Pokrowiec na wędki – kiedy usztywniany, a kiedy miękki? Ile komór wybrać? Porady praktyczne

Mężczyzna trzymający wędkę. Sprzęt dla wędkarzy, akcesoria do łowienia ryb.
Wędka
Źródło: Jordan Siemens/Getty Images
Pokrowiec na wędki to jedno z niezbędnych akcesoriów każdego wędkarza, który przeszedł już z najtańszego sprzętu w stronę czegoś dopasowanego bardziej pod swoje preferencje. Obecnie szukając pokrowca trzeba odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: czy ma być miękki, czy usztywniany? Ile komór nam potrzeba i kiedy pokrowiec na wędki trzykomorowy jest tylko niepotrzebnym gadżetem?

Zanim dokonamy zakupu pokrowca na wędki, musimy zmierzyć się z kilkoma tematami związanymi ze specyfikacją tego rodzaju sprzętu.

Pokrowiec na wędki: niepotrzebny gadżet czy niezbędne wyposażenie wędkarza?

Wyposażenie każdego wędkarza rozrasta się wraz z jego doświadczeniem i poziomem wtajemniczenia: początkowo większość nowicjuszy zadowala się najtańszymi wędkami, a kiedy złapią bakcyla, zaczynają inwestować w swoją pasję. Wyższej klasy sprzęt (lub spory asortyment nawet przeciętnej klasy wędzisk, kołowrotków i akcesoriów) wymaga odpowiedniego przechowywania. Poza wygodą na równorzędnym pierwszym miejscu znajduje się tu bezpieczeństwo: sprzęt musi nie tylko być pod ręką, ale musimy mieć świadomość, że jest bezpiecznie transportowany. Oczywiście i początkujący wędkarz może nosić wędki w pokrowcu, jednak największy sens takie rozwiązanie ma w przypadku osób, które zgromadziły już liczny ekwipunek.

Pokrowiec na wędki usztywniany czy miękki – co wybrać?

Początkowo większość produkowanych pokrowców stanowiły pokrowce miękkie, dopiero od kilkunastu lat coraz większe triumfy święcą modele usztywniane. Warto jednak pamiętać, że wersje miękkie ciągle sprawdzą się dobrze w przypadku pojedynczej wędki, do tego przeciętnych rozmiarów. Paradoksalnie również w przypadku osób, które mają już swoją specjalizację wędkarską i używają jednego wędziska, ale słusznych rozmiarów, bardziej praktyczne może być wybranie pokrowca miękkiego, który zwyczajnie łatwiej będzie ułożyć w aucie. Pokrowiec na wędki usztywniany to optymalne rozwiązanie dla osób, które posiadają kilka wędek i akcesoria, takie jak składane podbieraki czy sztyce do podpórek – to wszystko można z powodzeniem zmieścić w wersji usztywnianej trzykomorowej, mierzącej około 1,5 metra.

Pokrowiec na wędki: trzykomorowy, dwukomorowy czy pojedynczy?

Ilość komór zależy bezpośrednio od tego, jak dużo sprzętu będziemy zabierać ze sobą jednorazowo. Perspektywicznie zakup pokrowca trzykomorowego może mieć sens także w przypadku wędkarza, który posiada jedną, ulubioną wędkę z akcesoriami: modele usztywniane są zwykle dobrane do standardowych długości wędzisk, które powinny być przed umieszczeniem nawet w sztywnym pokrowcu zamknięte w specjalnych tubach, które można kupić na wymiar w każdym większym sklepie z tej branży. Pokrowce usztywniane poza bezpieczeństwem gwarantują też wygodniejsze przenoszenie o własnych siłach: mają zwykle systemy specjalnych szelek i uchwytów, które pozwalają transportować je pieszo bez specjalnego wysiłku.

Kiedy sztywny pokrowiec na wędki będzie nam niezbędny?

Sztywny pokrowiec to akcesorium przydatne dla każdego wędkarza, który dba o swój sprzęt: lepsze modele są nie tylko wyściełane miękkim materiałem od środka, ale również mają specjalne strefy bezpieczeństwa, które zabezpieczają przenoszony ekwipunek przed skutkami upadku czy zgniecenia. Niemal każdy sztywny pokrowiec jest również nieprzemakalny.

Pokrowce z wyższej półki: pokrowiec na wędki karpiowe 3-składowe

Karpiarze często dojeżdżają autem na samo łowisko: potrzebują większych pokrowców ze względu na ilość niezbędnego ekwipunku oraz konieczność zapewnienia ochrony kosztownym wędziskom poprzez umieszczanie ich w specjalnych lufach, w których dopiero umieszcza się wędki w pokrowcu. Karpiówki produkowane są przez firmy specjalizujące się w różnych półkach cenowych, m.in. JRC, Mad, Prologic, Jaxon czy Fox. Najkosztowniejsze są pokrowce na wędki 10 stopowe (3 m).

Pokrowiec na wędki 200 cm

Dobrej jakości pokrowiec na wędki 200 cm kupimy bez przeszkód już za około 200 zł, choć trzeba brać pod uwagę fakt, że będzie to model jednokomorowy. W takim wariancie możemy spodziewać się profili z tworzywa, które usztywniają całość konstrukcji, dobrej jakości zamków i wyściółki, regulowanych szelek i wewnętrznych rzepów, które pozwolą na bezpieczny transport nawet kilku wędek.

Pokrowiec na wędki 160 cm

W tej kategorii możemy liczyć na nieco tańsze pokrowce: za firmę z dolnej półki cenowej, jednak gwarantującej solidne wykonanie, zapłacimy niewiele ponad 130 zł, a w tej cenie możemy spodziewać się nawet modeli trzykomorowych. W tańszych produktach tylko podstawa pokrowca jest wzmacniana.

Pokrowiec na wędki 150 cm

To popularna kategoria, która mimo relatywnie niewielkich wymiarów potrafi całkiem sporo pomieścić: w produktach ze średniej półki cenowej (ok. 150 zł) otrzymamy pokrowiec usztywniony, z profilowanymi szelkami i uchwytami oraz dodatkowymi komorami na akcesoria, jak podpórki czy parasol.

Pokrowiec na wędki 140 cm/Pokrowiec na wędki 130 cm

Najmniejsze kategorie można w wersjach jednokomorowych, oczywiście wzmacnianych, nabyć już od ok. 50 zł: w tej cenie otrzymamy proste modele, ze stelażem, ale wodoodporną jedynie podstawą.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dwóch wędkarzy utknęło na odłamanym fragmencie lodu na jeziorze. Uratowali ich strażacy

Dwóch wędkarzy utknęło na odłamanym fragmencie lodu na jeziorze. Uratowali ich strażacy
Źródło: STORYFUL/x-news

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jordan Siemens/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Agnieszka Woźniak-Starak zestresowana nową edycją "Mam Talent!". "Wszyscy mają ogromne oczekiwania"

Agnieszka Woźniak-Starak zestresowana nową edycją "Mam Talent!". "Wszyscy mają ogromne oczekiwania"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Victoria Beckham po wypadku dotarła na fashion week. Jej mąż: "Ten sezon dał ci w kość"

Victoria Beckham po wypadku dotarła na fashion week. Jej mąż: "Ten sezon dał ci w kość"

Miłosz Bachonko wygrał 14. edycję "Mam Talent!". Na co wydał wygraną?

Miłosz Bachonko wygrał 14. edycję "Mam Talent!". Na co wydał wygraną?

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Wjechał autem w grupę przechodniów. 20 osób poszkodowanych, w tym dzieci

Wjechał autem w grupę przechodniów. 20 osób poszkodowanych, w tym dzieci

Zendaya i Florence Pugh o nowej "Diunie". "To było jak sen"

Zendaya i Florence Pugh o nowej "Diunie". "To było jak sen"

Jak w Polsce leczy się otyłość? NIK przygotował raport. Wyniki nie napawają optymizmem

Jak w Polsce leczy się otyłość? NIK przygotował raport. Wyniki nie napawają optymizmem

Krzysztof Cugowski wspomina 55 lat kariery i zdradza plany na przyszłość. "Muszę robić coś do śmierci"

Krzysztof Cugowski wspomina 55 lat kariery i zdradza plany na przyszłość. "Muszę robić coś do śmierci"

Horoskop dzienny na niedzielę, 3 marca 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby

Horoskop dzienny na niedzielę, 3 marca 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby