Wybrzeże Costa del Sol jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Hiszpanii. Stałym punktem wycieczek jest oczywiście Malaga – kusząca typowym andaluzyjskim klimatem, niesamowitymi zabytkami i niezwykle ciekawą historią. Malaga to także złociste plaże, pełne atrakcji dla wczasowiczów.
Uosobienie włoskiego dolce vita, klimatyczne miasteczka, rozciągające się aż po horyzont winnice i fascynująca historia – taka właśnie jest Toskania. Co roku przyciąga tysiące turystów i należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych świata. Co warto zobaczyć podczas naszej wizyty? O tym poniżej.
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmiczne - NASA obchodzi w tym roku 60-te urodziny. Rory Kennedy jest autorką filmu "NASA: niekończąca się podróż", w którym pokazane są najbardziej spektakularne misje agencji kosmicznej. W Londynie spotkała się z nią reporterka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara. Jak Rory wspomina swojego wujka Johna F. Kennedy'ego i czego nauczyła się od astronautów, z którymi dane było jej się spotkać? Jak patrzą na ryzyko z, którym związany jest ich zawód? Jakie plany ma NASA na najbliższe lata? Czy jej zdaniem, we wszechświecie, istnieje inna cywilizacja? Dokument „NASA: niekończąca się podróż” - niedziela 14 października, godz. 11:00 Discovery Channel!
"Tatko, jadę. No to wracaj synu szczęśliwie...". Tomasz Mackiewicz siedem razy próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat. Udało mu się tego dokonać w styczniu 2018. Niestety swój sukces przypłacił śmiercią. Gościem Dzień Dobry TVN był dziś ojciec himalaisty - Witold Mackiewicz. Jak wyglądały ich wzajemne relacje? Jak radzi sobie z tragedią jaka go spotkała? Czym dla jego syna była wspinaczka? "Tomek pokonał jedne Himalaje, wyzwalając się z tej złej pasji, negatywnej i zdobył te Himalaje, które były jego marzeniem. (...) Wykorzystał swoją pozytywną energię na to, żeby wyjść z bagna, o którym Kotański mówił dużo ostrzej".
O kulisach akcji ratunkowej, dzięki której z zatopionej jaskini w Tajlandii uratowano młodych piłkarzy, opowiedział nam, w studiu Dzień Dobry Wakacje, Wojciech Bojanowski: "Atmosfera była taka, że to jest bez szans..." . Ile osób było zaangażowanych w tę akcję, jak wyglądało codzienne życie w obozie i jak całą sytuację znosili rodzice uwięzionych?
Minęły już dwa lata od wstrząsających wydarzeń w Nicei. Jak dziś wygląda tam życie, jak służby dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów i jak ludzie wspominają tamte dni? Z kamerą Dzień Dobry Wakacje do Nicei wybrała się Bianka Zalewska.
Ludzie generują bardzo wiele śmieci z plastiku, ich część trafia do oceanów, a następnie do żołądków morskich ssaków. Niedawno u wybrzeży Tajlandii zdechł młody wieloryb. W jego brzuchu znaleziono ponad 80 foliówek! Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy podróżnika Aleksandra Dobę i autorkę książek o minimalizmie Annę Mularczyk-Meyer, aby porozmawiać o problemie zaśmiecenia wód. Jak go rozwiązać? Czy Pan Aleksander widział podczas swoich morskich podróży wyspy śmieci?
Z okazji Światowego Dnia Oceanów WWF alarmuje, że grozi nam plastikowa katastrofa. Okazuje się, że Polska jest szóstym krajem w Europie, jeżeli chodzi o zużycie plastiku. Jak temu zapobiec? I jak plastik wpływa na życie zwierząt? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Karpę-Świderek, rzeczniczkę WWF.
Indianie Wixáritari walczą o zachowanie Pustyni Wirikuta, która jest zagrożona przez interesy wielkich firm wydobywczych. Dlaczego jest ona tak ważna dla tej grupy etnicznej? Czy Indianie mogą liczyć na wsparcie jakiś organizacji? Jak Polacy mogą im pomóc w walce o zachowanie pustyni? W Dzień Dobry TVN gościliśmy członka starszyzny Wixáritari w Meksyku - Marakame Jose Luisa "Katirę" Ramireza i podróżniczkę Renatę Koper.
Krzysztof Chmielewski, polski podróżnik miał 38 lat. Meksyk był 51. państwem, które odwiedził. Ostatnia podróż Krzysztofa Chmielewskiego wiodła z Kanady do Argentyny. Polak przemieszczał się rowerem. Kontakt z rowerzystą urwał się pod koniec kwietnia. Jego ciało znaleziono przez przypadek w wąwozie. Według oficjalnej wersji, jaką podała meksykańska prokuratura, podróżnik zginął potrącony przez ciężarówkę, która zepchnęła go w przepaść. Miejscowi uważają jednak, że doszło do morderstwa. Czy Polak znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy podróżniczkę Beatę Pawlikowską, która wiele razy była w Meksyku. Czy w czasie podróży zdarzały się niebezpieczne sytuacje? Jakie Beata ma rady dla podróżujących do Ameryki Łacińskiej?
Niemal rok temu przez wyspę Saint Martin przetoczył się huragan Irma. Skutki tego kataklizmu są tam widoczne do dziś. Wyspę, z kamerą Dzień Dobry TVN, odwiedził Piotr Kraśko. A w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwie i Kubę Kucharskich, którzy przeżyli w Nowym Orleanie przeżyli atak huraganu Katrina. Jak wygląda ten niebezpieczny żywioł "od środka"? Co działo się po jego przejściu? Czy służby publiczne były przygotowane na kataklizm? Kto nad nimi czuwał i zapewniał bezpieczeństwo, pomoc, wodę i jedzenie?
Kim są Rohindżowie, i dlaczego jest to najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie? Dominika Kulczyk, z kamerą "Efektu Domina", wybrała się do Cox’s Bazar w Bangladeszu gdzie znajduje się największy obóz uchodźczy na świecie. Jak można pomóc ludziom którzy znaleźli tam schronienie?
Anthony Botta to 25-letni Belg, który uwielbia kobiety i podróże. Anthony zwiedził już ponad 20 europejskich miast i w każdym z nowych miejsc umawiał się przez Internet na randkę. Sypiał u nowo poznanych dziewczyn. Z jakimi reakcjami spotyka się jego sposób na podróżowanie? Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog Piotr Mosak, który wytłumaczył nam, że kobiety zupełnie inaczej podchodzą do związków niż mężczyźni. W sytuacjach, kiedy mężczyzna nic nie obiecuje kobiecie, ona i tak miewa nadzieje i bywa później zawiedziona. Czy wynika to tylko z biologi czy również z wychowania? Czy istnieją sposoby, na zatrzymanie przy sobie mężczyzny?
Po 80 dniach wrócili do kraju himalaiści, którzy tej zimy zamierzali zdobyć K2. Co mówili o swojej wyprawie? Jak skomentowali zachowanie Denisa Urubko? Wierzą, że uda im się wrócić na niezdobyty szczyt w przyszłym roku?
Olej palmowy znajdziemy zarówno w kosmetykach i jak produktach spożywczych wysokoprzetworzonych. Olej jest szkodliwy dla naszego zdrowia, a jego wyrób niszczy środowisko. Produkcja oleju palmowego jest jedną z najsilniejszych gałęzi gospodarki Indonezji. W ciągu ostatnich 20 lat, by zrobić miejsce pod palmy, wykarczowano i wypalono 2,5 mln hektarów lasów tropikalnych. Przez wycinkę lasów zagrożonych jest wiele gatunków zwierząt. Jak wielka jest to skala? Czy grozi nam katastrofa ekologiczna? Kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego. Co możemy zrobić, by zmniejszyć zapotrzebowanie na olej palmowy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Łupinę, Zastępcę Dyrektora Programowego TVN ds. kanałów tematycznych oraz Jakuba Skrzypczyka z Fundacji WWF.
Zakończono heroiczną akcję ratunkową na Nanga Parbat. Zabójcza góra pochłonęła swoją kolejną ofiarę - Tomasza Mackiewicza. Dla polskiego himalaisty góry były formą terapii. Dla nich był w stanie poświęcić wszystko... W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Jerzego Natkańskiego, który opowiedział nam o szczegółach akcji ratunkowej. Wspominaliśmy też niepokornego Tomasza Mackiewicza.
"Rzadko się zdarza, że Miss mają głos na wyborach" - powiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka Ewa Wojciechowska. To pierwszy przypadek w historii, kiedy kandydatki na Miss zabrały głos w słusznej sprawie. Ze sceny, zamiast wymiarów biustu, bioder i talii, padły liczby obrazujące ogrom problemu, którym jest przemoc wobec kobiet. Czy konkursy piękności będą jeszcze kiedyś takie same?
Zaatari to miasto, które powstało zaledwie 5 lat temu. Dziś liczy ponad 80 tysięcy mieszkańców i jest 4 pod względem wielkości miastem w Jordanii. Na początku był to obóz dla uchodźców uciekających przed wojną w Syrii. Na ulicach trudno jest zobaczyć samochód. Syryjczycy poruszają się tu przede wszystkim za pomocą rowerów. Dlaczego mieszkańcy Zaatari nie uciekli do Europy? Co wiedzą o Europie i życiu uchodźców na Starym Kontynencie? Na miejscu był reporter "Czarno na białym" Jacek Tacik. W Dzień Dobry TVN powiedział między innymi, jaki widok najbardziej wzruszył go podczas pobytu w Małej Syrii.
"To wspaniałe uczucie, gdy wydobywa się żywych ludzi spod zawalonych domów. Jest to prawdziwy cud" - powiedział ratownik Rafael Rocha, na którego oczach zawalił się jeden z budynków. Bez zastanowienia ruszył na pomoc potrzebującym. To tylko jeden z ratowników ochotników, którzy ratowali ofiary trzęsienia ziemi, które miało miejsce 19 września w Meksyku. Poznajcie niezwykłych ludzi, którzy postanowili poświęcić życie potrzebującym.
Na czym polega konflikt między Donaldem Trumpem, a zawodnikami NFL? Czy Ameryka jest podzielona w tej sprawie? O proteście Colina Kaepernicka, kontrowersyjnej wypowiedzi Donalda Trumpa i jej reperkusjach opowiedziała nam Jolanta Pieńkowska.
W Wielkiej Brytanii przebywa niemal milion Polaków. Czy zamierzają wrócić do kraju? Łukasz Kijek: "Na razie 11% Polaków deklaruje, że chce wrócić, (...) ale po 2020 roku, uwaga ... 78 % Polaków deklaruje, że chcą wrócić"! O sytuacji, w której w związku z Brexitem, znaleźli się nasi rodacy przebywający w Wielkiej Brytanii, rozmawialiśmy z Łukaszem Kijkiem z TVN24 Biznes i Świat i Kamilą Czul, nauczycielką, tłumaczką i autorką książki „Pani Kebab”.
Wschód Ukrainy. Tutaj lato wyglądało inaczej niż zwykle. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej, która pojechała do miejscowości Nowoługańskie, odgrywającej ważną rolę w toczącej się na Ukrainie wojnie.
Gotówką czy kartą - jak płacisz podczas zagranicznych wakacji? O to zapytaliśmy Was w naszej sondzie, a eksperta - blogerkę finansową Katarzynę Iwanowską zapytaliśmy w studiu Dzień Dobry TVN o to, co jest dla nas korzystniejsze? Czy opłaca się kupować walutę w kantorze internetowym?
Premier Szydło wezwała ostatnio w Sejmie Europę do wstania z kolan i obudzenia się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będzie opłakiwała swoje dzieci. Była to wypowiedź w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Manchesterze. 75 proc. Polaków sprzeciwia się przyjęciu uchodźców muzułmańskiego wyznania. Jak kampanie wyborcze wpłynęły na ten wynik? Dlaczego zamachy przed 2015 rokiem nie wywołały fali islamofobii? Kto ponosi winę za taki stan rzeczy? I czy nasze obawy są uzasadnione? W Dzień Dobry TVN o zmianach zachodzących w Europie mówili: Joanna Koss-Krauze, Krzysztof Zieliński i dr hab. Michał Bilewicz.
Niestety ostatnie wydarzenia do jakich doszło w Egipcie potwierdziły, że nie jest tam bezpiecznie. W wyniku zamachów w kościołach w Aleksandrii zginęło wielu ludzi. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy eksperta rynku turystycznego Macieja Nykiela, aby zapytać, czy kurorty w Egipcie gwarantują turystom bezpieczeństwo i czy istnieje ubezpieczenie, które obejmuje skutki zamachów terrorystycznych.
Rodzina Rodzinie to program Caritasu mający na celu realną pomoc rodzinom z Aleppo w Syrii. Zainteresowani pomocą dotkniętym dramatem wojny rodzinom można pomóc przelewając pieniądze na konkretne rzeczy, takie jak: opał, prąd, woda, jedzenie czy leki. Caritas chce umożliwić również darczyńcom poznanie osób potrzebujących. Na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl opisane są historie poszczególnych rodzin. W Dzień Dobry TVN Marta Titaniec z Caritas Polska opowiedziała o tym, jak w chwili obecnej wygląda Aleppo. Odbudowa miasta nie będzie możliwa bez wsparcia. Czy jego mieszkańcy wrócą kiedyś do normalnego życia?
Nie mamy wątpliwości, że program "Azja Express" będzie hitem jesiennej ramówki i będziecie go oglądać z wypiekami na twarzy. Dziennikarka Agnieszka Jastrzębska uważa, że takiego programu jeszcze nie było w polskiej telewizji. Zaś projektant Łukasz Jemioł mówi o tym programie, że to będzie "Indiana Jones". W tym programie, który prowadzi Agnieszka Szulim, bardzo znane gwiazdy pokazują swoją drugą twarz. Z uczestnikami "Azji Express", podczas konferencji prasowej, spotkała się Agnieszka Jastrzębska.
"Korea Północna stara się stworzyć wrażenie miejsca normalnego, perfekcyjnego, zadbanego... te próby są dosyć rozpaczliwe i wychodzą sztucznie". Zdjęcia można tam robić jedynie w ściśle określonych lokalizacjach i, co więcej, w określony sposób. Michał Huniewicz nie podporządkował się tym nakazom, korzystając z okazji, zrobił serię zdjęć "nieautoryzowanych" przez reżim. Czy turysta, jadąc na zorganizowaną wycieczkę, ma szansę poznać prawdziwą Koreę?
"Nie mogę za nimi chodzić, żeby uchronić je od niebezpieczeństw. Nie mogę wytłumaczyć każdemu rodzicowi, żeby nie sprzedawał swoich dzieci do domów publicznych. Ale mogę te dzieciaki ściągnąć do naszego centrum edukacyjnego i uczyć" - Sompop Jantraka, założyciel organizacji Development and Education Programme for Daughters and Communities (DEPDC) przeciwdziałającej wyzyskowi i dziecięcej prostytucji. W studiu Dzień Dobry TVN Dominika Kulczyk i Joanna Garnier opowiedziały o kulisach handlu ludźmi i azjatyckiej seksturystyce. Więcej, o ciemnych obliczach tajlandzkiego raju, już o 11.00 w TVN w programie Efekt Domina!
Gesty w różnych częściach świata mogą mieć inne znaczenie niż te, do którego przywykliśmy w naszej kulturze. Czasami może to prowadzić do zabawnych nieporozumień, a czasami wpakować nas w tarapaty. W jakich krajach podniesiony do góry kciuk jest gestem obraźliwym? Co w Pakistanie oznacza "żółwik", a w Turcji gest "OK"? Czy wskazanie na kogoś palcem jest obraźliwe w Azji?