Gdzie na urlop w styczniu? Poznaj najciekawsze turystyczne kierunki

Gdzie na urlop w styczniu? Do jakich ciepłych krajów?
Gdzie na urlop w styczniu? Do jakich ciepłych krajów?
Źródło: © Marco Bottigelli/Getty Images
Wakacje w styczniu zazwyczaj kojarzą się z zimą czy jazdą na nartach. Coraz częściej jednak pojawia się zapotrzebowanie na spędzenie wakacji w tym miesiącu w zdecydowanie cieplejszym klimacie. Dokąd więc warto wybrać się w styczniu na wakacje? Gdzie w styczniu jest ciepło?
Najdłuższa bosa podróż świata
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zima w Polsce już dawno straciła swój urok. Śniegu, poza górami, praktycznie nie ma, a za oknem obserwować można wszelkie odcienie szarości. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zainwestować około 2,5–3 tysięcy zł i wykupić bilet na styczniowe wakacje w ciepłym kraju Europy lub nawet na innych kontynentach.

Gdzie na urlop w styczniu - Wyspy Kanaryjskie, czyli ciepło i atrakcyjnie

Na pewno jednym z atrakcyjniejszych miejsc, gdzie jest ciepło w styczniu, są Wyspy Kanaryjskie. Średnia temperatura w styczniu w tym obszarze przekracza 20℃. Co równie ważne, słoneczna pogoda występuje tam przez średnio 9 godzin dziennie. Szczególnie atrakcyjna i długo zapamiętana może być noworoczna kąpiel w morzu. Jest to już właściwie tradycja na Wyspach Kanaryjskich – co roku na plaży Las Canteras w Las Palmas organizuje się specjalną fiestę, której głównym punktem jest wspólna noworoczna kąpiel w krystalicznie czystej, turkusowej wodzie.

Inna niezwykle ciekawa styczniowa tradycja funkcjonująca na Wyspach Kanaryjskich to wielki festiwal muzyki klasycznej, który oficjalnie inauguruje sezon muzyczny w Europie. Organizowany jest już od 30 lat, stąd jego tak istotna pozycja w kalendarzu imprez muzycznych. Wyspy Kanaryjskie to również raj dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas. Na każdej z siedmiu wysp można znaleźć wiele zróżnicowanych typów środowiska naturalnego.

Z jednej strony bardzo stare lasy, a z drugiej przepiękne plaże czy krajobrazy wulkaniczne. Można też wykąpać się w naturalnych basenach czy bezpośrednio w krystalicznie czystej wodzie morskiej. W związku z tym Wyspy Kanaryjskie to wymarzone miejsce dla osób, które chcą spędzić wakacje w styczniu w ciepłym miejscu.

Gdzie jest ciepło w styczniu w Europie?

Poza Wyspami Kanaryjskimi można znaleźć w Europie jeszcze wiele miejsc, które oferują gorące wakacje w styczniu. Do nich należy niewątpliwie portugalska wyspa Madera. Jej gorący klimat wynika z tego, że leży bliżej wybrzeża Afryki niż Europy. Temperatura oscyluje wokół 20℃, w związku z czym jest ciepło, ale nie występują tam męczące upały. Podobnie jak Wyspy Kanaryjskie Madera oferuje turystom piękne krajobrazy oraz ogrody, w których hodowane są rzadkie okazy roślin z całego świata.

Oczywiście jednym z bardziej klasycznych ciepłych miejsc na styczniowy wypoczynek jest Cypr. Nie jest tu co prawda tak gorąco, jak na Maderze, ale średnia temperatura 17℃ w styczniu też jest kusząca. Temperatura wody wynosząca około 17–18℃ stopni, a także dosyć częste opady deszczu zachęcają raczej do innych sposobów spędzania wolnego czasu niż kąpiele. Co ciekawe, miłośnicy narciarstwa również mogą obrać ten kierunek, bowiem góry Troodos na Cyprze oferują wiele atrakcji dla miłośników białego szaleństwa.

Ciepło w styczniu jest również w południowej Sycylii, zwłaszcza na wybrzeżu w okolicy Syrakuz. Średnia temperatura w styczniu na tym terenie mieści się w przedziale 15–16℃. Tam również utrzymuje się najwyższa temperatura wody na całym włoskim wybrzeżu. Wszystko dzięki Górom Atlas, Półwyspowi Iberyjskiemu oraz górom Sycylii. To o nie właśnie rozbijają się zimne masy powietrza i z opóźnieniem docierają do Syrakuz.

Jakie ciepłe kraje poza Europą warto odwiedzić w styczniu?

Niewątpliwie jednym z bardziej egzotycznych kierunków na gorące wakacje w styczniu będzie Kambodża. Sam przelot samolotem do tego kraju jest dosyć drogi, ale już na miejscu można spędzić ciekawe wakacje za naprawdę niewielki koszt. Poza walorami typowo turystycznymi można też zobaczyć wiele niezwykłych zabytków, takich jak świątynia Angkor Wat czy pałac królewski w Phnom Penh.

Bardzo popularny jest też Egipt w styczniu. Przede wszystkim dlatego, że jest to jeden z tańszych kierunków podróży w tym okresie. W ofercie last minute można znaleźć wycieczkę nawet w cenie około 1500 zł. Oczywiście styczeń to najchłodniejszy okres w Egipcie, ale średnia temperatura przekracza nieco 21℃, a słońce świeci przez 8 godzin w ciągu dnia. Dzięki temu temperatura wody w morzu dochodzi do 25℃, zachęcając do relaksującej kąpieli. Poza tym brak upałów stwarza bardzo dobre warunki do zwiedzania okolicy.

Jednym ze zdecydowanie najbardziej oryginalnych kierunków wyjazdów w styczniu będzie Kenia. Jeśli planem na spędzenie wakacji w styczniu jest relaks na plażach Oceanu Indyjskiego, wtedy najlepiej lecieć do Mombasy. Natomiast jeżeli styczniowy urlop chcemy spędzić nie tylko w cieple, lecz także na aktywnym zwiedzaniu, wtedy powinniśmy obrać kierunek na Nairobi. Temperatura średnio w styczniu wynosi 32℃, a co ważne, deszcz pada tam tylko przez około 5 dni.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: © Marco Bottigelli/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości