Te zabawki dla dzieci mają moc psychologa. Nazywają emocje i uczą interakcji z rówieśnikami

Zabawki interaktywne
Zabawki interaktywne Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Zabawki interaktywne pełnią istotną funkcję edukacyjną i wspierają najmłodszych w procesie poznawania świata. Stymulują zmysły oraz pobudzają wyobraźnię, dlatego przez psychologów uznawane są za idealny bodziec przyspieszający rozwój malucha. Klasyczne modele uczą liter, cyfr i dźwięków, ale na rynku pojawiły się też propozycje wybiegające poza standardowe schematy. Kolorowa Sowa czy uroczy Wieloryb na baterie potrafią ośmielić dziecko i zachęcić do nawiązania kontaktu z rówieśnikami.

Interaktywne zabawki - jaki mają wpływ na psychikę i rozwój dziecka?

Zabawa nie jest dla dziecka wyłącznie formą rozrywki. To czas przeznaczony również na nabycie nowych umiejętności. Nie od dziś wiadomo, że maluchy najszybciej przyswajają wiedzę w przyjemnej atmosferze, ponieważ nie odczuwają wtedy presji i mogą wzbić się na wyżyny kreatywności.

Odkąd zabawki zaczęły mówić, ruszać się i imitować wiele reakcji oraz zachowań ludzkich, najmłodsi jeszcze chętniej garną się do nauki. Przyciągnięci kolorami, kształtami i dźwiękami, wydobytymi z interaktywnych pluszaków lub plastikowych zwierzątek, używają zmysłów, a tym samym poznają świat. Powtarzają czynności zasugerowane przez zabawkę i dzięki temu próbują zrozumieć, czym jest proces przyczynowo-skutkowy.

Psychologowie dziecięcy, którzy od lat namawiają rodziców, by korzystali z zabawek interaktywnych, odkryli kolejną zaletę tych cudów technologii. Najnowsze dostępne na rynku modele zachęcają malucha do nawiązywania kontaktów międzyludzkich i pomagają w budowaniu wstępnych pozarodzinnych relacji.

To bardzo ważna rola zabawek, ponieważ dzieci w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia przebywają głównie ze swoimi opiekunami i nie mają styczności z rówieśnikami. Wspólna zabawa z nieznajomymi jest dla nich dużym, nowym wyzwaniem, z którym muszą się oswoić.

Interaktywne zabawki Fisher-Price. Zwierzątka, które uczą emocji

Pomocne w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich mogą być zabawki interaktywne Fisher-Price z serii Linkimals. Te kolorowe zwierzątka mają szereg ważnych funkcji - wprowadzają malucha w świat literek, muzyki, liczenia, pogody, a nawet relacji. Pokazują dziecku, że przebywanie w większej grupie niesie za sobą wiele korzyści. Poprzez zachęcanie do wspólnego tańca czy śpiewania uczą otwartości na rówieśników i wspierają w przezwyciężeniu nieśmiałości.

Interaktywna Sowa ma wbudowanych ponad dziewięćdziesiąt edukacyjnych piosenek i różnorodnych melodyjek. Dodatkowo posiada wyjątkową umiejętność mówienia. Nauczy dziecko m.in. cyferek, literek, dni tygodnia, nazw miesięcy czy opisów pogody. Sowa zwraca się do dziecka pełnymi zdaniami i tym samym pozytywnie wpływa na rozwój aparatu mowy malucha. Co istotne, tłumaczy także, jak nazwać różne emocje i podpowie, jak sobie z nimi radzić:

"Czasami jestem smutna i nie wiem dlaczego. Ale wystarczy, że komuś o tym powiem i od razu jest mi lepiej". 

Sowa uczy również kolorów. Wyświetla je na swoich wielkich oczach, które migoczą w rytm wszystkich odpowiedzi. W momencie, w którym zaprasza dziecko do interakcji, jej podświetlany dziób sprawia wrażenie, jakby się ruszał. Wystarczy lekko pobujać zwierzątkiem lub nacisnąć jeden z guzików na sowim brzuszku, by zacząć wspólną zabawę. Sowa zachęca również, by tańczyć i kołysać się na boki razem z nią. Motywuje to dziecko do ruchu, który jest niezwykle ważny na każdym etapie rozwoju. 

Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy inne zabawki z linii LINKIMALS, np. Interaktywny Wieloryb lub Miś Polarny, są obok siebie, reagują na siebie nawzajem, wspólnie śpiewając piosenki, śmiejąc się, odpowiadając sobie na pytania czy świecąc kolorowymi światełkami. Jak to działa?

Kiedy Sowa mówi np.: "Nauczmy się liczyć do 20", wszystkie zwierzątka z rodziny LINKIMALS, które znajdą się obok niej, liczą i śpiewają razem z nią. Dziecko, które początkowo ma trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, dowiaduje się dzięki temu, że warto bawić się w grupie, bo przynosi to mnóstwo korzyści i radości. Z taką wesołą gromadką przyjaciół żaden maluch nie będzie się nudzić!

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images

Pozostałe wiadomości