Wędkarstwo wyczynowe – co to za sport?

Wędkarstwo
Rogkov/GettyImages
Źródło: E+

Wędkarstwo wyczynowe polega na sprawnym posługiwaniu się wędką i raczej nie przypomina rekreacyjnego siedzenia na wodą. W Polsce i za granicą istnieje spore grono osób zajmujących się tym sportem – poznaj, na czym on polega.

Do wędkarstwa wyczynowego używa się tyczki, czyli specjalnej wędki sportowej. Specyfika tego sportu jest naprawdę ciekawa, a zajmują się nim zarówno osoby młodsze, jak i starsze.

Co to jest wędkarstwo wyczynowe?

Wędkarstwo wyczynowe , najprościej mówiąc, polega na łowieniu ryb na czas. Jednak dla sportowych wędkarzy niemniej ważna jest technika łowienia. W Polsce co roku odbywa się wiele zawodów tego typu, w których startują zarówno dorośli, jak i młodzież. A konkurują oni ze sobą w dyscyplinach, takich jak:

  • wędkarstwo muchowe,
  • wędkarstwo morskie,
  • wędkarstwo podlodowe,
  • wędkarstwo spławikowe ,
  • wędkarstwo spininngowe.

Zwycięzcą zostaje wędkarz, który złowi największy okaz lub złowi najwięcej ryb w wyznaczonym czasie. Najwyższe rangą są zawody typu Grand Prix. To właśnie podczas nich wyłaniana jest kadra narodowa, reprezentujące później dany kraj w międzynarodowych konkursach. Co ciekawe, wędkarstwo wyczynowe to również pomysł na karierę sportową. W zawodach startują zarówno kluby wędkarskie, jak i pojedynczy wędkarze. Również tutaj panują konkretne zasady i regulaminy, gdyż jest to sport, jak każdy inny.

Wędkarstwo wyczynowe i tyczka – co to za metoda łowienia?

Wędkarstwo wyczynowe z tyczką lub metoda skróconego zestawu, to jeden z popularniejszych sposobów łowienia. Tyczka to rodzaj sportowej wędki, której długość wynosi od 8 do 13 metrów. Z jej pomocą można łowić średnie i duże ryby. Ponadto sztywna końcówka wędziska umożliwia bardziej skuteczne i precyzyjne połowy, gdyż ułatwia wędkarzowi panowanie nad całym zestawem. Wędkarstwo wyczynowe tyczką to bezpieczny sposób na połów większych ryb.

Kolejną zaletą metody na tyczkę jest także wysoki komfort łowienia. Wędkarz siedzi wówczas na koszu i podeście, które gwarantują wygodę. Co więcej, ma też łatwy dostęp do różnych akcesoriów. Do zalet wędkarstwa wyczynowego spławikowego z użyciem tyczki zalicza się to, iż można zawsze używać lekkich i delikatnych spławików, bez względu na panującą pogodę.

Tym sposobem można łowić na wymagających łowiskach, np. rwących rzekach. Używając tyczki można ją trzymać wciąż w tym samym miejscu, w którym wcześniej rozpuszczono zanętę.

Metoda na tyczkę, mimo iż jest popularna wśród wyczynowców, jest coraz chętnie wybierana także przez osoby wędkujące rekreacyjnie. Największą barierą, przez którą wiele osób jeszcze nie „zasmakowało” łowienia skróconym zestawem, jest jego cena. To drogi sprzęt, na który często nie mogą sobie pozwolić początkujący wędkarze.

Jaką wędkę kupić do wędkarstwa wyczynowego z tyczką?

W skład takiego zestawu wchodzą:

  • żyłka,
  • spławik,
  • obciążenie spławika.

Na początku warto zwrócić uwagę na wędzisko, które powinno być sztywne i w miarę lekkie. Takie sprzęt będzie umożliwiał bardziej finezyjne ruchy podczas łowienia. Warto również zaopatrzyć się w podest lub kosz, dzięki którym nie trzeba trzymać wędki w rękach.

Grubość żyłki dobiera się do łowiska i trzeba wówczas wziąć pod uwagę, z jaką częstotliwością występuje branie. Gdy jest ono słabe, grubość żyłki należy zmniejszyć.

Istotną rolę w wędkarstwie wyczynowym spławikowym, rzecz jasna, odgrywa spławik. Należy go dobrać do panujących warunków pogodowych oraz wody. Jest przyjęte, że dla wód stojących gramatura spławika nie powinna być mniejsza niż 0,2 grama na metr głębokości wody.

Zajmujesz się wędkarstwem wyczynowym spławikowym? Zadbaj o odpowiednią pozycję

Pozycja, jaką wędkarz przyjmuje nad wodą ma kluczowe znaczenie. To od niej zależy szybkość reakcji . Co więcej, ma ona również wpływ na stabilność łowienia, a w końcu i na wynik zawodów. Każdy, kto zajmuje się wędkarstwem wyczynowym spławikowym, musi w pierwszej kolejności zadbać o właściwe ustawienie nóg. Ich nachylenie względem poziomu wody powinno być niewielkie. Aby móc w pełni wykorzystać całą długość wędki, należy ją oprzeć na obu kolanach.

Wędkarstwo wyczynowe – zanęty

Dobra zanęta to niezbędny element każdych zawodów wędkarskich. Dzięki niej w łowisku zawsze znajduje się dużo ryb, które jednocześnie są wciąż głodne. Jednak przygotowanie skutecznego wabika, może być trudnym zadaniem, o czym wiedzą wędkarze wyczynowi. Zanęty można przygotować co najmniej kilka porcji. Dużą popularnością cieszą się te z gliny, ziemi i niewielkiej ilości robaków. A to dlatego, że ryby nie mogą się nimi nasycić, a ponadto muszą włożyć sporo wysiłku w ich zdobycie.

Rodzaj wabika należy dobrać pod kątem terenu, o czym wiedzą wędkarze zawodowi. Zanęta np. dla ryb żerujących tam, gdzie dno jest muliste, musi unosić się na powierzchni wody. W przeciwnym wypadku mogłaby opaść na dno i się zagrzebać. Wielu wędkarzy sportowych ma własne sekretne zanęty. Wielu z nich dodaje do tych kupionych własne dodatki, takie jak np. otręby czy mielone wafle.

Dwóch wędkarzy utknęło na odłamanym fragmencie lodu na jeziorze. Uratowali ich strażacy

Zobacz także:

Wędkarstwo morskie staje się coraz popularniejsze

Wędkarstwo podlodowe - przygoda dla prawdziwego wędkarza

Wędkarstwo muchowe - jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie