Materiał promocyjny

Czy piękny uśmiech można mieć w każdym wieku? Specjalista rozwiewa wątpliwości

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?
Nigdy nie jest za późno na idealny uśmiech
Źródło: Dzień Dobry TVN
Spora część z nas marzy o pięknym uśmiechu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne i założenie aparatu. Czy można to zrobić w każdym wieku? Kiedy lepszym wyborem będzie nakładka? O tym w Dzień Dobry TVN mówił lek. dent. Paweł Łach, ortodonta.

Czy leczenie ortodontyczne można wykonać w każdym wieku?

Okazuje się, że nie ma żadnych limitów i wygląd swoich zębów można poprawić praktycznie w każdym wieku.

- Dorośli [...] tak naprawdę stanowią, grupę, która notuje największe wzrosty, jeżeli chodzi o grupę pacjentów, którzy się leczeniu ortodontycznemu poddają - powiedział w Dzień Dobry TVN lek. dent. Paweł Łach, specjalista ortodonta z Medicover Stomatologia. Jak podkreślił, nie ma to nic wspólnego z modą.

- Rośnie świadomość tego, że prawidłowy zgryz i proste zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale też kwestia zdrowia. Akceptujemy częściej pacjentów, którzy mają aparaty stałe. W dzisiejszych czasach nie dziwi nas widok pacjenta dorosłego, który ma aparaty stałe, szeroko się uśmiecha od szóstki do szóstki i nie uznajemy tego za fanaberię, za kryzys wieku średniego, tylko uznajemy, że ten pacjent po prostu dba - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

Warto też dodać, że podniosła się jakość naszego życia i stać nas na leczenie ortodontyczne.

- I w końcu my, jako ortodonci jesteśmy w stanie pacjentowi więcej zaoferować. Mamy różne rodzaje aparatów i jesteśmy w stanie dobrać aparat do danej wady i tego, jaki tryb życia pacjent prowadzi, czego oczekuje - wyjaśnił specjalista.

Dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny?

Nieprawidłowy zgryz powoduje nadmierne obciążenie zębów, przyzębia, mięśn i stawów skroniowo-żuchwowych.

- Coś, co było tolerowane przez organizm pacjenta przez pierwsze dekady, nie musi być tolerowane później. Zdolność przystosowawcza organizmu tak naprawdę maleje wraz z wiekiem i organizm może zacząć upominać się o swoje. Może się pojawić starcie patologiczne zębów, może się pojawić choroba przyzębia, mogą się pojawić bóle mięśni, mogą się pojawić jakieś problemy, trzaski, przeskakiwanie stawów skroniowo-żuchwowych - wyliczał ortodonta.

Poza aparatami stałymi w leczeniu ortodontycznym stosuje się również nakładki.

- Aparaty nakładkowe to są szyny, które się nosi 20-22 godziny na dobę. Zdejmujemy je do szczotkowania, do nitkowania zębów, do jedzenia. [... Pacjent zmienia te nakładki co 7-10 dni. To nie jest tak, że pacjent pojawia się co 7-10 dni w gabinecie, pojawia się średnio co 2 miesiące, ale on sam po naszym instruktażu jest w stanie kontrolować, czy te aparaty na tyle dobrze pasują. Jeśli zauważy, że coś nie pasuje, wtedy pojawia się wcześniej - zaznaczył lek. dent. Paweł Łach, specjalista z Medicover Stomatologia.

Czy nakładki są równie skuteczne jak aparaty stałe? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!