Profilaktyka zdrowia

Wsparcie rodziców kluczem w walce z nadwagą u dzieci. "Nie patrzyłabym na to, że będziesz lepiej wyglądać"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Magda Nabiałczyk
Turnus odchudzający Julii

18-letnia Julia Cymerman zdecydowała się na udział w turnusie odchudzającym. Okazało się, że obok walki o zdrowie, kluczowym jest odzyskanie poczucia własnej wartości. Paulina Mierzejewska, psycholożka dziecięca, tłumaczy, jak rozmawiać z dziećmi o problemach z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Odwagi dzieciaki- walka z otyłością

Z badań Instytutu Matki i Dziecka z 2005 roku wynika, że aż 1/4 otyłych nastolatków jest niezadowolona z życia, a 1/3 ma obniżoną samoocenę. Wraz z nadwagą w parze idzie poczucie odrzucenia i bycia gorszym od rówieśników. Media społecznościowe nie pomagają w budowaniu pewności siebie, jeśli nie odpowiada się wyśrubowanym standardom piękna. Dzieci, które są otyłe są też często mniej sprawne od rówieśników, przez co są wyśmiewane na lekcjach w-f i najchętniej go unikają. W ten sposób tworzy się zamknięte koło.

Dla Julii wyjazd na turnus odchudzający był alternatywą dla operacji. Nastolatka postanowiła dać sobie szansę i zawalczyć o własne zdrowie i samopoczucie.

- Bałam się, że nowi znajomi mnie nie zaakceptują, będę najstarsza - wylicza dziewczynka. - Tak naprawdę okazało się, że każdy przyjechał tutaj z tym samym problemem. Bardzo się wspieraliśmy, były fajne zajęcia i fajni ludzie - dodaje.

Okazuje się, że to, co dla Julii było potencjalnym problemem, w rzeczywistości okazało się jej atutem.

- Julka wiodła prym wśród dziewczynek - zaznacza opiekunka turnusu Aldona Łajewska. - Młodsze dziewczynki do niej lgnęły.

Pobyt był dla Julii przełomowy nie tylko pod względem zdrowotnym. Jego termin zbiegł się z 18. urodzinami nastolatki. W tajemnicy przed solenizantką przygotowano dla niej wyjątkowe przyjęcie. Przyzwyczajone do zdrowej kuchni dzieci uznały, że klasyczny tort śmietankowy, który podano podczas imprezy, był... za słodki.

Jak rozmawiać z naszym dzieckiem o walce z nadwagą?

Otyłość u dzieci i młodzieży
Otyłość u dzieci i młodzieży Źródło: Dzień Dobry TVN

Wsparcie rodziny to nieodzowny warunek skutecznej diety dziecka. Rodzice powinni chwalić dziecko już za drobne, korzystne zmiany w sposobie żywienia, wspólnie przygotowywać i jeść zdrowe posiłki. Bardzo ważne jest pilnowanie regularności jedzenia. W domu nie powinno być niedozwolonych produktów. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach znalezienie zdrowej alternatywy dla przekąsek nie powinno być problemem. Nie chodzi też o to, żeby dziecko już nigdy nie spróbowało czekolady, ale by nie zajadało nią smutków i nie było uzależnione od cukru.

- Pracujemy razem i nie po to, żeby zrzucić ileś tam kilogramów, to przychodzi dodatkowo - zaznacza Paulina Mierzejewska. - Pracujemy na to, żeby być zdrowym, mieć lepsza kondycję i czuć się ze sobą lepiej. Nie chodzimy codziennie z wagą, żeby sprawdzić, czy dziecko schudło. W mojej pracy spotkałam się z tym, że mama mówiła: "jeśli schudniesz dwa kilogramy, to dam ci pograć dwie godziny na komputerze". Tego nie robimy, bo to demotywuje. Czasami chudniemy więcej, czasami mniej. Nie polega to na tym, żeby robić to w określonym czasie. Celem jest zmiana nawyków żywieniowych i to, żeby dzieci widziały, że mają wybór - dodaje.

Rodzice nie powinni bagatelizować problemu nadmiernej masy ciała dziecka, pamiętając jednocześnie, by unikać negatywnych komentarzy, krytyki czy wyśmiewania. Należy podkreślać każde, nawet najdrobniejsze osiągnięcia dotyczące nie tylko walki z nadwagą, ale również każdej innej dziedziny – nauki, realizacji zainteresowań, czy rozwoju talentów.

- Żeby nie poruszyć tej kruchej samoceny dzieci, to nie patrzyłabym na to, że będziesz lepiej wyglądać. To jest dodatek, ale na tym się nie skupiamy - dodaje. - Skoncentrujmy się na tym, że będziesz się lepiej czuć, więcej ruszać, nie dokucza ci senność - wylicza i zachęca do motywowania dzieci w chwilach zawahania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości