Wyspa Santorini w Grecji – plaże, zwiedzanie, klimat, ceny

Aktualizacja:
Santorini

Santorini to grecka wyspa archipelagu Cykladów i jedno z najciekawszych miejsc na urlop. Co zwiedzać na Santorini? Czego podczas pobytu nie można przegapić? Jakie plaże odwiedzić?

Santorini w Grecji jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych wysp tego regionu. Zawdzięcza to przede wszystkim charakterystycznej architekturze: białym budynkom o niebieskich kopułach, zbudowanych na zboczach klifów. Zdjęcia miast Santorini bardzo często zdobią okładki folderów wycieczkowych.

Grecka wyspa Santorini opis

Santorini znajduje się ok. 200 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji. W jej skład wchodzą główna wyspa oraz mniejsze wysepki na południowym krańcu Cykladów. Ułożone w krąg wysepki Santorini są pozostałościami jednej formacji zniszczonej przez wybuch wulkanu - sam wulkan razem z centralną częścią wyspy zapadł się pod wodę, pozostały jedynie strome brzegi (fachowa nazwa tego tworu to kaldera). Był to jeden z największych wybuchów wulkanów w historii.
Garść podstawowych informacji o Santorini:
· stolica Santorini – Fira;
· państwo, do którego należy wyspa Santorini – Grecja;
· powierzchnia Santorini – 76,19 km2;
· wyspy greckie Santorini to: Thira, Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni, Aspro.

Grecja, Santorini praktyczne informacje

Walutą obowiązującą w całej Grecji jest euro. Ceny na Santorini są najwyższe na całym archipelagu Cykladów. W restauracjach zapłacimy za jedno danie kilkanaście euro. A to niejedyne wydatki, jakie będziemy musieli ponieść na tej rajskiej wyspie. Znajdziemy tu jeszcze sporo do zwiedzania.
Wyspa jest niewielka, można odkrywać ją na własną rękę, na przykład wypożyczając skuter.
Wypoczynek na Santorini to zarówno opalanie się na plażach, kąpiele w ciepłym morzu, zwiedzanie miast i wiele innych atrakcji.

Santorini klimat

W szczycie sezonu na Santorini może być tłoczno i upalnie. Średnie temperatury od czerwca do sierpnia oscylują wokół 28-30 st. C (temperatura wody sięga ok. 23-26 st. C). Jeśli nie lubimy upałów, to przyjemniejsza może być jesień. Santorini w październiku to ok. 23 st. C, a woda nadal jest ciepła – ma ok. 24 st. C. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty, wówczas temperatura w dzień wynosi średnio 14 st. C.

Santorini zwiedzanie

Na wyspie Santorini, tak jak i w całej Grecji, jest co zwiedzać. Historia wyspy sięga czasów starożytnych, gdy rozwijała się na niej cywilizacja minojska. Niestety, 3600 lat temu rozwój miast wyspy został przerwany przez wybuch wulkanu. Przez kilkaset lat po wybuchu wyspa pozostawała niezamieszkana.
Co najlepiej zwiedzać? Miejscem, w którym znajdziemy najcenniejsze zabytki Santorini (poza tymi, które znajdują się w Muzeum Narodowym w Atenach), jest Fira, stolica. Neolityczne wazy, figurki sprzed 5 tys. lat odnalezione w Akrotiri, dzbanki z XVIII-XX w. p.n.e. O jednym pamiętajmy - Muzeum Prehistorii w Firze jest otwarte we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem wtorków. Muzeum Archeologiczne w Firze - w którym obejrzymy przede wszystkim zabytki kultury minojskiej - jest z kolei zamknięte w poniedziałki.

Wyspa Santorini miasta

Fira, stolica Santorini, zachwyca architekturą. Wąskie uliczki, galerie, sklepiki – a to wszystko na klifie z widokiem na morze i kalderę. To tutaj znajdują się zabytki z wykopalisk na Santorini.
Oia to popularna, choć mała miejscowość Santorini. Jest malowniczo położona na skarpie pozostałej po wybuchu wulkanu. Widok zachodu słońca w Oi jest niezapomniany także dzięki charakterystycznej architekturze. Malownicze białe budynki z niebieskimi kopułami pewnie będzie chciał sfotografować każdy turysta na Santorini. Punkty widokowe, z których można zobaczyć zachód słońca, są wręcz oblegane.
Inne miasta Santorini i ich główne atrakcje:
· Akrotiri (czerwona plaża i ruiny przypominające Pompeje),
· Emporio (średniowieczny zamek),
· Megalochori,
· Perissa (czarna plaża),
· Pyrgos,
· Perivolos (plaża).

Santorini plaże

Atrakcje Santorini to przede wszystkim wyjątkowa architektura i niezapomniane widoki. Są tu również plaże – piękne, ale w przeciwieństwie do tych z innych wysp niezbyt rozległe.
Atrakcją Santorini jest na pewno słynna czerwona plaża w Akrotiri oraz czarna plaża w Perissa . Popularną plażą jest także czarna plaża Perivolos.

Santorini ciekawe miejsca

Co zobaczyć na Santorini ? Wyjątkową atrakcją Santorini są ruiny Akrotiri. Dzięki wybuchowi wulkanu, jak w Pompejach, możemy zobaczyć, jak wyglądało starożytne miasto. W Akrotiri mieszkańcy mieli czas na ewakuację, więc w odróżnieniu od Pompejów nie pozostawili po sobie zbyt wielu cennych przedmiotów. Bogactwo miasta da się jednak zauważyć, kiedy popatrzymy na rozległe zabudowania, ale też cenne przedmioty, takie jak meble i wazy (freski zostały przeniesione do Muzeum Narodowego w Atenach). Akrotiri jest starsze od Pompejów o ok. 1600 lat!
Ciekawym miejscem jest Muzeum Folkloru założone przez Emmanuela Lignosa - mylą się ci, którzy pomyślą, że to coś nudnego... W muzeum zobaczymy, jak wyglądała tradycyjna winnica, piwniczka do przechowywania wina i wszelkie przyrządy używane do jego produkcji. Do zwiedzania udostępniona jest grota, w której widać ślady wybuchu wulkanu. Organizowane są nawet warsztaty prezentujące pracę dawnych rzemieślników.
Wyspa Santorini do dziś słynie z produkcji wina, zorganizowano więc także Muzeum Wina Koutsogiannopoulos. Oczywiście, oprócz zwiedzania, w planie wycieczki jest również degustacja.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości