To koniec maseczek i izolacji? Rząd ogłosi decyzję

Aktualizacja:
Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24

Kiedy zdejmiemy maseczki? O zniesieniu niektórych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 szef resortu mówił zdrowia Adam Niedzielski. Zarekomendował premierowi poluzowanie kilku z nich już od kwietnia. Informacja w tej sprawie zostanie przekazana podczas konferencji prasowej.

Pandemia COVID-19 w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski 17 marca poinformował o możliwości zniesienia niektórych obostrzeń. Jak wyjaśnił, dzięki brakowi wzrostu obciążenia szpitali istnieje szansa na zmianę decyzji związanych z maseczkami oraz przejście do stanu zagrożenia epidemicznego.

- Mamy blisko dziesięcioprocentowy spadek - podkreślił w wywiadzie z Radiem Plus. - W ostatnim czasie te spadki zdecydowanie zredukowały tę skalę, bo jeszcze tydzień, dwa tygodnie temu, mieliśmy spadki rzędu 30 procent, a one teraz są jednocyfrowe - zaznaczył.

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Kiedy zdejmiemy maseczki?

O to, kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek, w środę 23 marca pytany był Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

- Jutro będzie konferencja - odpowiedział. Jak dodał, we wtorek 22 marca odbyło się spotkanie Rady ds. COVID-19.

- Jest taka rekomendacja z pewną modyfikacją, o której powiemy - stwierdził wiceszef resortu zdowia. Na pytanie, czy zostanie "wentyl, że maseczki mogą w razie czego wrócić" odpowiedział, że "na pewno tak".

COVID-19 - stan na 23 marca 2022 r.

Minionej doby odnotowano w Polsce 10 149 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarły 34 osoby, a 90 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Luzowanie obostrzeń od kwietna

Szef resortu zdrowia przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rekomendację dotyczącą zniesienia obostrzeń od początku kwietnia. Obejmuje ona brak maseczek, izolacji i kwarantanny.

- Jest to taka decyzja, moment, w którym zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją. Są cały czas oczywiście groźne, ale mamy je w coraz większym stopniu pod kontrolą - tłumaczył Adam Niedzielski.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EMS-FORSTER-PRODUCTIONS/Getty Images

Pozostałe wiadomości