Niebezpieczny trend na TikToku
TikTok to jedna z najpopularniejszych aplikacji dla dzieci i młodzieży. Znajdziemy tam wiele interesujących treści np. rozrywkę, czy różnego rodzaju poradniki. Niestety jak wszystko w Internecie, platforma ma również swoje ciemne strony. Jedną z nich są tzw. niebezpieczne challenge, których ofiarami zostają często młodzi i nieświadomi konsekwencji użytkownicy.
Dzieci
Jednym z zagrażających życiu trendów jest Blackout Challange. Polega on na podduszaniu się do granic utraty przytomności. W mediach coraz częściej mówi się o pierwszych ofiarach niebezpiecznego wyzwania. Wśród nich są m.in. 8-letnia Lalani Erice Walton oraz 9-letnia Arriani Jaileen Arroyo.
TikTok pozwany za promowanie Blackout Challange
Dziewczynki wzięły udział w wyzwaniu, ponieważ chciały zwiększyć liczbę swoich obserwatorów. Jedna z dziewczynek wykorzystała do tego smycz psa, druga zawiązała pętlę na szyi, leżąc w swojej sypialni. Gdy rodzice pojawili się w pomieszczeniach, było już za późno.
Rodzice ofiar postanowili wystosować pozew przeciwko firmie ByteDance. Stwierdzono w nim, że to właśnie algorytm TikToka polecił dziewczynkom filmiki z wyzwaniem. Sprawa została złożona 1 lipca w sądzie okręgowym hrabstwa Los Angeles.
Groźne wyzwania w Internecie - jak chronić dzieci?
Maluchy często i chętnie biorą udział w niebezpiecznych wyzwaniach, bo są ciekawe lub chcą zaimponować rówieśnikom. Co w tej sytuacji mogą zrobić dorośli?
- W jakimś stopniu winna jest szkoła, która powinna lepiej ostrzegać przed potencjalnymi zagrożeniami. Rodzice, którzy często nie zdają sobie sprawy, jak potężnym narzędziem są media społecznościowe, też nie są bez winy - ocenia w rozmowie z tvn24.pl dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog problemów społecznych i prezes fundacji "Dbam o Mój Z@sięg". Naukowiec podkreśla, że rodzice powinni dzielić dziś swoją uwagę między świat rzeczywisty a wirtualny.
- Błędem jest całkowite odrzucanie przestrzeni cyfrowej, niechęć do uczestniczenia w niej. Rodzice muszą kontrolować działalność dzieci w Internecie oraz stworzyć im odpowiednią, rzeczywistą, alternatywę - zaznacza socjolog.
Więcej na ten temat na stronie tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lekarz nagrywał kobiety w toalecie. Kamerę ukrył w nietypowym miejscu
- Wyniki egzaminów maturalnych 2022 - kiedy, gdzie i jak uczniowie mogą je sprawdzić?
- Twórca muzyki do "Tańczącego z wilkami" nie żyje. Tommy Morgan miał 89 lat
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Edziecko.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: AaronAmat/Getty Images