcy karpi, czyli dlaczego warto uprawiać wędkarstwo karpiowe

Wędkarstwo karpiowe
Fot. Getty Images/gradyreese

W październiku 2018 roku polski wędkarz złapał podczas zawodów we Włoszech karpia o wadze przekraczającej 41 kilogramów. Imponujące, prawda? Tym bardziej, że to najprawdopodobniej największy karp złowiony kiedykolwiek przez Polaka. Wędkarstwo karpiowe może być bardzo ekscytującym typem łowienia.

Zobacz też: Wędkowanie. Najlepsze metody w wędkarstwie dla początkujących >>>

Wędkarstwem karpiowym interesuje się coraz więcej pasjonatów łowienia ryb. Potrafi dostarczyć mnóstwo satysfakcji, ponieważ dzięki doświadczeniu i dobrze dobranemu sprzętowi możemy łapać coraz większe ryby – karpie czy amury. Co okaże się najbardziej przydatne w wędkarstwie karpiowym ?

Wędkarstwo karpiowe – podstawy

W naszym kraju karp nie ma okresu ochronnego, wędkarze mogą odławiać go przez cały rok. Ryby wolą jednak żerować w cieplejszych porach roku, z tego powodu okres od maja do września to najlepszy czas do połowu tego gatunku ryby. Karp występuje przede wszystkim w jeziorach i stawach, ale można też go spotkać przy zaporach wodnych i ciepłych kanałach w sąsiedztwie elektrowni. To smaczna, a także niedroga ryba, stąd spora jej popularność na naszych stołach. Karp, któremu nie brakuje pożywienia, potrafi dorosnąć do 1,20 centymetrów i ważyć nawet około 30 kilogramów. Złowienie tak dużej ryby to spore wyzwanie, dlatego sprzęt do wędkarstwa karpiowego powinien sprostać wysokim oczekiwaniom.

Wędkarstwo karpiowe – sprzęt

Zaczynając kompletować sprzęt do wędkarstwa karpiowego , powinniśmy znać przyzwyczajenia kulinarne tych ryb. Żywią się ślimakami, roślinnością wodną, małżami, musimy więc wiedzieć, że w przypadku łowienia karpia nie powinniśmy stosować sztucznej przynęty. Zamiast tego wybierzmy kukurydzę, pellet, orzech tygrysi oraz kulki proteinowe. Uzbrojeni w taką wiedzę możemy zacząć kompletować sprzęt do wędkarstwa karpiowego . Skoro możemy trafić na naprawdę dużą sztukę, nasz kij musi być odpowiednio wytrzymały i “dobrze siedzieć w łapie”. Dokonując wyboru, weźmy pod uwagę, jaką wędką łatwo będziemy zarzucać zestaw, podbierać i holować rybę na brzeg. Początkującym powinno wystarczyć wędzisko o długości 3,6 m, najlepiej o miękkiej akcji. Kiedy już nauczymy się obsługiwać taki wędkarski zestaw karpiowy , możemy przerzucić się na dłuższe i sztywniejsze kije o długości 3,9 m. Do tego odpowiedni kołowrotek i linki. Najważniejsze już mamy. Uzupełniając sprzęt do wędkarstwa karpiowego , pamiętajmy jeszcze o macie do ważenia karpi, przydadzą się też rodpod lub podpórki, łódeczka zanętowa, elektroniczne sygnalizatory oraz ciężarki. Wyposażeni w taki zestaw do wędkarstwa karpiowego możemy rozpocząć połów.

Zobacz też: Sygnalizator brań – mechaniczny i elektroniczny >>> 

Wędkarstwo karpiowe – porady

Wiosną, kiedy zaczyna się najlepszy czas na karpie, pogoda potrafi płatać figle. W związku z tym również żerowanie karpi może być trudne do przewidzenia. Dlatego zasiadka tylko w jednym miejscu w oczekiwaniu na rybę, nawet przy konkretnym zanęcaniu, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Krótko mówiąc, w wędkarstwie karpiowym trzeba się trochę natrudzić, by złowić rybę. Najlepszym i najpewniejszym miejscem będą płytsze części zbiornika wodnego, osłonięte od wiatru. Warto obserwować ruchy trzciny podgryzanej przez amury czy bąble powietrza wypływające na powierzchnię. Może to oznaczać, że na 2 do 3 metrach głębokości żerują karpie. By połów był obfity, najpierw musimy zanęcić rybę. Szczególnie wiosną powinniśmy pamiętać, że po zimnych miesiącach metabolizm ryb jest spowolniony, więc nie możemy przesadzać z ilością pokarmu. Zanim zarzucimy, dobierzmy do swojego zestawu karpiowego przypon w ciemnych kolorach (jak najbardziej imitujący barwę dnia zbiornika). Przygotujmy haczyk o szerokim kolanku i kołowrotek o sporej wytrzymałości i dobrym, precyzyjnym hamulcu.

Zobacz też: Brania ryb a pogoda >>> 

I sprawy kluczowe. Zachowujmy ciszę, by nie dopuścić do spłoszenia ryb oraz urozmaicajmy przynętę, bo mamy do czynienia z bardzo wymagającymi rybami, których menu kształtuje się w zależności od pory dnia i miejsca, w którym żerują. Powinniśmy też uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajmy również, że gdy jest słonecznie i ciepło, karpie wynurzają się na płytsze wody. Z kolei gdy pogoda się zmienia i robi się chłodniej, schodzą w głębinę. Często wznawianą i cenioną przez wędkarzy literaturą dotyczącą tego typu łowienia jest “Nowoczesne wędkarstwo karpiowe” autorstwa Pawła Szewca. Rekomenduje się tę pozycję książkową jako doskonałe źródło wiedzy, zarówno dla świeżych karpiarzy, jak i doświadczonych. Szewc szeroko rozpisuje się na temat technik połowów, udziela porad dotyczących wędkarstwa karpiowego , pisze o przygotowaniu przynęty, zwyczajach ryb i ich podwodnym środowisku. Książkę na pewno znajdziemy w licznych internetowych księgarniach lub na portalach sprzedażowych.

Zobacz też: Kalendarz brań szczupaka - kiedy na ryby? >>> 

Dlaczego karp?

Karp jest rybą wartą naszego zachodu przede wszystkim dlatego, że jego mięso jest bardzo zdrowe. Zawiera żelazo, cynk, selen, jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielu witamin. Jest także niskokaloryczne. 100 gram karpia zawiera około 100 gramów kalorii. Jeśli kupujemy karpia, pamiętajmy, by korzystać ze sprawdzonych źródeł, ponieważ wartość odżywcza ryby jest zależna od tego, w jakich warunkach była karmiona oraz przechowywana.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości