Parenting

Maciej Lisowski o hejcie w Internecie: "W walce z cyberprzemocą mamy jedną broń"

Parenting

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Mateusz Jarosławski
Edukacyjne warsztaty Mataty

Maciej Lisowski spełnia się jako troskliwy i odpowiedzialny tata dziewięcioletnich bliźniaczek, ale znajduje także czas na kreatywną działalność w sieci. Bloger znany jako "Matata", podjął się realizacji projektu, mającego na celu spopularyzowanie tematu uzależnienia dzieci od telefonów komórkowych. W Dzień Dobry TVN opowiedział o wyjątkowych warsztatach dla najmłodszych.

Maciej Lisowski o ojcostwie

Maciej Lisowski został tatą dziewięć lat temu. Mężczyzna opiekuje się dwiema uroczymi córkami, a kulisami swojej codzienności chętnie dzieli się ze swoimi obserwatorami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Rodzicielstwo to niełatwe wyzwanie, jednak dzięki wsparciu najbliższych bloger bardzo szybko odnalazł się w tej odpowiedzialnej roli.

- Moje losy tak się potoczyły, że z partnerką zdecydowaliśmy, że dzieci zostaną ze mną i tak praktycznie wychowuję dziewczyny od samego początku. Bardzo pomagają mi rodzice - wyjaśnia dumny tata bliźniaczek. Dodaje też, że nie odpowiada mu określenie "samotny rodzic". Zdecydowanie chętniej określa się mianem "samodzielnego".

Maciej Lisowski nie stroni od obowiązków domowych. Na co dzień zajmuje się praniem, gotowaniem i prasowaniem, wyprawia też córki do szkoły i regularnie pomaga im w odrabianiu lekcji. W natłoku obowiązków znajduje też czas na prowadzenie profilu na Instagramie, ale także na wyjątkową działalność, poświęconą bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Bloger znany jako "Matata" napisał książkę o uzależnieniu od telefonów komórkowych i gier multimedialnych, zdecydował się także poprowadzić warsztaty, pozwalające zrozumieć skalę tego problemu.

Maciej Lisowski i jego warsztaty dla dzieci

Maciej Lisowski nie bez przyczyny zdecydował się przyjąć rolę wykładowcy dziecięcego w temacie uzależnienia od urządzeń multimedialnych. Ojciec dorastających bliźniaczek doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą aktywność najmłodszych w sieci. Warsztaty w jednej ze szkół podstawowych w Wyszkowie pozwoliły uczniom zrozumieć kluczowe zasady korzystania z mediów społecznościowych.

W trakcie wykładu bloger poruszył między innymi temat publikacji zdjęć, wspomniał także o pogłębiającym się problemie hejtu. Statystyki wskazują, że w 2020 roku aż 116 dzieci odebrało sobie życie za sprawą mowy nienawiści i poczucia braku akceptacji wśród rówieśników.

- Wiadomo, że jeden warsztat z dzieciakami nie zmieni wszystkiego, ale w walce z uzależnieniem od telefonów i z cyberprzemocą mamy jedną broń, jest to edukacja. Trzeba tłuc do głowy, powtarzać, rozmawiać z tymi dziećmi - podsumował Maciej Lisowski.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości