Świat

Brexit, czyli nowa rzeczywistość w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Świat

Aktualizacja:

Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Rozpoczęła się nowa karta w historii nie tylko państwa królowej Elżbiety II, ale także Europy i świata. Co zmieni się w regulacjach, obostrzeniach i zasadach, jakie dotychczas obowiązywały w kontaktach z Wielką Brytanią? Wyjaśniał to w naszym programie Maciej Woroch, wysłannik "Faktów" TVN.

Praca w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 roku

W związku z Brexitem, aby móc legalnie przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii, trzeba będzie złożyć wniosek i otrzymać status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status) albo brytyjskie obywatelstwo. Jak to zrobić?

- By móc podjąć pracę, trzeba będzie najpierw tę pracę znaleźć, a potem zdobyć wizę pracowniczą, której wydanie jest nie dość, że kosztowne to jeszcze dodatkowo obłożone wymogiem zdobycia 70 punktów w nowym systemie imigracyjnym . Z niewielkimi wyjątkami te punkty przyznawane będą (...) za znajomość języka angielskiego i gwarancję zatrudnienia przez zatwierdzonego pracodawcę, niezbędne kwalifikacje i gwarancję wynagrodzenia. Ono musi wynosić 25 600 funtów rocznie - całkiem sporo. Braki w tej ostatniej kategorii - czyli jeśli ta wypłata miałaby być niższa - wyrównać będzie można np. dodatkowymi punktami za tytuł naukowy - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dziennikarz Maciej Woroch.

Brexit: co oznacza dla podróżnych

Jak będzie wyglądała teraz kwestia turystyki? Nadal będziemy mogli odwiedzić naszą mieszkająca w Wielkiej Brytanii rodzinę i przyjaciół, jak również podróżować w celach biznesowych bez konieczności posiadania wizy, jednak przez ograniczony czas.

- Bez wizy Polacy będą mogli przebywać tutaj maksymalnie - uwaga - do 6 miesięcy . By móc przedłużyć ten pobyt na ponad pół roku, trzeba będzie zabiegać o prawo do pozostania lub wizę. Podróżować na Wyspy można wciąż na dowód osobisty, ale tylko do końca września, później przekraczanie granicy możliwe będzie tylko z paszportem - mówił wysłannik Faktów TVN.

Przed wybraniem się na Wyspy, np. na wycieczkę czy odwiedziny, trzeba będzie zadbać również o ubezpieczenie, gdyż to europejskie, honorowane w krajach Unii, nie będzie już nas obejmowało w przypadku podróży do Zjednoczonego Królestwa. Co poza tym?

- Na samej granicy funkcjonariusz służb celnych albo pogranicznik może nas poprosić o udowodnienie, że przyjazd ma charakter turystyczny , na to, że mamy odpowiedni dużo pieniędzy, by przez cały czas pobytu się utrzymać, no i wskazanie adresu, pod którym będziemy się znajdować - wyjaśniał Maciej Woroch.

Przewożenie zwierząt i towarów do Wielkiej Brytanii

Także podróżowanie ze zwierzętami będzie wymagać dłuższych i skrupulatniejszych przygotowań.

- Niezbędne będą zaświadczenie wystawione przez weterynarza oraz mikrochip - podkreślił Maciej Woroch.

Ponadto od 1 stycznia 2021 roku zakazane jest przewożenie większości roślin, mięs i nabiału, a z wysyłaniem paczek wiązać się będą spore problemy.

- Do każdej paczki będzie trzeba przyczepić deklarację celną. Działać to będzie w obie strony, więc o prezentach-niespodziankach też trzeba zapomnieć, bo trzeba będzie wypisywać, co każda przesyłka skrywa - dodał wysłannik Faktów TVN.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości