Do matury zostały trzy miesiące. Jak pomóc dziecku poradzić sobie ze stresem?

Jak sobie poradzić ze stresem przed maturą?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Maturalny stres
Maturalny stres
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Kolejny rocznik uczniów napiszę ją już za trzy miesiące. Jak sobie poradzić ze strachem i stresem, który towarzyszy maturze? Czy przez te kilka miesięcy można jeszcze nadrobić materiał i dobrze przygotować się do egzaminu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Paulina Mierzejewska, psycholog, terapeutka oraz Marcin Józefaciuk, wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi.

Matura - jak poradzić sobie ze stresem?

Matura to egzamin, od którego bardzo dużo zależy. Część uczniów w ogóle się nią nie przejmuje, inni - choć systematycznie powtarzają materiał - bardzo się stresują. - Tu mówimy o takich skrajnościach. Natomiast jest też coś pomiędzy. Zwróciłabym uwagę, że osoba, która jest za bardzo spięta, [...], żeby dać jej przestrzeń na to, żeby wyszła do parku, wyszła z kimś na spacer - powiedziała w Dzień Dobry TVN Paulina Mierzejewska, psycholog, terapeutka.

Specjalistka dodała, że to rodzice powinni wychodzić z taką inicjatywą. Ważne jest także, aby rozmawiali z dzieckiem i zwracali uwagę na niektóre jego zachowania. - Dzieci, które nagle zaczynają oglądać dużo telewizji albo nagle uciekają w gry. Często to jest zagłuszanie jakichś emocji. Jeżeli wiemy, że [...] tego nie robią, a np. muszą się uczyć i nagle uciekają w to, to wiadomo, że coś ich może przeciążać, warto o tym z dziećmi rozmawiać - dodała specjalistka.

Bardzo ważne jest także to, aby rodzice nie przerzucali swojego lęku na dziecko. - Jeżeli powiemy, że: "ja przed swoją maturą to się tak bardzo stresowałem" możemy to dziecko dodatkowo nakręcić i pokazać, że powinno się stresować - tłumaczyła. Jeśli dziecko denerwuje się egzaminem, dobrze jest zapytać, co za tym stoi i jak możemy mu pomóc.

Czy uczniowie są dobrze przygotowani do matury?

- Jako nauczyciele rozmawiamy z naszymi uczniami. Staramy się im pomóc, [...], czasami trzeba ich troszeczkę zmotywować - powiedział Marcin Józefaciuk, wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. Nasz rozmówca dodał, że pochylają się także nad rodzicami maturzystów. - To jest też obowiązek szkoły - pedagogizacja rodziców. Jeżeli widzimy, że coś uczniem dzieje się nie tak pierwsze kroki to jest telefon do rodzica, [...], mamy na pokładzie zarówno psycholożkę, jaki i pedagoga specjalnego - dodał.

Czy w trzy miesiące, które zostały do matury, można nadrobić wszystkie zaległości i niedociągnięcia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości