Parenting

Obniżenie ścian pochwy, hemoroidy i nietrzymanie moczu. Wstydliwe dolegliwości po porodzie

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Kobieta, która trzyma noworodka

Mówi się, że narodziny dziecka to najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Niestety rzeczywistość bywa mniej różowa. Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu. Zmiany, które zachodzą w tym czasie w ciele kobiety, pozostawiają po sobie ślad. Z jakimi wstydliwymi dolegliwościami muszą się mierzyć świeżo upieczone matki?

Hemoroidy. Dlaczego powstają?

Hemoroidy, czyli guzki krwawicze ma każdy z nas. Jednak ucisk, wzrost ciśnienia, zmiany fizjologiczne, czy silne parcie, np. w czasie porodu naturalnego sprawiają, że krew zaczyna przepływać przez nie nieprawidłowo. W przypadku kobiet, które spodziewają się dziecka, dolegliwości mogą pojawić się jeszcze w ciąży lub tuż po porodzie. Do najczęstszych objawów należą ból, świąd i pieczenie odbytu. Jeśli dojdzie do pęknięcia hemoroidu, może pojawić się krwawienie.

- Bardzo często hemoroidy u kobiet w ciąży czy po porodzie nie wymagają leczenia. Po połogu dolegliwości ustępują i wszystko wraca do normy – mówiła Karolina Szpakowska-Żurawska, ginekolożka. Ale nie zawsze tak się dzieje. – Jeśli jest taka potrzeba, wprowadza się leczenie farmakologiczne. W sytuacji, gdy nie daje ono efektów konieczne może być przeprowadzenie zabiegu, ale o tym powinien zdecydować lekarz proktolog – mówiła specjalistka. Do najczęściej stosowanych metod leczenia hemoroidów należą:

  • krioterapia – wymrażanie żylaków odbytu;
  • fotokoagulacja – wypalanie hemoroidów laserem;
  • skleroterapia – zastosowanie iniekcji preparatu powodującego włóknienie hemoroidów
  • metoda Barrona – na nasadzie hemoroidu umieszcza się opaskę, która odcina dopływ krwi do żylaka, przez to ten obumiera i oddziela się od skóry.

ciąża

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Nietrzymanie moczu – problem numer jeden

Nietrzymanie moczu, czyli nieświadome i niekontrolowane oddawanie moczu to problem, z którym zmaga się blisko 70 proc. Polek. Najczęściej jest ono spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla). Może mieć ono związek z operacją ginekologiczną, otyłością (obciążenie mięśni), ciążą oraz połogiem. – Warto dodać, że nietrzymanie moczu pojawia się nie tylko u kobiet, które rodziły siłami natury, ale także u tych po cesarskim cięciu – mówiła ginekolożka.

Najlepszą metodą leczenia nietrzymaniu moczu jest wykonywanie ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. – W tym celu warto spotkać się z urofizjoterapeutą. Jeśli to osłabienie nie jest duże, to ćwiczenia powinny wystarczyć i rozwiązać problem. Przy poważniejszych zmianach konieczne może być przeprowadzenie operacji – mówiła Karolina Szpakowska-Żurawska. Zabieg ma na celu podparcie cewki moczowej lub lepsze umocowanie szyi pęcherza moczowego.

Obniżenie ścian pochwy. Jak temu zaradzić?

Zbyt słabe mięśnie dna miednicy mogą także prowadzić do obniżenia ścian pochwy. Przypadłość pojawia się przede wszystkim u kobiet, które właśnie urodziły, mają za sobą już kilka porodów lub wykonują pracę, która wymaga od nich bardzo dużego wysiłku fizycznego. – Kobiety, u których doszło do obniżenia ścian pochwy, skarżą się na dyskomfort. Mają wrażenie, że w pochwie znajduje się ciało obce – mówiła.

Jeśli obniżenie ścian pochwy jest stosunkowo niewielkie – rozwiązaniem problemu mogą być ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla. Przy większych zmianach stosuje się specjalne krążki dopochwowe nazywane pessarami. – W sytuacji, gdy to nie pomaga, należy rozważyć plastykę pochwy – dodała ginekolożka.

Zapalenie piersi

Choć najczęściej pojawia się w ciągu pierwszych 6 tygodni od porodu, to tak naprawdę, do zapalenia może dojść na każdym etapie laktacji. Dolegliwość łączy się z nieefektywnym opróżnianiem piersi, zastojem pokarmu, czy zatkaniem kanalików mlecznych. Zapalenie piersi pojawia się także u kobiet, które zbyt rzadko karmią, robią długie przerwy między sesjami, zmagają się z tzw. nawałem pokarmu lub nagle odstawiły dziecko od piersi.

- Tu z pomocą przychodzą kobietom poradnie laktacyjne. Po badaniu USG kobieta najczęściej dostaje leki przeciwbólowe, które w przeciągu kilku dni powinny rozwiązać problem. Jeśli infekcja na charakter bakteryjny podaje się antybiotyk – mówiła Karolina Szpakowska-Żurawska, ginekolożka.

Ból w czasie stosunku

Wiele kobiet tuż po porodzie skarży się na ból w czasie stosunku. Skąd się bierze? – Niskie stężenie estrogenów po porodzie sprawia, że pochwa nie jest wystarczająco dobrze nawilżona. Tym samym, każde zbliżenie wiąże się z dyskomfortem, a nawet bólem - tłumaczyła.

Zazwyczaj organizm kobiety powinien wrócić do "normy" po upływie 6 tygodni od porodu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to reguła, u każdej kobiety ten proces może przebiegać inaczej. – Rozwiązaniem problemu może być podanie dopochwowo estrogenów. Jeśli ból ma związek z nacięciem krocza, które miało miejsce w czasie porodu naturalnego, warto skorzystać z pomocy urofizjoterapeuty – dodała.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Tatyana Tomsickova Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości