O czym mama musi wiedzieć?
Mama, która przygotowuje się do rozszerzania diety niemowlęcia, musi wiedzieć, jakie produkty wprowadzać. Zazwyczaj zaczyna się od jednoskładnikowych „papek”, czyli marchewki czy jabłuszka. Dopiero później wprowadza się obiadki i można je podawać dziecku bardzo długo, nawet do 3. roku życia. Oczywiście ważne jest także dawanie maluchowi produktów ze stołu rodziców. Z umiarem i rozsądnie – przecież nie podamy dziecku przesolonego makaronu albo mocno przysmażonego kotleta…
Mamo – postaw na wygodę i ekologię
Słoiczki, w których zamknięto jedzenie dla dzieci są wygodne. Mama podgrzewa i już, gotowe. Trzeba jednak wiedzieć, które słoiczki wybrać, bo słoiczek słoiczkowi nierówny.
Tutaj trzeba wiedzieć, co oznacza ekologiczna żywność i niektóre certyfikaty. Kupując jedzenie dla dziecka, niezależnie od wieku, mama chce mieć pewność, że wybiera najlepsze. Przyjrzyjmy się zatem temu, co kryje się pod nazwą ekologiczna żywność dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy zakupach.
mat. prasowe
Ekologiczna żywność – to znaczy jaka?
Ekologiczna żywność to taka, która pochodzi z rolnictwa ekologicznego. Za tym pojęciem kryje się zrównoważona uprawa bez używania chemicznych pestycydów, stosowanie leków homeopatycznych, a antybiotyków tylko w razie potrzeby i pod ścisłą kontrolą (a nie jak w wielu innych gospodarstwach – profilaktycznie), wolna od GMO i przede wszystkim jak najbliższa naturze.
Jednak zero chemii nie oznacza od razu ekologicznego rolnictwa na wysokim poziomie. Na co zatem zwrócić uwagę? Za przykład niech posłużą gospodarstwa produkujące żywność dla niemowląt marki HiPP – szczycą się one tym, że warzywa, zboża i owoce uprawiane są w ekologicznie czystych rejonach, z daleka od źródeł potencjalnych zanieczyszczeń. Przed zasiewem pobiera się próbki gleby, aby upewnić się, czy dane pole uprawne spełnia surowe jakościowe wymagania.
Ekologiczne mięso?
Tutaj również posłużymy się przykładem - mięso trafiające do słoiczków HiPP jest wyselekcjonowane. Pochodzi z gospodarstw, gdzie zwierzęta hodowane są zgodnie z naturalnymi wymogami dla gatunku, mają odpowiednią przestrzeń. Krowy na przykład przebywają na pastwiskach przez 9 miesięcy w roku, a cielęta przez kilka miesięcy pozostają przy matkach.
Zwierzęta karmione są paszami ekologicznymi i znajdują się w dobrej kondycji zdrowotnej. Oczywiście takie mięso przechodzi specjalne badania w laboratorium mające potwierdzić jego jakość.
mat. prasowe
Jakość BIO – tylko w produktach dla dzieci?
Pierwsze uprawy ekologiczne rodzina Hipp rozpoczęła już ponad 60 lat temu, a dziś HiPP jest największym na świecie przetwórcą surowców pochodzących z gospodarstw ekologicznych oraz nr 1 na świecie w kategorii Ekologiczna żywność dla dzieci. Dla HiPP ekologia nie jest trendem.
Stefan Hipp jest osobiście zaangażowany w uprawę roślin i hodowle zwierząt w swoim gospodarstwie ekologicznym na Warmii. Rolnictwo ekologiczne to jego pasja, która towarzyszy mu od dzieciństwa. Ponieważ surowce i produkty HiPP zna jak nikt inny, to z pełnym przekonaniem może zagwarantować rodzicom najwyższą jakość produktów. Za co osobiście ręczy własnym nazwiskiem.
Co oznacza znak HiPP BIO?
HiPP ma do dyspozycji idealne tereny pod uprawę zbóż, owoców i warzyw. Pola te położone są z dala od miejsc zagrożonych działaniem potencjalnie szkodliwych czynników. Gospodarstw uprawiających surowce ekologiczne dla HiPP jest kilka tysięcy i produkują one 64 tysiące ton ekologicznej żywności dla niemowląt rocznie, znajdując się tym samym w gronie największych przetwórców surowców ekologicznych na świecie.
Jakość surowców ekologicznych HiPP zawsze przewyższa wymogi prawne określone w rozporządzeniu UE dotyczącym produktów rolnictwa ekologicznego. Dlatego produkty HiPP opatrzone są znakiem HiPP BIO.
Autor: Adrianna Kowalczyk