Wędkarstwo muchowe - jak dobrać odpowiedni sprzęt?

GettyImages-200460734-001.jpg
GettyImages-200460734-001.jpg
Wędkarstwo muchowe to bardzo specyficzny i trudny sposób łowienia ryb. Trzeba wiedzieć, jak przygotować odpowiedni zestaw wędkarski, niezbędna jest też umiejętność prawidłowego zarzucania.

Wędkarstwo muchowe to jeden ze sposobów łowienia ryb, polegający na wykorzystaniu sztucznej przynęty, tzw. muszki. W Polsce wędkarstwo muchowe ciągle należy do dosyć specyficznych (wręcz elitarnych) metod połowów.

Co wchodzi w skład zestawu do wędkarstwa muchowego?

Zestaw do wędkarstwa muchowego składa się z czterech głównych elementów.

· Wędka - wędki do wędkarstwa muchowego zdecydowanie róznią się od wędek stosowanych w innych rodzajach połowów. Najistotniejsza w doborze wędziska (którego długość dochodzi do 3 metrów) jest jego sprężystość. Co równie istotne - w przypadku wędkarstwa muchowego wędki nie są opisane w klasyczny sposób (ciężarem wyrzutu), są natomiast opisane według tzw. klas. Do tych klas odpowiednio dobieramy sznur i kołowrotek.

· Sznur - wybór sznura jest o wiele bardziej istotny niż samej wędki, a co za tym idzie, bardziej skomplikowany - musi dobrze współgrać z wędką, musi mieć odpowiednią wagę. Doświadczeni wędkarze radzą, aby na początku przygody z wędkarstwem muchowym wybrać sznur DT - jednolity na obu końcach, dzięki czemu początki wędkarstwa muchowego będą łatwiejsze. Sznury mają trzy główne rodzaje: pływające po powierzchni, tonące i pośrednie. Te ostatnie mogą pełnić funkcję pływających lub powoli tonących, w zależności od techniki prowadzenia sznura oraz uprzedniego przygotowania do połowu.

· Kołowrotek - dobierając kołowrotek w wędkarstwie muchowym, należy mieć na względzie to, aby odpowiednio wyważył wędkę oraz, co bardzo ważne, mieścił sznur do wędkowania muchowego.

Przynęta w wędkarstwie muchowym - rodzaje

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym elementem zestawu do wędkarstwa muchowego jest przynęta muchowa. Ten rodzaj sztucznych przynęt imituje różne rodzaje owadów w poszczególnych fazach ich rozwoju. Podział sztucznych much jest bardzo zróżnicowany. Główne rodzaje to:

· muchy suche - imitują dorosłe osobniki takich owadów, jak: jętka, chruścik, konik polny lub chrząszcz. Muchy suche unoszą się na powierzchni wody;

· muchy mokre - przygotowane są na podobieństwo poczwarki lub dorosłego osobnika tuż przed przepoczwarzeniem takich owadów, jak: jętka, chruścik, ochotnik. Muchy mokre poruszają się pod powierzchnią wody;

· streamer - imituje niewielkie ryby, pijawki, posiada skrzydełka wykonane z piór kogucich;

· nimfa - wygląda jak larwa owadów żyjących na dnie lub niewielki skorupiak;

· muchy morskie - to imitacje niewielkich ryb, krewetek lub krabów i - jak sama nazwa wskazuje - służą do połowów w wodach słonych;

· muchy szczupakowe - to muchy dużych rozmiarów, imitujące ryby w bardzo jaskrawych kolorach, mają prowokować drapieżników do ataku;

· muchy do połowu ryb okoniokształtnych - prowadzone są po powierzchni wody, sporządzone z korka lub pianek z tworzyw sztucznych - imitują narybek, żaby oraz drobne ssaki.

Zobacz film: Pasta rybna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wędkarstwo muchowe - jak uczyć się zarzucać wędkę?

Niezwykle ważna jest technika rzutu. Na początku przygody z wędkarstwem muchowym trzeba się liczyć z tym, że mogą pojawić się problemy z zarzuceniem przynęty dokładnie w to miejsce, w które sobie zaplanowaliśmy. Dlatego najlepiej zacząć od najprostszych rzutów i doskonalić w nich swoją technikę. Najbardziej podstawowa technika polega na wyrwaniu sznura z wody, zarzucenia go za plecy i - w momencie poczucia lekkiego oporu - położenia go z powrotem na wodzie. Tego typu rzuty można wykonywać na różne odległości i dla początkującego wędkarza w metodzie wędkarstwa muchowego jest to w zupełności wystarczające. Cała sztuka polega na rytmicznych i regularnych ruchach. Aby poznać podstawy zarzucania wędką w wędkarstwie muchowym, najlepiej wybrać się na pierwszy połów w towarzystwie doświadczonego wędkarza, który przekaże podstawy skutecznych rzutów. Można też skorzystać z kursów organizowanych przez właścicieli łowisk, kluby wędkarskie, a nawet sklepy wędkarskie. Przy odrobinie szczęścia można trafić na kursy darmowe. Trwają około 6 godzin i umożliwiają poznanie podstaw wędkarstwa muchowego.

Co bierze w wędkarstwie muchowym?

Przy wykorzystaniu metody wędkarstwa muchowego najczęściej łowi się pstrągi, lipienie i trocie. Na muchę złapać też można łososie, niektóre ryby karpiowate (np. bolenie, klenie, brzany) oraz okonie i wzdręgi. Bardzo atrakcyjne przy wędkarstwie muchowym jest polowanie na szczupaka. Coraz popularniejsze staje się wędkarstwo muchowe w morzu. W Bałtyku najczęściej można złowić belony, trocie wędrowne, flądry i dorsze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości