Dziecko

18-latek edukuje rodziców. "Próbujemy dać możliwość dorosłym zrozumienia świata młodych ludzi"

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nastolatek edukuje rodziców
Nastolatek edukuje rodzicówDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Janek Niziński jest studentem prawa i organizatorem warsztatów dla rodziców nastolatków. Chce pomóc dorosłym w lepszym rozumieniu dzieci. O swoim pomyśle opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Janek Niziński rusza z warsztatami dla rodziców nastolatków

Janek Niziński wraz z dwiema osobami prowadzi warsztaty.

- Mają one na celu zajrzenie przez dziurkę do klucza do świata młodych ludzi, do świata ludzi w liceum. Pokazać, jakie są zagrożenia w tym wieku, jakie są wartości, potrzeby. [...] Po prostu próbujemy dać możliwość zrozumienia dorosłym tego świata młodych ludzi, który mam wrażenie, że z roku na rok coraz bardziej staje się zagadką. Te różnice są coraz większe. Social media, internet - to wszystko sprawia, że ten świat jest zupełnie inny niż świat, w którym dorastali rodzice - tłumaczył w Dzień Dobry TVN.

Czego najbardziej brakuje nastolatkom w kontaktach z rodzicami?

Zdaniem 18-latka najważniejsze jest to, by rodzic zbudował z nastolatkiem taką relację, by ten młody człowiek nie bał się z nim rozmawiać. - By być osobą, do której on czuje, że jest gotowy pójść, jeśli coś się złego wydarzy. By nie starać się na siłę kontrolować, wchodzić w jego życie - podkreślił Janek Niziński.

Rodzic powinien również zapewnić poczucie bezwarunkowej akceptacji. - Nawet jak przyznam się rodzicowi, że zrobiłem coś totalnie idiotycznego to, że dalej będzie mnie kochał, że to mnie nie skreśla i dalej będę jego dzieckiem - przyznał nasz gość.

Jak zaznaczył Janek Niziński, sam w wieku licealnym miał burzliwe relacje z rodzicami. Stąd m.in. potrzeba organizacji warsztatów. - Ciężkie rzeczy, które się przeżywa, nie mają żadnych wartości, jeśli się z nimi nic dalej nie zrobi - wyjaśnił.

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice? Czy relacje Janka z rodzicami się zmieniły? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości