Newsy

Poważna awaria PKP. "Prosimy o rozważenie rezygnacji z podróży"

Newsy

Autor:
Oskar
Netkowski

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o usterkach w lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Wiadomo już, że awaria ma charakter ogólnopolski i globalny. Objęła swoim zasięgiem około 820 kilometrów linii kolejowej w kraju. Możliwe są spore opóźnienia pociągów, a przewoźnik zachęca do rezygnacji z podróży.

Awaria PKP - co się dzieje?

Pasażerowie w całej Polsce nie wiedzą, dlaczego ich pociągi są opóźnione. Jak informują PKP PLK, ze względu na nagłą awarię możliwe jest odwoływanie kursów albo wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej. W grę wchodzi także zmiana tras pociągów.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut - podano w komunikacie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

PKP - awaria kolei ma charakter globalny

Sytuacja zmienia się dynamicznie, a na polskich dworcach panuje dezinformacja. Z komunikatu zarządcy infrastruktury wynika, że działa już specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP PLK i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów, a na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

- Kolejarze opanowują sytuację. Problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter globalny. Ruch pociągów będzie wracał do normy. Proszę o śledzenie komunikatów PKP PLK oraz przewoźników - napisał na Twitterze minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Awaria objęła swoim zasięgiem około 820 kilometrów linii kolejowej w kraju.

PKP Intercity sugeruje rezygnację z podróży

Zarządca infrastruktury zapewnił, że działa już specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP PLK i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Dodatkowo na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o aktualnej sytuacji.

- W związku z występującymi na sieci kolejowej usterkami urządzeń sterowania odpowiedzialnymi za prowadzenie ruchu kolejowego prosimy o rozważenie rezygnacji z podróży naszymi pociągami 17 marca br. Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego - poinformowało na Twitterze PKP Intercity.

Czym jest Lokalne Centrum Sterowania?

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: LeManna/Getty Images

Pozostałe wiadomości