Pobudza kreatywne myślenie, napędza wyobraźnię, może być formą przyjemnej rozrywki połączonej z edukacją. Daje również możliwość zacieśniania więzi i budowania bliskiej relacji między dzieckiem a rodzicem. Pomimo niezaprzeczalnego, pozytywnego wpływu zabawy na rozwój najmłodszych, zaczyna ona schodzić na dalszy plan. Jak temu zapobiec?
Wpływ zabawy na dziecko
To, jak dzieci spędzają wolny czas i ile poświęcają go na zabawę, ma bezpośredni wpływ na ich późniejsze życie. Zabawa powinna być podstawą dorastania każdego malucha, ponieważ rozwija jego kluczowe „supermoce”. Umiejętności, które podczas niej zdobędzie, przyniosą mu korzyści zarówno teraz, jak i w dorosłości. Choć nie ma wątpliwości, że taka forma rozrywki sprzyja rozwojowi dziecka, to jednak w natłoku codziennych obowiązków może zniknąć z listy priorytetów.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przed Grupę LEGO, dzieci poświęcają na zabawę 60 proc. mniej czasu w tygodniu niż dorośli średnio na używanie smartfonów. Ponadto aż 70 proc. ankietowanych rodziców zamiast zabawy wybiera dla swoich pociech zajęcia ukierunkowane na bezpośredni rozwój, to m.in. zajęcia sportowe, nauka języka i korepetycje. Problem coraz krótszego czasu, jaki dzieci poświęcają na zabawę, jest niepokojący i warto mu przeciwdziałać.
Jak zabawa wspiera rozwój najmłodszych?
Zabawa otwiera drzwi do nieskończonego świata wyobraźni, gdzie maluchy mogą być kreatywne, myśleć abstrakcyjnie i realizować swoje wyjątkowe pomysły. Ponadto zabawa umożliwia rozwój psychofizyczny. Kształtuje zdolności poznawcze dzieci, pomaga im w wyrażaniu emocji, ale również w zdobywaniu nowej wiedzy, więc pełni funkcję edukacyjną. Może też zwiększać pewność siebie, uczyć samodzielności i podejmowania własnych decyzji.
Niekwestionowanym atutem zabawy jest fakt, że to doskonała forma celebracji wspólnie spędzonego czasu dziecka z rodzicem. Nasze pociechy uwielbiają zabawę, ponieważ jest pozbawiona stresu, poprawia samopoczucie, pomaga się zrelaksować. Sprawia też, że zarówno duzi, jak i mali czują się po prostu szczęśliwsi.
Na co dzień, kiedy dorośli spędzają długie godziny w pracy lub wykonują liczne domowe obowiązki, trudno im wygospodarować wystarczająco dużo czasu na zabawę z dzieckiem. Mimo wszystko warto się postarać, bo korzyści są niebagatelne.
- Uczestnictwo dzieci we wszystkich zajęciach, które zapewniają im wszechstronne wykształcenie i zestaw umiejętności, ma ogromną wartość, jednak to zabawa daje dzieciom „supermoce”. To właśnie poprzez nią dzieci rozwijają niezbędne cechy, które wzmacniają każdy inny obszar ich rozwoju i nauki. Jeśli dzieci mają wystarczająco dużo czasu na zabawę, rozwiną liczne umiejętności, w tym kreatywność, rozwiązywanie problemów czy komunikację, które pomogą im w pełni wykorzystać swój potencjał w późniejszym życiu – twierdzi dr Paul Ramchandani, Profesor Zabawy na Uniwersytecie w Cambridge, a także ekspert w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci.
Kampania "Zabawa jest Twoją Supermocą"
Grupa LEGO chce inspirować i zachęcać rodziców do znalezienia chwil na zabawę, a do tego przywrócić jej ogromne znaczenie w rozwoju i edukacji maluchów. Właśnie dlatego powstała kampania "Zabawa jest Twoja Supermocą". Do udziału w akcji zaproszono inspirujące postacie ze świata nauki, filmu i muzyki, dla których to właśnie zabawa była w dzieciństwie ważną aktywnością kształtującą ich późniejsze życie. W roli ambasadorów występują m.in. dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Świata w siatkówce – Piotr Nowakowski, znany aktor – Maciej Musiałowski, Justyna Szyc-Nagłowska – prowadząca podcast „Matka też człowiek” czy Faustyna Maciejczuk – popularna wokalistka, producentka i skrzypaczka.
"LEGO Masters" – gdzie i kiedy oglądać?
Premierowy odcinek "LEGO Masters" zobaczymy w sobotę, 21 października o godz. 17:30 na antenie TVN. Program będzie dostępny również na platformie Player.pl.
Już po raz 4. ruszy rywalizacja o tytuł Mistrza LEGO Masters, 100 tysięcy złotych oraz zestaw klocków. Do wyzwania przystąpi sześć par, które bazując na wybranej tematyce, stworzą niezwykle konstrukcje z klocków LEGO. Ich starania i efekty pracy oceni dwójka jurorów: popularny muzyk i autor tekstów Wojciech Łozowski oraz utalentowana projektantka i graficzka Pola Lisowicz, która jest związana z Grupą LEGO. Prowadzącym show jest niezmiennie znany i ceniony dziennikarz Marcin Prokop.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przedszkolaki uczą się, jak ratować ludzkie życie. "Powstała u niego wrażliwość, by pomóc"
- Najpierw był Olgierd, a później Yoda. Czy w Polsce łatwo jest zmienić imię?
- Najpiękniejsze żeńskie imię świata wybrane. Polscy rodzice też często się na nie decydują
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN