Parenting

Nie przepraszasz dziecka za swoje słowa? "To może odbić się czkawką w życiu dorosłym"

Parenting

Autor:
Maria
Czarniecka
Najczęstsze błędy w komunikacji z dziećmi
Najczęstsze błędy w komunikacji z dziećmi Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

To, jak zwracamy się do dziecka, zostaje z nim na długo, a właściwie na całe życie. Jak więc najlepiej mówić do swoich pociech, by czuły się bezpieczne i rozumiane? W studio Dzień Dobry TVN rozmawiały o tym Marta Bąkowska, specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży i Marta Lech-Maciejewska, mama dwóch chłopców i blogerka.

Czy rodzic powinien przepraszać dziecko?

Dorośli niewątpliwie widzą świat inaczej niż dzieci. Często nie zdają więc sobie sprawy z tego, że rzucone w nerwach słowa, mogą wyryć się w pamięci malucha na długo. I choć każdemu może się zdarzyć powiedzenie czegoś pochopnie, to dobrze wiedzieć, jak wybrnąć z tej sytuacji.

- Fajnie, jeśli przychodzi po tym refleksja, porozmawiamy o tym z dzieckiem i nie zostawimy go samego z tym tekstem, który może być krzywdzący, czy wręcz burzyć światopogląd - zauważyła Marta Lech-Maciejewska.

- Pamiętajmy, że my rodzice jesteśmy modelem tego, jak się komunikować - powiedziała Marta Bąkowska specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. - Rodzice używający przykrych dla dziecka sformułowań, to trochę broń obusieczna, bo to z czasem wraca w postaci tzw. "pyskówek", których źródłem często jest rodzic, który nie zamodelował, jak się komunikować - dodała.

Błędy w komunikacji z dzieckiem - czego nie mówić dziecku?

Jeśli rodzic nie będzie umiał przepraszać i przyznawać się do błędu, dziecko również może mieć z tym trudności. Podobnie odbija się bagatelizowanie tematów i ukrócanie ich ze wzglądu na młody wiek:

- To może również odbić się czkawką w życiu dorosłym tego dziecka - skomentowała Marta Lach-Maciejewska - Dzieci później idą w świat dorosłych i spotykają się z normalnymi, naturalnymi problemami, ale budzi się w nich poczucie winy: "Rodzice sobie dawali radę, a ja sobie nie daję" - zauważyła.

Dlatego też ważne jest, by tłumaczyć dziecku pewne zjawiska, a nie zasłaniać się powiedzeniem "jak dorośniesz, to zrozumiesz". Jak tłumaczy Marta Lech-Maciejewska, warto dziecko przygotowywać na pewne ewentualności i odpowiadać mu na pytania związane ze "światem dorosłych". Ważne jest też to, by przy tym nie obarczać malucha własnymi problemami, czy kłótniami. Zwróciła też uwagę na krzywdzącą polaryzację dotyczącą tego, co wypada chłopcom, a co dziewczynkom.

Marta Bąkowska zwróciła z kolei uwagę na to, że dziecko nie zawsze rozumie żarty i metafory. - Nie pozostawiajmy dziecka osamotnionego w poczuciu niezrozumienia - mówi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości