Stolica mody i designu z jednej strony zachwyca nowoczesną architekturą, luksusem i ekskluzywnością, z drugiej przyciąga średniowiecznymi zabytkami, które wiele mówią o historii tego miasta kontrastów. Zarezerwujmy sobie kilka dni i wybierzmy Mediolan na kierunek naszej wycieczki.
W zeszłym roku Marek Kamiński pokonał 30 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym. Przejchał trasę z Polski do Japonii i z powrotem, żeby pokazać, że można podróżować nie niszcząc śwrodowiska. Tym razem, w ekologiczną podróż dookoła świata, zamierza zabrać ze sobą robota - NOA.
W kolejnym odcinku "Efektu Domina" będziemy mieli okazję przyjrzeć się tragicznym warunkom życia dzieci z Belen - najbiedniejszej dzielnicy peruwiańskiego miasta Iquitos, które mieszkają w prowizorycznych domach, mają problemy z dotarciem do szkoły, czy znalezieniem miejsca do zabawy, a wszechobecna woda stanowi śmiertelne zagrożenie dla nieumiejących pływać maluchów. Dzieciom pomaga organizacja INFANT. Co dokładnie robi? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: producenta "Efektu Domina" Marka Kłosowicza i fotograf, pracującej na planie programu Tatianę Jachyrę.
Są osoby, które kwestionują kulisty kształt Ziemi i przedstawiają argumenty na to, że nasza planeta jest płaska. Twierdzą również, że Australia nie istnieje. Skąd biorą się tego typu teorie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN popularyzatora astronomii "Z głową w gwiazdach" Karola Wójcickiego. Nasz gość powiedział również, co będziemy mogli zobaczyć dzisiaj na "polskim niebie".
Łukasz L.U.C Rostkowski ze swoją partnerką Justyną Posadzy zrealizowali jedno ze swoich marzeń – przemierzyli kamperem USA. W Dzień Dobry TVN towarzyszymy im w kolejnych etapach podróży. Przejechali już prawie 1000 kilometrów! Na koniec zostawili sobie deser - w Los Angeles spotkali się z Marcinem Gortatem, wybrali na mecz NBA i zwiedzili Universal Studios Hollywood!
Maroko to gorące państwo umiejscowione w północno-zachodniej Afryce, przy Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. Upalny klimat i malownicze krajobrazy ściągają tam rzesze turystów. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Maroku!
Do Londynu przybił Dar Młodzieży. Statek wypłynął w maju z portu w Gdyni i udał się w Rejs Niepodległości dookoła świata, a stolica Wielkiej Brytanii była ostatnim przystankiem na trasie przed powrotem do Polski. Jak załoga wspomina podróż? Z jej członkami rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Wyspy Kanaryjskie to kompromis dla wszystkich tych, którzy przy wyborze wakacyjnego kierunku, nie umieją wybrać między rajskimi plażami a trekkingiem w pięknych górach. Hiszpański archipelag da nam bowiem jedno i drugie. Dowiedz się, gdzie leżą Kanary, jakie ciekawe miejsca na nich znajdziesz oraz którą z wysp wybrać.
Grażyna Machnik jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie ukończyła The Explorers Grand Slam, co wiązało się ze zdobyciem Korony Ziemi i obu biegunów. O swoich wyzwaniu opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
"Święte miejsca" to program, którego gospodarzem jest gość Dzień Dobry TVN dziennikarz i publicysta ks. Kazimierz Sowa. Co będziemy mogli zobaczyć w audycji? Gdzie zostały zrealizowane pierwsze odcinki?
Las Samobójców, czyli Aokigahara, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Japonii, w którym każdego roku notuje się wyjątkowo wysoką liczbę samobójstw. Pod tym niechlubnym względem las zajmuje drugie miejsce na świecie, zaraz po Golden Gate w San Francisco.
Maroko to orientalna kraina, która oczarowała turystów z całego świata. Przyciągają ich wspaniałe krajobrazy, wyjątkowa kultura, ciekawa architektura oraz jedyna w swoim rodzaju kuchnia marokańska. Pełne egzotyki potrawy marokańskie to kwintesencja tradycji arabskich oraz wpływów kultury afrykańskiej i europejskiej. Takie połączenie czyni tamtejszą kuchnię jedyną w swoim rodzaju. Marokańskie dania smakował podróżnik Michał Cessanis.
Tanie podróżowanie łączą z lekcją geografii i historii. Uczniowie szkoły w Pilchowiach razem ze swoim nauczycielem zwiedzają świat. O tym, czym może być dla człowieka podróżowanie Adam Ziaja wraz z uczniami opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
Bali to indonezyjska wyspa słynąca m.in. z pięknych plaż, egzotycznej przyrody, świątyń i tarasów ryżowych. Nazywa się ją często „wyspą tysiąca świątyń” lub „wyspą rajskich plaży”. Bali – co warto zobaczyć na tej malowniczej wyspie? O swojej podróży, w która wybrała się z małym dzieckiem opowiedziała nam Julia Pietrucha.
Fidżi to wyspiarskie państwo - bajkowe miejsce z dziewiczymi plażami i niezwykłymi rafami koralowymi. Niestety, Fidżi dotkliwie odczuwa zmiany klimatu. Rosnący poziom wody oceanu powoduje, że powierzchnia kraju regularnie się kurczy. Przeciągające się fale upałów, coraz dłuższe okresy bez opadów, przerywane ulewami i nawałnicami zwiększają ryzyko pożarów.
Gościem Dzień Dobry TVN był Will McCallum, który opowiedział nam o prostych sposobach na ograniczenie zużycia plastiku przez każdego z nas. Kto produkuje najwięcej plastiku na świecie? Co może się stać jeśli nie zmienimy naszego postępowania? Czy rzeczywiście możliwe jest to, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb? Will McCallum : "... i ludzie, i rządy, i firmy ponoszą odpowiedzialność. Musimy wspólnie nad tym pracować. Nie możemy ignorować tematu i mówić 'Kiedyś to się wyczyści'"!
Spinalonga to niewielka wyspa, położona na wschód od Krety. Od 1903 do 1957 roku była wyspą trędowatych. Dziś Spinalonga jest atrakcją turystyczną – odwiedzają ją turyści przypływający na nią z miejscowości Elounda czy z Agios Nikolaos.
Trentino to autonomiczna prowincja Trydentu. Zimą jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jakie atrakcje czekają na turystów w tym regionie? Zobaczcie!
Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego specjalizuje się w badaniu storczyków z obszarów tropikalnych. Wraz ze współpracownikami opisała już ponad 200 nowych gatunków tych kwiatów. Co szczególnie zainteresowało ją w storczykach? Na czym polega ich wyjątkowość? Badaczkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wyspa Muzeów to miejsce unikatowe. Jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata przyciąga co roku setki tysięcy turystów. Ten unikatowy zespół budynków został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W średniowieczu miejsce to było podmokłą, bagnistą łąką, którą nikt się nie interesował. Co jeszcze warto zobaczyć w Berlinie? Sprawdził to Michał Cessanis.
W latach 1942-1945 do Afryki Wschodniej przybyło ok. 15-18 tysięcy osób pochodzących głównie z terenów Kresów Rzeczypospolitej. Polacy zanim dotarli do miejsca, w którym mogli się czuć bezpieczni i wolni, przeszli przez niewyobrażalne piekło. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Huberta Chudzio, dyrektora Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń UP Instytutu Historii i Archiwizacji.
Ilona Wiśniewska przez osiem lat mieszkała na Spitsbergenie - największej wyspie norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysuniętym siedlisku ludzkim na świecie. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak żyje się na Spitsbergenie. Jak tam trafiła? Czym się zajmowała? Co ją zachwycało na Spitsbergenie? Dlaczego tamtejsi mieszkańcy noszą ze sobą broń?
Tym razem Michał Cessanis w ramach swoich weekendowych podróży sprawdził, jak wygląda zima za kołem podbiegunowym, odwiedził Lapończyków i szukał zorzy polarnej.
Michał Cessanis wybrał się na weekend do Wiednia. Podróżnik wziął lekcje tańca w najsłynniejszej, wiedeńskiej szkole, spróbował tamtejszych specjałów oraz sprawdził, jak wyglądają przygotowania do słynnego koncertu noworocznego.
Tym razem Michał Cessanis postanowił wybrać się na weekend do Wiednia. Zobaczcie jak najlepiej poruszać się po stolicy Austrii, gdzie serwowane są najlepsze kiełbaski i które muzea TRZEBA odwiedzić! Przy okazji Michał dowiedział się kto wynalazł, tak popularną na świecie, kulę śnieżną i odwiedził wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe.
Wyspy Kanaryjskie to upragniony cel podróży dla wielu osób. Teneryfa stanowi największą wyspę archipelagu, wyróżniając się jednocześnie zróżnicowanym ukształtowaniem, klimatem i krajobrazem. Atrakcje, jakie oferuje sprostają wymaganiom najbardziej wybrednych turystów.
Natura na wyciągnięcie ręki, przyjaźni mieszkańcy i ciekawe zabytki – tak w wielkim skrócie prezentuje się Szwecja. Nie jest to typowo wakacyjny kierunek, aczkolwiek z uwagi na niedalekie położenie i stosunkowo tanie loty z Polski, z pewnością warty polecenia. Pomimo obecności w Unii, w Szwecji nadal utrzymana jest krajowa waluta. Przygotujmy się na zwiększone wydatki podczas podróży, gdyż państwo należy do najdroższych w Europie.
Wenecja – miasto na wodzie, które co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata jest jednym z głównych symboli Włoch. Największą popularnością wśród odwiedzających niezmiennie cieszy się Pałac Dożów zlokalizowany na Placu św. Marka. Pora wyruszyć w drogę i poczuć prawdziwie włoski klimat miasta, które kiedyś może zatonąć.
Stolica to z jednej strony miasto w typowo kosmopolitycznym stylu, z drugiej zaś oaza natury, w której odpoczniemy z dala od ulicznego zgiełku. Oslo należy do najdynamiczniej rozwijających się europejskich miast. Turyści mogą liczyć na naprawdę spore atrakcje.
Ekskluzywna, luksusowa, klimatyczna i niezwykle urokliwa – tak w skrócie można opisać grecką wyspę Mykonos. Od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością, która niewątpliwie wynika z faktu, iż co roku odwiedzana jest przez światowe gwiazdy. Gorące nazwiska przyciągają kolejnych turystów, dla których Mykonos stanowi kierunek upragnionych wakacji. Co oferuje nam wyspa?