Świat

  Świat

  Dakar to stolica i jednocześnie największe miasto Senegalu. Leży nad Oceanem Atlantyckim. Jego nazwa pochodzi z języka wolof (używanego głównie w Senegalu, pochodzącego z rodziny nigero-kongijskiej) i oznacza drzewo tamaryndowca. W związku ze swoim położeniem Dakar jest bardzo ważnym portem morskim. Istotne znaczenie ma też jego port lotniczy Yoff.

  Zwiedzając Niemcy, wielu turystów wybiera na początek Frankfurt nad Odrą. Atrakcje w tym mieście nie są jednak tak liczne, jak w oddalonym o około 600 kilometrów Frankfurcie leżącym po obu stronach rzeki Men. W pobliżu tej miejscowości rozciąga się malownicze pasmo górskie Taunus, które stanowi obowiązkowy punkt wycieczek wszystkich fanów wspinaczek.

  Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie. Powierzchnia Yellowstone bliska jest powierzchni całego Cypru. To niezwykłe miejsce, w którym środowisko naturalne prezentuje się dokładnie tak jak przed wiekami. Co warto o nim wiedzieć?

  Słowacki Raj to park narodowy i cel wielu wycieczek pieszych. Do trudno dostępnych, malowniczych wąwozów i jaskiń można się dostać dzięki bardzo wysokim drabinom, metalowym, ażurowym kładkom i łańcuchom. Najciekawsze szlaki zajmują ok. 2–4 godzin przy optymalnych warunkach pogodowych i niewielkim tłoku. Słowacki Raj zimą jest dobrym miejscem do wędrówek dla doświadczonych turystów.

  Broad Peak to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników i dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Znajduje się na granicy pomiędzy Pakistanem a Chinami. Od lat góra ta jest wyzwaniem dla wielu himalaistów. Niestety wyjście na szczyt jest niezwykle trudne, zwłaszcza w zimie.

  Królik to chiński znak zodiaku. Jakie cechy charakteru posiadają osoby urodzone pod znakiem chińskiego Królika? Są przyjazne i kreatywne, ale gdy zajdzie taka potrzeba - potrafią też walczyć o swoje.

  Pomimo tego, że Niemcy są częstym kierunkiem podróży turystów z całego świata, to właśnie Bawaria cieszy się największą popularnością. Mnogość atrakcji na czele ze średniowiecznymi zamkami, niesamowitą przyrodą i przyjaznymi mieszkańcami sprawiają, że planowany wyjazd powinien trwać minimum tydzień.

  Półwysep Jukatan leży w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim. Obejmuje trzy państwa: Meksyk, Belize i Gwatemalę. Jukatan najczęściej kojarzony jest z cenotami (oczkami wodnymi ulokowanymi w podziemnych jaskiniach), kraterem Chicxulub powstałym na skutek uderzenia komety lub planetoidy oraz z pozostałościami po bogatej kulturze Majów.

  Belgię odwiedza ok. 5 mln turystów rocznie. Przy Brukseli, Antwerpii i Brugii, Gandawa to mniej popularne miasto wśród turystów, jednak w równym stopniu urzekające swoją historią i średniowieczną architekturą. Gandawa była historycznie jednym z największych i najbogatszych miast w północnej Europie. W 1300 r. mieszkańcy liczyli aż 50 tys. Znany port, a także największy ośrodek akademicki w Belgii – to wyróżnia Gandawę.

  Toronto (stolica prowincji Ontario) to największe miasto Kanady leżące nad jeziorem Ontario. Zamieszkuje je więcej ludzi niż Ottawę – stolicę kraju. Ponad połowę mieszkańców stanowią imigranci, co doceniła Organizacja Narodów Zjednoczonych, przyznając miastu tytuł Najbardziej Wielokulturowego Miasta Świata.

  Tiencin (lub Tianjin) to aglomeracja miejska o statusie prefektury. Nazwa miasta oznacza dosłownie "Niebiański Bród". Długo było niewielką wioską, jednak obecnie jest trzecim pod względem wielkości miastem Chin, wielkim portem i węzłem komunikacyjnym z własnym lotniskiem.

  Stambuł to metropolia na styku dwóch kontynentów: Azji i Europy. To tutaj znajduje się Hagia Sophia, najpiękniejszy budynek spośród wszystkich, które powstały w pierwszym tysiącleciu naszej ery. W Stambule można potargować się na tzw. Wielkim Bazarze albo Bazarze Egipskim oraz zwiedzić jeden z 2,5 tysiąca meczetów, a także... polskie muzeum.