Kim jest ekstremista? Przykłady ekstremizmów religijnych i politycznych

Kim jest ekstremista?
Kim jest ekstremista?
Źródło: Goodboy Picture Company/Getty Images

Ekstremista hołduje skrajnym poglądom i nie waha się używać nawet najbardziej radykalnych środków, aby osiągnąć swój cel. Określenie to od kilku lat na stałe zagościło w naszych słownikach w związku z atakami terrorystycznymi i działaniami skrajnej prawicy. Kim jest ekstremista i jak jego postępowanie wpływa na społeczeństwo?

Ekstremizm dotyczy wielu obszarów aktywności ludzkiej – ekstremistą nazwiemy zarówno fanatycznego wyznawcę jakiejś religii, jak i polityka o skrajnych poglądach. Słowo-klucz potrzebne do zrozumienia ekstremizmu to "skrajność". Większość istniejących ruchów społecznych, politycznych i religijnych ma swoich ekstremistów. Co ich łączy?

Problemy natury psychologicznej

Problemy natury psychologicznej

Michał Zaorski, iluzjonista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Co wyróżnia ekstremistów?

Ekstremiści mogą wyznawać różne poglądy i utożsamiać się z różnymi ruchami religijnymi, politycznymi i społecznymi. To, co ich łączy, to skrajność wyznawanych poglądów. Ekstremista nie dopuszcza wyjątków od reguły, uznaje, że tylko jego poglądy są słuszne. Nie dąży więc do dialogu, a żeby osiągnąć swoje cele, używa często radykalnych środków, takich jak przemoc i terroryzm. Ekstremista uważa, że wszyscy powinni wyznawać jego poglądy, dąży więc do konfrontacji.

Ekstremizm łączy się najczęściej z silną chęcią przynależności, bycia częścią większej całości. Przynależność do radykalnych ugrupowań daje ich członkom poczucie sensu w życiu i jasny cel. Jak wygląda profil przeciętnego ekstremisty? Badania pokazały, że statystyczny ekstremista to młody mężczyzna (15-25 lat) ze średnim lub wyższym wykształceniem. Kobiety stanowią niewielki procent ekstremistów (około 5 proc.).

Istnieją pewne uwarunkowania psychologiczno-społeczne, które mogą predysponować do podjęcia działalności ekstremistycznej. Należą do nich:

  • Charyzmatyczna osobowość,
  • wysoka inteligencja,
  • wychowanie w oparciu o skrajne wartości,
  • rysy patologiczne osobowości,
  • trudne warunki społeczno-ekonomiczne.

Wystąpienie wszystkich wyżej wymienionych cech nie determinuje ukształtowania przyszłego ekstremisty, jednak badania wykazują, że większość ekstremistów je posiada.

Skąd się biorą ekstremiści?

Większość ruchów politycznych, religijnych i społecznych posiada swój ekstremistyczny odłam, istnieją jednak pewne okoliczności, w których ekstremizm rozwija się wyjątkowo dobrze. Oto niektóre z czynników, które mogą przyczynić się do powstawania ruchów ekstremistycznych:

  • Zagrożenie zewnętrzne – gdy krajowi, formacji lub wspólnocie religijnej zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo, chętniej zwracamy się ku ekstremistycznym ugrupowaniom. Przykładem może być nasilenie ugrupowań o charakterze ekstremistycznym na terytorium Palestyny, lecz także zwrócenie się ku skrajnym ruchom politycznym na terenie Europy Zachodniej w wyniku napływu dużej grupy uchodźców;
  • kryzys ekonomiczny – badania wykazują, że w obliczu silnego napięcia i zagrożenia ekonomicznego zaczynamy przetwarzać informacje w inny sposób. Jesteśmy wtedy skłonni do przyjmowania bardziej skrajnych rozwiązań i rzadziej bierzemy pod uwagę perspektywę innych. W sytuacji kryzysu chętniej słuchamy ekstremistów, którzy zwykle proponują pozornie proste wyjście z sytuacji. Mechanizm ten zadziałał w nazistowskich Niemczech, gdzie wiele osób znalazło się po pierwszej wojnie w ciężkiej sytuacji finansowej, zaufali więc radykalnym poglądom Adolfa Hitlera. Wbrew pozorom ekstremistami nie stają się najczęściej ci najbardziej wykluczeni, tylko ci, których status majątkowy jest zagrożony;
  • kryzys wartości – ekstremista często odnajduje w radykalnej grupie poczucie przynależności i jasno określony cel. Ruchy ekstremistyczne często pojawiają się w miejscach objętych konfliktem, w których wartości ulegają rozmyciu, ale również w Europie Zachodniej, przeżywającej obecnie kryzys wartości;
  • poczucie niesprawiedliwości – ekstremista często czuje się niesprawiedliwie traktowany, marginalizowany, upokarzany. Te uczucia wywołują w nim potrzebę zemsty i zadośćuczynienia za swoje krzywdy.

Czy ekstremista jest niebezpieczny dla społeczeństwa?

W każdej demokracji istnieją ekstremiści, samo zjawisko nie jest więc niczym nowym ani szczególnie niebezpiecznym. Ekstremizm ukazuje pewne problemy i pozwala na ich nazwanie. Przykładowo ekstremistyczni ekolodzy przykuwający się do drzew zwracają uwagę na degradację środowiska. Problemem są ekstremiści, którzy w swoich działaniach dopuszczają się przemocy lub ograniczają wolności innych osób. Wszelkie ugrupowania, które szerzą skrajne rozwiązania oparte na przemocy i terroryzmie stanowią zagrożenie dla porządku społecznego. W większości państw demokratycznych istnieją rozwiązania prawne, pozwalające rozwiązać organizacje, które stanowią zagrożenie dla społeczeństwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości