Parenting

Jak dobrze wychować syna? Grażyna Wolszczak: „Tego się nie da zrobić”

Parenting

Jak dobrze wychować syna? Grażyna Wolszczak: „Tego się nie da zrobić”

- Uczyłam go postępowaniem własnym, przykładem, taką zwykłą codziennością. Ufałam i mówiłam: "idź" – zdradza swoją metodę wychowawczą Grażyna Wolszczak. O tym, jak dobrze wychować dzieci, czy opieranie się jedynie na podręcznikach to dobry pomysł porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

Jak dobrze wychować syna?

Tego się nie da zrobić. Wszystkie takie rzeczy intencjonalne, które próbowałam wpoić mojemu dziecku i go nauczyć go czegoś. To ponosiłam całkowitą klęskę

- przyznaje Grażyna Wolszczak, która razem ze swoim synem Filipem wzięła udział w programie „Ameryka Express”. Razem podróżowali przez Kolumbię i Gwatemalę wykonując różne zadania.

Czy opierając się jedynie na podręcznikach można dobrze wychować swoje dzieci? Zdaniem psycholog Marii Rotkiel - niekoniecznie. Jak dodaje, co kilka lat na rynku pojawiają się nowe poradniki, które próbują zrewolucjonizować metodykę wychowawczą.

Są to poradniki z rewolucyjnymi tezami wychowawczymi, które są 180 stopni do tych poprzednich tez. I gdyby tak rodzic chciał usiąść z tą literaturą, tak ją prześledzić i się do niej stosować, to by zwariował

- mówi Maria Rotkiel, która uważa, że podstawą w relacji rodzic-dziecko jest intuicja i elastyczność.

Co jest podstawą dobrego wychowania?

Po prostu dobry kontakt. Rodzicie powinni kierować się swoim instynktem rodzicielskim i wybierać to, co ich zdaniem na ten moment relacji jest lepsze i z pewnym rozsądkiem pewne rady też traktować, bo mam wrażenie, że niektóre tezy, gdybyśmy je tak ze sobą zestawili, sobie przeczą

- dodaje psycholog.

Grażyna Wolszczak przyznaje, że swojego syna wychowywała poprzez codzienność, bycie razem, obecność i wrażliwość.

Uczyłam go postępowaniem własnym, przykładem lub tym, jak odbierałam pewne sprawy. Takie normalne życie

- przyznaje aktorka, która dawała synowi duży pakiet zaufania. Wolszczak nie chciała powielać schematu, który panował w jej domu. Nie chciała być nadopiekuńcza, tak jak jej mama.

Taki brak zaufania, brak tej wiary, że ja sobie poradzę był bardzo bolesny. Dlatego ja postawiłam na wolność, rozwój i samorozwój. Mówiłam: „idź”

- mówi Grażyna Wolszczak.

Psycholog dodała, że jeżeli rodzice są świadomi swoich wzorców i wartości to wychowają swoje dzieci w poczuciu bezpieczeństwa i stabilności.

To jest bardzo ważne. My najpierw musimy zacząć od siebie. Niezależnie jakimi kryteriami się kierujemy, żeby też w sobie pewne rzeczy przepracować. Nasze lęki, emocje. By być stabilnym dla naszego dziecka

- powiedziała psycholog.

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wyglądała relacja Grażyny Wolszczak z Filipem w programie „Ameryka Express” obejrzyjcie nasze wideo.

"Filip Sikora – dżentelmen z Ameryki Express", przygotował Michał Malinowski

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0