Polska lekarka w USA. Neurolożka, która sama zachorowała na raka mózgu
- Biegnę, biegnę i biegam tak godzinami. Chcę dostać się do domu, ale nie mam pojęcia, gdzie to jest, chociaż mieszkam w tej okolicy od 20 lat. Biegnę więc dalej - tymi słowami zaczyna się książka "Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił" opowiadająca historię polskiej lekarki mieszkającej w USA Barbary K. Lipskiej.
Neurolożka jest wybitną specjalistka od chorób psychicznych, która przez ponad 30 lat była związana z NIH - najważniejszą amerykańską instytucją rządową odpowiedzialną za badania biomedyczne i zdrowia publicznego. Tam pełniła funkcję dyrektora banku mózgów w narodowym instytucie zdrowia psychicznego.
Problemy natury psychologicznej
Barbara K. Lipska chora na raka mózgu. Wiedziała, że nie ma szans na przeżycie
Neurolożka całe swoje życie poświęciła na badania ludzkiego mózgu, aż w końcu okazało się, że sama jest chora. - Przerażała mnie ta wiedza. Wiedziałam, co się ze mną dzieje i że to sytuacja nieodwracalna - opowiadała Barbara Lipska w reportażu Irminy Somers.
W momencie diagnozy lekarki pewne było jedno - śmiertelność w przypadku zachorowania na raka mózgu spowodowanego melanomą z przerzutami do tego właśnie organu, wynosiła 100%. Cień szansy na powrót do zdrowia pojawił się w momencie, gdy okazało się, że opracowywana jest terapia, która może okazać się skuteczna.
- Kompletnie nie wiedziałam, czy to jest terapeutyczna, czy eksperymentalna terapia, czy umrę, czy mnie to wyleczy. Moi lekarze też o tym nie wiedzieli - mówiła Barbara Lipska.
Na szczęście terapia zadziałała, jednak niosła za sobą wiele skutków ubocznych. - Mój mózg zapłonął - opowiadała lekarka. Zaniki pamięci, problemy ze świadomością. Jak sama opisuje, w ciągu kilku miesięcy otarła się o szaleństwo. Tu jednak najskuteczniejszą terapią okazała się rodzina i sport, z którym pani Barbara była związana przez całe życie. Dziś cieszy się emeryturą i podsumowuje: "Zawsze warto mieć nadzieję".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Szkolą ukraińskie psy, by pomogły dzieciom znieść wojenną traumę. "Chłopczyk w końcu pozwolił się opatrzyć"
- Mrozowska i Szaciłło tworzą patchworkową rodzinę. "Miałam poczucie winy, że weszłam w ten układ"
- Anna Lewandowska wspiera "Szlachetną Paczkę". "To jest nasza odpowiedzialność, żeby inspirować i pomagać"
Autor: Maria Czarniecka
Reporter: Irmina Somers
Źródło zdjęcia głównego: screen/Player