Parenting

Niedojrzali emocjonalnie rodzice. Kim są i jak krzywdzą swoje dzieci?

Parenting

Autor:
Patrycja
Sibilska
Dziecko bojące się cienia rodzica

Człowiek doświadczający uczucia wszechogarniającej pustki i braku zrozumienia, w poszukiwaniu rozwiązania swoich problemów trafia do gabinetu psychologa. Często to właśnie tam odkrywa, że jeden, bądź obydwoje rodziców byli niedojrzali emocjonalnie. Co to oznacza i jak rzutuje na dalsze życie dziecka?

Co wpływa na rozwój dziecka?

Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kim są niedojrzali emocjonalnie rodzice?

Rodzice emocjonalnie niedojrzali to na pozór dbający o swoje dzieci opiekunowie, którzy troszczą się o zapewnienie potrzebnych dóbr materialnych, dobrostan fizyczny. Dbający o odpowiednie żywienie i bezpieczeństwo, inteligentni i zaradni życiowo ludzie. Skąd zatem pomysł, aby określać ich mianem niedojrzałych emocjonalnie? Świadczą o tym ich brak umiejętności komunikacji z innymi ludźmi, nie radzenia sobie z emocjami, brak odporność na stres, nie panowanie nad złością, brak empatii, czy akceptacji dla opóźnionej gratyfikacji. Rozwój emocjonalny takich osób psycholog kliniczny Lindsay C. Gibson w swojej książce "Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców", porównuje do etapu rozwoju czterolatka. Tym samym taka sytuacja uniemożliwia nawiązanie trwałej relacji emocjonalnej z własnym dzieckiem.

Emocjonalna wyrwa

Dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców dorastają w przekonaniu, że to z nimi jest coś nie tak. Dopuszczany do głosu wewnętrzny krytyk, krzyczy w ich głowach. Dopóki nie trafiają na terapię wypierają jakąkolwiek myśl o tym, że rodzic, bądź rodzice mogli nie być nieomylni. Dochodzi do tego jeszcze presja społeczeństwa, która wręcz zabrania obwiniania rodziców za swoje niepowodzenia.

Samotność wynikająca z poczucia bycia niezauważanym przez innych przysparza równie głębokiego cierpienia, co zranienie fizyczne. Powstaje emocjonalna wyrwa.

Rodzicielska pomyłka vs rodzic niedojrzały emocjonalnie

Nie ma ludzi doskonałych i nieomylnych, każdy popełnia błędy. Różnica między rodzicielską pomyłką, a niedojrzałością jest jednak zasadnicza. W przypadku tej pierwszej, pojawia się u rodzica refleksja: "przesadziłem", "mówiąc to zraniłem go bardzo", "powinienem porozmawiać z nim jeszcze raz, kiedy się uspokoję", zupełnie inaczej wygląda to z perspektywy rodzica niedojrzałego emocjonalnie, ponieważ pozostaje on bezrefleksyjny. Zupełnie nie poddaje swoich słów w zwątpienie, przekonany o swojej racji oczekuje przeprosin, skupia się na odczuwaniu swojej "krzywdy".

Rodzice emocjonalnie niedojrzali to także osoby wykazujące się daleko sięgająca niekonsekwencją, ta sama sytuacja może powodować w nich czułość, jak i wściekłość. To doprowadza do niemożności wyciągnięcia przez dziecko wniosków, co jest dobre i słuszne, a co nie. Rodzi się poczucie winy i zagubienie.

Skutki wychowania przez rodzica emocjonalnie niedojrzałego

Najczęstszym skutkiem braku relacji emocjonalnej z rodzicem jest poczucie bycia niewystarczającym. Dzieci wychowywane w poczuciu emocjonalnej samotności uczą się stawiać potrzeby innych na pierwszym miejscu. Pragną "zasłużyć na miłość". Jako osoby dorosłe wchodzą w relacje zależności, warunkowej miłości, są samodzielne i odpowiedzialne, jednak ich związki rozpadają się, do głosu dochodzi wewnętrzny krytyk, który mówi "jesteś niewystarczający". W kolejnej relacji starają się jeszcze bardziej, zawsze wybierając partnerów, których potrzeby będą mogli zaspokajać, ponieważ to daje im poczucie miłości, jedynej jakiej znają - zależnej.

Konfrontacja sposobem na odnalezienie własnego ja

Konfrontacja, ale nie z rodzicem emocjonalnie niedojrzałym, a z samym sobą. To jedyny sposób na uwolnienie się od destrukcyjnego mechanizmu. Często dorosłe dzieci takich rodziców podejmują próby rozmowy, licząc na zrozumienie i refleksję ze strony opiekuna, ta jednak się nie pojawia. Jedyną drogą jest zaakceptowanie tego faktu i uświadomieniu sobie własnych praw. Praw do własnej przestrzeni, pasji, potrzeb i stawiania granic. Uwolnienie od toksycznej zależności na poziomie miłość - warunek, pozwoli na dojście do momentu, kiedy możliwe stanie się kochanie samego siebie i tworzenie zdrowych relacji w dalszym dorosłym życiu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Ian Nolan/Getty Images

Pozostałe wiadomości