Zdrowie

(Od)wagi dzieciaki - sukces Maksymiliana. Jak wyeliminować z diety słodkie napoje?

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Magda Nabiałczyk
(Od)wagi dzieciaki – sukces Maksymiliana
(Od)wagi dzieciaki – sukces Maksymiliana Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Maksymilian Gruszczyński to 10-latek, który uwielbiał słodycze, a picie wody zastępował słodkimi napojami. Niestety przez niewłaściwe nawyki żywieniowe, chłopiec zmagał się z otyłością. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, Maks dołączył do akcji Dzień Dobry TVN "(Od)wagi dzieciaki". Jak sobie poradził?

(Od)wagi dzieciaki - sukces Maksymiliana

Maksymilian to 10-latek, który zmagał się z nadwagą. Uwielbiał jeść słodycze, a picie wody najczęściej zastępował napojami z dużą ilością cukru. Niewłaściwe nawyki żywieniowe sprawiły, że chłopiec bardzo szybko przytył. Rodzice Maksa postanowili zapisać go do kilkumiesięcznego programu odchudzającego w Centrum Zdrowia Dziecka. Jak 10-latek poradził sobie z tym wyzwaniem?

Według mamy chłopca, Edyty Plażuk-Gruszczyńskiej najtrudniej było oprzeć się pokusom podczas świąt i różnego rodzaju uroczystości. - Przyzwyczajenia były, jakie były i nadal są pokusy, jak tam gdzieś wraca z kolegami po szkole - potwierdza tata Maksymiliana, Emil Gruszczyński.

Efekty zdrowych nawyków żywieniowych

Największym problemem dla 10-latka jest jedzenie warzyw, choć jak podkreśla jego mama, stara się on nad tym pracować. Silną motywację dziecka docenia również pediatra i koordynator leczenia, Sebastian Więckowski. - Maks rzeczywiście bardzo sumiennie pracuje. Czasem u pacjentów, u których problem nie jest nasilony, jest o wiele trudniej. Ci pacjenci z reguły mają mniejszą motywację do zmian, u Maksa na szczęście jest zupełnie inaczej - tłumaczy.

Chłopiec schudł 3 kilogramy. Zgodnie z wytycznymi, Maksymilian powinien wytrwać w dotychczasowej zmianie nawyków żywieniowych i starać się zachować aktualną wagę.

Jak przekonać dzieci do picia wody?

Picie wody to nawyk, który rodzice powinni wdrażać w życie dziecka już od jego najmłodszych lat. Co zrobić, gdy pociecha woli zastępować ją słodkimi napojami? Według dietetyczki Anny Radowickiej przede wszystkim należy tłumaczyć i uświadamiać dziecku, że taka ilość cukru jest szkodliwa dla jego zdrowia.

- Możemy powiedzieć na przykład, że cukier spowoduje, że włosy nie będą takie lśniące, że będzie bolał ząb. U dzieci małych też należy mówić otwarcie (...) istotne jest szukanie argumentów, które na tym etapie są dla dziecka ważne - wyjaśnia.

Wiele dzieci narzeka na smak wody, jednak z tym również można sobie poradzić. Wystarczy urozmaicić ją za pomocą zdrowych dodatków. Dietetyczka poleca liście mięty, stewię, czy cytrusy, ale w niedużej ilości. Warto też uważać na napoje typu "zero". Często zawarte są w nich barwniki, które w większych ilościach mogą szkodzić pociechom, np. powodując u nich problemy z koncentracją.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości