Przeglądając aplikacje w telefonie, można stracić poczucie czasu, a wpadając w wir krótkich filmów, zdjęć i postów, trudno się z niego wydostać i odłożyć smartfon na bok.
Coraz więcej uzależnień spowodowanych jest zachowaniami społecznie akceptowanymi, a nie przez substancje psychoaktywne. Nałogi takie noszą nazwę uzależnień behawioralnych. To szeroka grupa uzależnień, a lista zaliczanych tam nałogów stale się powiększa.
Maciej Lisowski spełnia się jako troskliwy i odpowiedzialny tata dziewięcioletnich bliźniaczek, ale znajduje także czas na kreatywną działalność w sieci. Bloger znany jako "Matata", podjął się realizacji projektu, mającego na celu spopularyzowanie tematu uzależnienia dzieci od telefonów komórkowych. W Dzień Dobry TVN opowiedział o wyjątkowych warsztatach dla najmłodszych.
Zaczyna się niewinnie od zerkania ukradkiem na telefon. Później nie wyobrażają sobie posiłku bez trzymania go w dłoni, a ostatnią rzeczą, którą robią przed snem, jest klikanie w ekran smartfona. Dzieciom zdarza się nadużywać telefonu komórkowego. Jak sprawić, by maluchy były bezpieczne w sieci? Jak uniknąć uzależnienia?
FOMO to skrót od angielskiego terminu Fear of Missing Out, który oznacza lęk przed tym, że coś przegapimy, kiedy akurat będziemy poza zasięgiem Internetu. Obawa ta sprawia, że staramy się być ciągle na bieżąco, stale online. Czy FOMO może mieć negatywne konsekwencje? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anną Rywczyńską, ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego
W 2021 roku w Polsce dostęp do smartfonów miało 97,6% obywateli, 88,9% do laptopów lub komputerów. Jak wskazują badania, liczba ta stale rośnie, przyczyniając się do wzrostu e-uzależnień. Szacuje się, że około połowa Polaków, którzy korzystają z Internetu, może być uzależniona. Co za tym idzie? Jakie niesie to ze sobą zagrożenia?
Martyna Wojciechowska chętnie angażuje się w pracę nad projektami, które mogą przyczynić się do polepszenia jakości życia wielu ludzi. Dziennikarka prowadzi własną fundację, dzięki której może nieść pomoc potrzebującym z całego świata. Tym razem postanowiła jednak zwrócić uwagę na problem, który dotyczy niemal każdego z nas. Poruszyła temat uzależnienia od telefonów komórkowych i zaapelowała do internautów o to, by dostrzegli związane z nim zagrożenia.
W dobie pandemii uzależnienie od gier komputerowych u dzieci wyraźnie się nasila. Ponadto część uczniów w takcie nauki online potrafi wyłączyć kamerki i oddać się ulubionej aktywności. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko.
FOMO to określenie na lęk związany z brakiem dostępu do najnowszych informacji. Syndrom FOMO wielu badaczy uznaje za chorobę współczesności. Związany jest on bowiem z permanentnym „byciem online”, cały czas podłączonym do sieci, w której co sekundę pojawia się milion nowych informacji. Czy FOMO dotyczy też relacji damsko-męskich? Spytaliśmy o to blogerkę i eksperta relacji damsko-męskich - Annę Szlęzak oraz psycholog i terapeutę par - Marzenę Mawricz.
Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby dzieci i młodzieży, które mają objawy cyberzaburzenia, czyli uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jak można im pomóc wyjść z tego nałogu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: socjolog prof. Mariusz Jędrzejko i Krzysztof Piersa, który zmagał się z uzależnieniem od komputera.
Problem w dużej mierze dotyczy młodzieży. Fundacja "Dbam o Mój Zasięg" przeprowadziła eksperyment. Jego uczestnicy przez trzy dni mieli funkcjonować offline. Jakie otrzymali zadania do wykonania? Jak dzieciaki poradziły sobie bez telefonów i komputerów z dostępem do sieci? Sprawdził to Marcin Sawicki. Jak uczestnicy oceniają eksperyment? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agnieszką Janicką, wiceprezes "Fundacji Dbam o Mój Zasięg", Patrickiem Stenmanem, uczestnikiem eksperymentu oraz mamą chłopca, Marzanną Mróz.
Czy jesteście w stanie choć na chwilę, podczas urlopu, oderwać się od telefonu i internetu? Czy wyobrażacie sobie wakacje bez telefonu i laptopa? Odcięci od świata? Jak powinniśmy odpoczywać, by naprawdę wypocząć? O wakacjach bez elektronicznych rozpraszaczy rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z psychologiem Magdaleną Chorzewsk-Panuś, aktorem Rafałem Rutkowskim i blogerką modową Macademian Girl.
Są ludzie, którzy - mimo posiadanych na portalu społecznościowym 400 znajomych, tak naprawdę poza siecią są samotni. A do tego nie potrafią żyć bez internetu i telefonu komórkowego. Czy zastanawialiście się, jak by wyglądało Wasze życie bez smartfona?