Świat

  Świat

  Alaska jest eksklawą Stanów Zjednoczonych. To największy stan USA, jego powierzchnia wynosi aż 1 717854 km kw. i zajmuje 1/5 całkowitej powierzchni kraju. Jednocześnie to najmniej zaludniona część kraju, mieszka tam nieco ponad 620 tys. ludzi. Jakie są największe atrakcje Alaski?

  To średniej wielkości miasto zamieszkuje około ćwierć miliona osób. Położone jest w zachodnich Niemczech, w landzie Nadrenia Północna-Westfalia. To siedziba siedmiokrotnego mistrza Niemiec – klubu piłkarskiego FC Schalke 04. Jest też bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju – w pobliżu Gelsenkirchen przebiegają aż 4 autostrady. W mieście znajdują się również stacje kolejowe.

  Istotne znaczenie dla turystów powinien mieć fakt, że miasto poniosło stosunkowo niewielkie straty podczas II wojny światowej. Dzięki temu przepiękne perełki architektoniczne zachowały się w praktycznie niezmienionej formie. Co należy zobaczyć w pierwszej kolejności, gdy odwiedzamy Lipsk? Zabytki w okolicach rynku są punktem obowiązkowym każdej wycieczki.

  Harbin to miasto założone przez Polaków jako przystanek Kolei Wschodniochińskiej budowanej dla carskiej Rosji pod koniec XIX w. W mieście do dziś można znaleźć ślady wielokulturowej przeszłości – zarówno po Polakach, jak i Rosjanach czy Żydach. Największą atrakcją Harbinu jest zimowy Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu. Warto zobaczyć także Ulicę Centralną z zabytkowymi rosyjskimi budynkami.

  Broadway to kilkadziesiąt teatrów nowojorskich skupionych na ulicy o tej samej nazwie. Dla osób spoza Ameryki Broadway jest atrakcją turystyczną, jednak dla jej mieszkańców jest on jednym z najważniejszych ośrodków sztuki teatralnej.

  Nowy Sad znajduje się na północy Serbii i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. To wielokulturowe miasto, które przez niektórych określane jest nawet mianem europejskiej Hawany. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Nowym Sadzie.

  Rijeka to jedno z chętniej odwiedzanych chorwackich miast. Położone jest nad malowniczą Zatoką Rijecką. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mimo ciekawego położenia pomiędzy Morzem Adriatyckim a masywami górskimi, Rijeka to miasto przemysłowe i portowe, więc początkowo może sprawiać wrażenie smutnego i mało atrakcyjnego – nie jest to jednak prawdziwe oblicze tego miasta.

  Kiszyniów jest sercem Mołdawii, centrum kulturalnym, przemysłowym i największym miastem w kraju. Większość budynków ma socrealistyczne korzenie, ale można tu znaleźć zabytki XIX-wiecznej architektury sakralnej z czasów, kiedy miasto przeżywało rozkwit. Niestety, wiele z nich zniszczyła II wojna światowa. Żaden z zabytkowych budynków Kiszyniowa nie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Mariupol to strategiczne miasto portowe położone w obwodzie donieckim, nad Morzem Azowskim. Jest tzw. miastem wydzielonym we wschodniej części Ukrainy, co oznacza, że stanowi odrębną jednostkę administracyjną. Mariupol leży na niespokojnej trasie z Rosji na Krym. Jest obecnie bombardowane przez wojska Władimira Putina.

  Brugia, Antwerpia, Gandawa... Belgia to kraj wielu urokliwych, historycznych miast, ale ile wiesz o Leuven? To miasto słynie z najstarszej i jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w całym Beneluksie oraz największego browaru na świecie. Czym jeszcze może zaskoczyć?

  Miejscem, w którym toczyło się całe życie publiczne w starożytnych greckich miastach była agora (rynek). Różnej wielkości plac gościł zarówno zgromadzenia polityczne, jak i obrzędy religijne oraz różnorodne targi. Jak wyglądał i dlaczego nazywany jest „symbolem greckiej demokracji”?

  Dakar to stolica i jednocześnie największe miasto Senegalu. Leży nad Oceanem Atlantyckim. Jego nazwa pochodzi z języka wolof (używanego głównie w Senegalu, pochodzącego z rodziny nigero-kongijskiej) i oznacza drzewo tamaryndowca. W związku ze swoim położeniem Dakar jest bardzo ważnym portem morskim. Istotne znaczenie ma też jego port lotniczy Yoff.

  Zwiedzając Niemcy, wielu turystów wybiera na początek Frankfurt nad Odrą. Atrakcje w tym mieście nie są jednak tak liczne, jak w oddalonym o około 600 kilometrów Frankfurcie leżącym po obu stronach rzeki Men. W pobliżu tej miejscowości rozciąga się malownicze pasmo górskie Taunus, które stanowi obowiązkowy punkt wycieczek wszystkich fanów wspinaczek.