Świat

  Świat

  Nessebar (po polsku częściej zapisywany jako Nesebyr) to nadmorskie, bułgarskie miasto, którego historia sięga czasów starożytnych. Bywa nazywany "Perłą Morza Czarnego" ze względu na swoje cenne zabytki. Zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i świadczą o ponad trzech tysiącach lat historii miasta.

  Ta autonomiczna miejscowość jest położona niedaleko Gibraltaru i urzeka górzystym krajobrazem. Niezwykła oryginalność Ceuty wynika przede wszystkim z tego, że styka się tam wiele kultur. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje zobaczyć.

  Nankin to miasto o długiej i bogatej historii. Jest jedną z czterech starożytnych stolic Chin. Sprawdź, co warto zwiedzić w tym mieście podczas podróży do Państwa Środka. Jaka jest pogoda i jakie atrakcje warto zwiedzić? Gdzie się znajduje? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

  Jego charakterystyczna, masywna lecz harmonijna sylwetka, otoczona strzelistymi wieżyczkami minaretów, pojawia się w każdym niemal folderze z ofertą wycieczek do Indii czy przewodnikiem po tym kraju. Nie każdy jednak wie, że Tadż Mahal to mauzoleum, a więc grobowiec, nie zaś meczet. Zwany bywa jednak świątynią miłości, ponieważ został zbudowany właśnie z jej powodu.

  Wodospady Iguazú to największy kompleks wodospadów na świecie. Kaskady rozciągają się na ponad 2,5 km szerokości i spływają z wysokości nawet 80 m. Nazwa "Iguazú" pochodzi z języka guarani lub tupi i oznacza "wielką wodę". I rzeczywiście, słynna Niagara wygląda przy Iguazú dość skromnie.

  Góra Uluru w Australii to tzw. święta góra Aborygenów. Usytuowana jest w centralnej części Australii, w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta. Niezwykła formacja skalna wyróżnia się tym, że zmienia swój rdzawo-czerwony odcień w zależności od padającego na nią światła. Piękna i magnetyzującą skała kryje wiele tajemnic – mimo że część z nich może wzbudzać niepokój, każdego roku odwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów.

  Apartamentowiec Burj Khalifa w Dubaju w wielu kategoriach jest rekordzistą – nie tylko jako najwyższy budynek świata, ale także posiadający najwyżej położony basen, klub nocny i taras widokowy. Burj Khalifa został oddany do użytku w 2010 roku, a budowa trwała niecałe sześć lat. Jakie ciekawostki związane są z tym najwyższym drapaczem chmur na świecie?

  Port Said polskim czytelnikom kojarzyć się może przede wszystkim z lekturą "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Akcja tej szkolnej lektury rozgrywa się częściowo właśnie w Port Said i jest ściśle związana z historią tego kurortu. Port Said powstało bowiem w 1859 roku wraz z rozpoczęciem budowy kanału Sueskiego, do której w bezpośredni sposób nawiązuje w swojej powieści Henryk Sienkiewicz.

  Góry Skaliste ciągną się na długości 4800 kilometrów. Stanowią wschodnią część Kordylierów. Położone są wzdłuż zachodniego wybrzeża, przebiegają przez terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Góry Skaliste powstały około 120 milionów lat temu. Ostatecznie ukształtowały się 2 miliony lat temu. Swoją rzeźbę zawdzięczają pracy lodowca. Góry Skaliste w Kanadzie mają w dużej mierze kształt lodowców, natomiast na południu Góry Skaliste w USA tworzą słynny Wielki Kanion.