Nowe rozporządzenie w sprawie żywienia w szpitalach
16 marca 2022 r. został opublikowany projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach, który obecnie znajduje się już na etapie konsultacji publicznych.
Zdrowie
Wymagania obowiązujące przy prowadzeniu żywienia w szpitalach opracowano w projekcie rozporządzenia na podstawie aktualnych norm żywienia dla populacji Polski oraz wytycznych towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Kadriologicznego, Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, a także zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (dotyczących maksymalnej zawartości soli/sodu w diecie).
Proponowane rodzaje diet szpitalnych
Lekarz, po dokonaniu oceny stanu odżywienia pacjenta szpitala oraz uwzględniając jego potrzeby, będzie miał obowiązek zdecydować o rodzaju stosowanej diety, czasie jej trwania oraz zalecanych indywidualnych modyfikacjach.
Rodzaje proponowanych diet szpitalnych:
- Dieta podstawowa,
- dieta łatwostrawna,
- dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu,
- dieta łatwostrawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego,
- dieta bogatoresztkowa,
- dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów,
- dieta o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych,
- dieta ubogoenergetyczna,
- dieta bogatobiałkowa,
- dieta niskobiałkowa,
- dieta eliminacyjna,
- dieta papkowata,
- dieta płynna,
- dieta płynna wzmocniona,
- dieta do żywienia przez zgłębnik.
Prawidłowe żywienie to część terapii
Zdaniem ministra zdrowia prawidłowe żywienie jest ważną częścią terapii oraz świadczy o jakości opieki szpitalnej. W projekcie czytamy, że "odpowiednia dieta stanowi integralną część całego procesu leczenia, a właściwa ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia jest istotnym elementem zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie, poprawę skuteczności zarówno leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego oraz zmniejszenie ryzyka powikłań i skrócenie czasu gojenia się ran pooperacyjnych."
W Polsce pacjenci szpitalni byli leczeni najczęściej z powodu chorób układu krążenia (13,5 proc. hospitalizowanych) oraz nowotworów (8,9 proc. hospitalizowanych). Znaczny odsetek stanowili też pacjenci z chorobami układu trawiennego – 7,5 proc. hospitalizowanych.
Błędy żywieniowe w polskich szpitalach
Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2018 r. wykazał znaczące nieprawidłowości w zakresie żywienia pacjentów w szpitalach. Jako najczęściej powtarzające się błędy żywieniowe wymieniano nieprawidłowe zbilansowanie jadłospisów: mały udział produktów będących źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, zbyt wysoka podaż produktów o niskiej wartości odżywczej i wysokiej zawartości tłuszczu, zaniżona wartość energetyczna diet, nieprawidłowy rozkład energii na poszczególne posiłki, zawyżona zawartość soli.
Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie
Projekt został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jego ogłoszenia, tj. publikacji w Dzienniku Ustaw.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wsparcie rodziców kluczem w walce z nadwagą u dzieci. "Nie patrzyłabym na to, że będziesz lepiej wyglądać"
- Ananas, brokuł, papryka. Co jeszcze warto jeść, by poprawić sobie nastrój?
- Jak zdrowo przytyć i zbudować ładną sylwetkę? Są na to sposoby
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Noppol Khamsa-Ard / Getty Images