wędkarstwo

  Tołpyga to ryba pochodząca z Chin i Rosji. Jej występowanie w polskich jeziorach to efekt sztucznego zasiedlenia. Żyje razem z karpiami i amurami. Jest rybą płochliwą i bardzo ostrożną. Zazwyczaj jest łowiona przy okazji złowienia karpia. Sprawdź, na co bierze tołpyga i jak można przyrządzić złowioną rybę.

  Stojaki, podpórki, sztyce, tripody, rodpody – różne wymiary, rodzaje i przeznaczenie. Stojak na wędki to bardzo przydatne akcesorium, nie tylko nad wodą. Jaki wybrać? Kupować czy raczej zrobić samemu? Poniżej kilka praktycznych porad.

  Wygoda nad wodą podczas długich godzin spokojnego wędkowania to podstawa. Zapewni ją nam dostosowane do naszej wagi i gabarytów krzesełko wędkarskie. Naprawdę mamy z czego wybierać.

  Aby zwiększyć swoje szanse na złowienia karpia, najlepiej zapoznać się przed wyprawą na ryby z kalendarzem brań karpia. Wskaże on nam dni, kiedy prawdopodobieństwo złowienia tej ryby jest największe.

  Skrzynka wędkarska to jedno z najważniejszych akcesoriów każdego wędkarza: mieści nie tylko wszystkie mniejsze i większe przedmioty, które są przydatne w czasie zasiadki, ale pełni również funkcję siedziska czy plecaka. Skrzynka wędkarska z wyposażeniem często stanowi skarb wieloletniego kolekcjonowania niezbędnych akcesoriów.

  Technika spinningowa jest bardzo popularna wśród wędkarzy. Chętnie wykorzystuje się ją w naszym kraju, ale nie tylko. Utarło się przekonanie, że można łowić na nią ryby wyłącznie drapieżne. Okazuje się jednak, że również roślinożerne ryby łapią się na spinning. Wiele osób wyspecjalizowało się w tej metodzie, uznając ją za najlepszą.

  Węgorz europejski to ryba, która rozmnaża się w Morzu Sargassowym, a następnie migruje do europejskich słodkich wód śródlądowych. Jest rybą zagrożoną wyginięciem, a jej okres ochronny reguluje szereg przepisów międzynarodowych. Węgorz elektryczny to tak naprawdę strętwa, która mylnie była kojarzona z węgorzem.

  W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się nowoczesne wędkarstwo. Sprzętem używanym przez jego zwolenników są wędki castingowe. Dowiedz się, czym się charakteryzują.

  Leszcz jest wszechobecny w całej Europie, a także poza nią, dlatego często trafia na nasze talerze. Można go przyrządzić na wiele sposobów - ugotować, usmażyć lub zapiec. Ryba leszcz ma wiele drogocennych witamin.

  Torby wędkarskie można kupić nie tylko w sklepach dla pasjonatów rybołówstwa. Zainteresowały się nimi również duże sieci handlowe i regularnie włączają je do swojej oferty. Co powinna mieć najlepsza torba wędkarska?

  Pokrowiec na wędki to jedno z niezbędnych akcesoriów każdego wędkarza, który przeszedł już z najtańszego sprzętu w stronę czegoś dopasowanego bardziej pod swoje preferencje. Obecnie szukając pokrowca trzeba odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: czy ma być miękki, czy usztywniany? Ile komór nam potrzeba i kiedy pokrowiec na wędki trzykomorowy jest tylko niepotrzebnym gadżetem?

  Nie bez powodu jezioro w Tarnobrzegu nazywane jest "cudem ekologii" – na niemal 500 hektarach, które dawniej zajmowała kopalnia siarki, powstał sztuczny akwen wodny przeznaczony jedynie do celów rekreacyjnych. To istna gratka dla każdego, kto ceni sobie aktywny wypoczynek. Przejrzysta woda zachęca do nurkowania, a silny wiatr i delikatne fale jeziora przyciągają zapalonych surferów. Co jeszcze oferuje turystom Jezioro Tarnobrzeskie? Sprawdź!

  Parasol wędkarski to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wędkarza, który nie chce zwracać uwagi na warunki atmosferyczne, tylko poświęca się swojemu hobby. Wśród nowoczesnych modeli warto wyróżnić parasol wędkarski z osłoną (inna nazwa: parasol wędkarski z bokami), który zabezpiecza także przed opadami bocznymi i powiewem wiatru.

  Szczupak to prawdziwy król drapieżników, dlatego złowienie go jest szczególnym sukcesem dla każdego wędkarza. Szczupaka można łowić w jeziorach przez większą część roku, ale najlepsze pory to wiosna i jesień, kiedy szczupak wychodzi ze swoich kryjówek w trzcinach i zaczyna żerować przy brzegu.

  Pierwsza myśl, jaka kojarzy się z wędkarzem? Mężczyzna w sile wieku lub senior na emeryturze, który od świtu czuwa na krzesełku nad brzegiem rzeki czy jeziora - w jednej ręce wędka, a w drugiej termos z gorącą herbatą lub czymś mocniejszym. Tymczasem chcę Wam przedstawić 22-letnią Julię, która wprowadzi nas do swojego wędkarskiego świata.

  Wędkarstwo wyczynowe polega na sprawnym posługiwaniu się wędką i raczej nie przypomina rekreacyjnego siedzenia na wodą. W Polsce i za granicą istnieje spore grono osób zajmujących się tym sportem – poznaj, na czym on polega.

  Na Solcu nad Wisłą w Warszawie Bartek Jędrzejak uczy się łowić ryby pod okiem ekspertów, Marcina Kamińskiego i Krzysztofa Rózgi. Są to wędkarze, którzy prowadzą kanał Team Szmaciarze & Przyjacioły. Polując na gigantyczne sumy, panowie rozmawiają o tym, dlaczego wędkarstwo jest fascynującym zajęciem. I pokazują metody zarzucania wędki.

  Choć złowił wiele niesamowitych okazów, ta ryba zapadnie w jego pamięci. Kamil Walicki, wędkarz i dziennikarz specjalizujący się w tematyce wędkarskiej, podczas wspólnego wypadu z kolegą spotkał wyjątkową "perełkę" - suma-giganta.

  Klara Małecka ma dwa oblicza – jedną jest kosmetologia, a drugą… wędkarstwo. Która pasja jest dla niej ważniejsza? Jesteśmy pewni, że prawidłowa odpowiedź na to pytanie, na pewno was zaskoczy.

  Z okazji Dnia Wędkarza zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN miłośników łowienia ryb - aktorów: Laurę Łącz, Tomasza Stockingera i Karola Strasburgera oraz muzyka Rafała Brzozowskiego. Co ich pasjonuje w tym zajęciu? Co wędkarstwo ma wspólnego z polityką? ;)

  Podobno wędkarstwo ma wiele zalet. Jakich? Wędkarski klimat próbował złapać dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Udało mu się? Chwycił jakąś złotą rybkę? Dlaczego musiał przebić czyjeś oczka? I czego życzył wędkarzom? ;)

  Wędkarstwo podlodowe to jeden z ulubionych sportów Kanadyjczyków, który również zaadoptowali mieszkający w Kanadzie Polacy. Co jest pociągającego w tym zajęciu? Nad jezioro Saint-Jean i jedną z rzek zabrała nas Irmina Somers. Udało jej się złowić rybę? ;)

  Już po raz osiemnasty odbyły się Zawody Wędkarskie Aktorów im. Mariana Łącza. Podczas nich artyści oddają się swojej wędkarskiej pasji i czczą pamięć Mariana Łącza, świetnego aktora i tak, jak oni zapalonego wędkarza. Kto przyjechał w tym roku? Kto wygrał zawody? Za co została przyznana nagroda TVN? Z czego wynika ambicja Mariana Opani? Ufff, emocji było co nie miara - jak na rybach ;) Zawodom przyglądała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Urszula Chincz.