Najpopularniejszy rodzaj wędkowania w Polsce - wędkarstwo spławikowe

Wędkarz łowi ryby w rzece
Fot. Hero Images / Getty Images

Bombka albo czarodziej - takie określenia na spławik pojawiają się na niejednym forum wędkarskim. To najpopularniejszy sygnalizator brania ryby, a także podstawowy element zestawu do wędkarstwa spławikowego.

Wędkarstwo spławikowe cieszy się w Polsce dużą popularnością i ma długie tradycje. Kiedyś mówiło się o łowieniu "na grunt", dziś określane jest wędkarstwem spławikowym. Dawniej wędkę strugało się z giętkiego leszczynowego kija lub bambusa, a spławik składał się z obciążonego pióra. Te czasy odeszły już do lamusa, a dziś wędkarstwo spławikowe rozwija się dzięki wykorzystywaniu nowych technologii. Polski Związek Wędkarski organizuje mnóstwo zawodów wędkarstwa spławikowego, podobnie jak lokalne koła wędkarskie. Skąd ta popularność? W tej metodzie połowu wszystko kręci się wokół spławika. Do tego oczywiście dobieramy odpowiedni sprzęt - dobry kołowrotek, wędka, żyłka, zanęty. Umiejętnie składając taki zestaw, odniesiemy sporo sukcesów. W wędkarstwie spławikowym możemy łowić ryby z łódki, ale także z nabrzeża. Tak, jak dużą popularnością cieszy się ta metoda, tak wiele ma odmian. Różnią się przede wszystkim rodzajami użytych wędek oraz spławików. Jeśli planujemy przynieść do domu spore ryby, musimy skorzystać z cięższych spławików. Mniejszych użyjemy, kiedy chcemy złowić małe ryby. W metodach wędkarstwa spławikowego łowi się od powierzchni wody do dna - regulujemy ten sposób poprzez ustawienie gruntu. Choć są to zasady dość proste, to wytrawni wędkarze, szczególnie ci, którzy wyspecjalizowali się tylko w jednej metodzie, osiągają poziom mistrzowski, a ich łowienie wygląda niemal jak sztuka niedostępna zwykłym śmiertelnikom.

Zobacz film: Czy powinniśmy jeść ryby? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wędkarstwo spławikowe - porady

Jeżeli chcemy rozpocząć wędkarstwo spławikowe, na początek wystarczy nam prosty kij (w miarę nabierania doświadczenia możemy korzystać z wędek teleskopowych). Wędkę dobierzmy razem z kołowrotkiem, by sprzęt wyważyć - sprawdzić, jak leży w ręce, przetestujmy hamulec. Dobierzmy żyłkę - optymalnie o średnicy 0,14-0,16 mm (na początek) i przypon o średnicy 0,12 mm. Kiedy wybraliśmy wędkę, żyłkę, przypon, haczyk i przynętę, możemy zabrać się za ćwiczenie wędkarstwa spławikowego dla początkujących . Jeśli nabierzemy wprawy i poznamy podstawy wędkarstwa spławikowego , warto, abyśmy zapoznali się, na jakie dzieli się metody.

Wśród metod wędkarstwa spławikowego wyróżniamy:

· bat,

· metodę bolońską,

· metodę odległościową (angielska).

Wędkarstwo spławikowe - wędki

Bat możemy potraktować jako wstęp i przyuczenie przed rozpoczęciem spławikowego wędkarstwa wyczynowego. To wędka bez kołowrotka, która używana jest raczej na małe ryby. W tej metodzie żyłkę mocuje się do szczytówki teleskopu. Wędka powinna być długa, sztywna i dobrze wyważona, żeby precyzyjnie podawać przynętę. Choć brzmi to jak opis bardzo uproszczonej metody wędkarstwa spławikowego, żeby dojść do perfekcji, trzeba dużo ćwiczyć. Metoda bolońska to dziedzina dla osób uprawiających wędkarstwo wyczynowe spławikowe . Wymaga długiej, teleskopowej wędki, ciężkiego spławika i oczywiście kołowrotka.

Wędka bolonka powinna być długa, żeby umożliwić dokładne zarzucanie na spory odcinek. Nadają się do tego wędki o długości 6-8 metrów z przelotkami zamocowanymi co segment. Krótsze wędki sprawdzą się na płytszych wodach. W metodzie bolońskiej stosuje się najczęściej żyłkę pływającą o średnicy do 0,18 milimetrów. Wędki bolonki kupimy już za 60-80 złotych, ale na sprzęt wysokiej klasy wydamy nawet 800 złotych (wykonane z włókna szklanego lub węglowego).

Kolejną metodę wędkarstwa spławikowego - metodę angielską - nazywa się również metodą odległościową (match). Wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Używa się do niej kołowrotka o dużym przełożeniu i precyzyjnym hamulcu. Wędka powinna być lekka. Do rzutów odległościowych najlepiej wybrać cięższe spławiki typu waggler (z pogrubionym korpusem). Dobrze dobrany sprzęt i możemy rzucać spławikiem na sporą odległość, w miejsca żerowania ryb.

W nowoczesnym wędkarstwie spławikowym łowi się na tyczki. To metoda popularna wśród wędkarzy uprawiających wyczynowe wędkarstwo spławikowe. Pozbawione kołowrotków wędki, do których szczytówek przymocowuje się żyłki, stosuje się na zawodach wędkarskich, w tym również o randze międzynarodowej. Długość tyczek sięga nawet 13 metrów, środek ciężkości znajduje się w dolnej części, konstrukcja jest usztywniona. Ceny kształtują się od 350 do 2000 złotych - w zależności od klasy tyczki. Kiedy nie możemy się zdecydować na wybór metody, w rezerwie możemy mieć wędki uniwersalne. Przy wędkarstwie spławikowym w razie potrzeby można je przerobić na sprzęt, którego akurat potrzebujemy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości