Brexit a UE

    Brexit a UE

    Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Rozpoczęła się nowa karta w historii nie tylko państwa królowej Elżbiety II, ale także Europy i świata. Co zmieni się w regulacjach, obostrzeniach i zasadach, jakie dotychczas obowiązywały w kontaktach z Wielką Brytanią? Wyjaśniał to w naszym programie Maciej Woroch, wysłannik "Faktów" TVN.

    Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Jakie zatem zmiany czekają Polaków mieszkających na Wyspach? Czy po 1 stycznia możemy polecieć bez wizy? Z tymi pytaniami zmierzyła się Anna Senkara, która sprawdziła też, jakie panują nastroje wśród Polaków, którzy pracują w Londynie.

    Przez ostatni tydzień w cyklu „Dzień Dobry Wielka Brytanio” pokazywaliśmy życie Polaków na Wyspach. Zaczęliśmy od Harlow, gdzie pod koniec sierpnia grupa nastoletnich Anglików pobiła na śmierć 40-letniego Polaka. Jak udało się ustalić policji, był to atak na tle rasowym. Co o obcokrajowcach pisze brytyjska prasa? Jak do obecnej sytuacji przyczynił się Brexit? I jak rząd brytyjski ma zamiar radzić sobie z falą agresji? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dziennikarze Mateuszem Hładkim, który przygotowywał dla Was relacje z Wielkiej Brytanii.