Hobby

Podłoże do akwarium roślinnego – jakie wybrać i co warto o nim wiedzieć?

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk

Rodzaj podłoża do akwarium roślinnego ma ogromny wpływ na późniejszą pielęgnację roślin, a także na szybkość ich wzrostu. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkową, żywą dekorację w swoim domu, warto bliżej przyjrzeć się produktom, które oferowane są na rynku. Zarówno o rybki, jak i o rośliny w akwarium należy dbać, a pierwszym krokiem do ich prawidłowego rozwoju jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska. Sprawdź, kiedy wybrać żwirek, a kiedy zdecydować się na gotowy substrat.

Dla osób początkujących jednym z większych problemów – obok wyboru rozmiaru akwarium oraz gatunku roślin – jest nieznajomość zasad, jakimi należy kierować się przy zakupie i przygotowaniu podłoża do akwarium. Często popełnianym błędem jest całkowite bagatelizowanie tego czynnika i decydowanie się na pierwszą lepszą ziemię znalezioną w sklepie. W rzeczywistości jednak akwarium roślinne jest równie wymagające jak akwarium z rybami, dlatego rodzaj stosowanego podłoża należy odpowiednio dopasować do potrzeb sadzonych w nim gatunków.

Akwarium roślinne może być naprawdę piękne i stać się jedną z głównych ozdób w całym domu. Aby jednak cieszyło oko przez lata, wymaga odpowiedniego podejścia właściciela i znajomości podstawowych zasad pielęgnacji. Pytanie, jakie często zadają sobie osoby, które decydują się na zakup pierwszego zbiornika, brzmi: jakie podłoże do akwarium wybrać? Zobacz, jakie trzy rodzaje podłoża preferują rośliny podwodne. Sprawdź, które najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

Dlaczego podłoże do akwarium roślinnego jest tak ważne?

Prawidłowy wybór podłoża jest niezwykle istotny, ponieważ to właśnie od niego zależy, czy posadzone w nim gatunki roślin będą mogły się rozwijać i przez cały okres życia będą stosunkowo zdrowe. To z kolei wiąże się z innym ważnym aspektem, czyli funkcją dekoracyjną zbiornika. Zdrowe, szybko rosnące rośliny będą cieszyły oko, podczas gdy egzemplarze chorujące, posadzone na złym stanowisku będą wymagały znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych, będą bardziej czasochłonne w uprawie, a to z kolei znacznie obniży przyjemność z posiadania takiego akwarium.

Podłoże do akwarium roślinnego ma również inne, niezwykle ważne zadanie, jakim jest dostarczanie niezbędnych substancji pokarmowych i odżywczych, których potrzebują dane gatunki i odmiany.

Rodzaje podłoża do akwarium roślinnego

Wyróżnia się trzy podstawowe, najczęściej wybierane i polecane rodzaje podłoża do akwarium roślinnego:

  • jałowe podłoże żwirowe,
  • żwir połączony z substratem,
  • gotowy substrat.

Jałowe żwirowe podłoże do akwarium roślinnego – charakterystyka

Żwirek to najpopularniejszy i najłatwiej dostępny rodzaj podłoża. Przy wyborze żwirku warto zwrócić uwagę na jego granulację, która odpowiada za prawidłowy rozrost korzeni roślin. Drobny żwir może niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój, w rezultacie w twardej warstwie mogą zacząć tworzyć się beztlenowe strefy, w których rozpoczną się procesy gnilne. Z kolei zbyt duże kamienie mogą blokować wytwarzanie się rozległych korzeni i prowadzić do obumierania roślin. Zalecana granulacja powinna mieścić się w granicach od 3 do 6 mm.

Niezależnie od tego, jaki żwirek do akwarium zostanie wybrany, warto wzbogacić go przynajmniej o kulki nawozowe lub inne produkty bogate w potrzebne roślinom składniki odżywcze.

Podłoże do akwarium roślinnego nie może być takie samo jak podłoże do akwarium ogólnego z rybkami. Należy zwracać uwagę również na rodzaj żwiru. W akwariach roślinnych najczęściej wykorzystuje się kwarc, który nie wpływa na twardość wody.

Podłoże do akwarium – substrat i żwir

Substrat nazywany jest także bazą. Można traktować go jako zamiennik nawozów koniecznych do stosowania w podłożu wyłącznie żwirowym. Substraty zawierają potrzebne roślinom składniki pokarmowe. Umieszcza się je na samym dnie akwarium, z góry zaś posypuje żwirem. Ilość substratu zależy przede wszystkim od wielkości akwarium i rodzaju roślin. Przyjmuje się, że substratu powinno być około 2 razy mniej niż żwirku.

Korzenie rośliny znajdujące się w najniższych warstwach podłoża mają bezpośredni dostęp do wszystkich składników sprzyjających ich rozwojowi. Dzięki wymieszaniu żwiru z substratem substancje odżywcze nie rozpuszczają się tak szybko w wodzie i rośliny mogą znacznie dłużej mieć z nich pożytek. Jest to oczywiście rozwiązanie droższe niż wykorzystanie wyłącznie żwirku. Według niektórych świetnym zamiennikiem kupowanego w sklepach substratu może być zwykła ziemia ogrodowa.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images

Pozostałe wiadomości