Meksyk jest krajem, który leży w zupełnie innej strefie klimatycznej niż Polska. Specyficzny mikroklimat, jaki tam panuje, sprawia, że konieczne jest wykonanie szczepień. Meksyk to miejsce występowania chorób tropikalnych, na które mieszkańcy Europy nie są odporni. Szczepienia przed wyjazdem do Meksyku uchronią podróżnych przed niebezpiecznymi chorobami, jak na przykład malaria.
Zobacz też: Czy do Meksyku trzeba mieć wizę? Meksyk – wiza turystyczna >>>
Przygotowania do podróży do Meksyku należy rozpocząć już na ok. 4 tygodnie przed wylotem. Ważne są nie tylko szczepienia. Meksyk to bardzo charakterystyczna destynacja pod względem dolegliwości, jakie mogą wystąpić podczas podróży lub bezpośrednio po niej. Konieczne jest więc zabranie zestawu środków farmaceutycznych, które sprawią, że podróż nie zamieni się w koszmar. Przestrzeganie zasad profilaktyki na miejscu również chroni podróżnych przed niechcianymi chorobami.
Meksyk szczepienia – jakie należy wykonać przed wyjazdem
Bardzo ważne jest, aby przed wyjazdem sprawdzić dotychczas wykonane szczepienia. Możliwe, że przeszliśmy już niektóre z tych zalecanych. Jeśli tak, musi zostać podana szczepionka “przypominająca”. Odpowiednie szczepionki zaleci lekarz medycyny podróży. Będą uzależnione od stanu zdrowia, chorób przewlekłych, ewentualnej ciąży, a także tego, jak podróżny ma zamiar spędzać czas w Meksyku.
Zobacz też: Meksyk w kuchni >>>
Meksyk – szczepienia obowiązkowe:
- Szczepienie przeciw błonicy i tężcowi (DT). Choroby te przenoszą się drogą kropelkową. Tężcem można zarazić się podczas kontaktu z zakażoną ziemią. Szczepienie takie musi być wykonane szczególnie w przypadku wyjazdu do pracy w szpitalach, ośrodkach opieki zdrowotnej oraz na misje. Istnieje wtedy duże ryzyko kontaktu z osobami cierpiącymi na te dolegliwości.
- Szczepienie WZW A i dur brzuszny. Osobom wyjeżdżającym na misje humanitarne, szczególnie zaleca się szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz dur brzuszny. Chorobami tymi można zarazić się podczas spożycia zakażonej wody lub żywności. Podróżnicy, którzy mają w planach zwiedzanie Meksyku i poznanie go z “mniej oficjalnej” strony, również muszą zaszczepić się na powyższe choroby.
- Szczepienie WZW B. Podróżnym, którzy szukają w Meksyku dobrej zabawy i relaksu, zaleca się szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepionka ta ma chronić przed zakażeniem w czasie przygodnych kontaktów seksualnych, iniekcji czy kontaktu z zakażoną krwią.
- Szczepionka przeciw wściekliźnie . Nie jest obowiązkowa. Lekarz może zalecić ją w przypadku, gdy istnieje ryzyko, że podróżny zostanie pogryziony przez miejscowe zwierzęta, takie jak psy, listy, koty.
Zobacz też: Naleśniki po meksykańsku, czyli rozgrzewający i pożywny posiłek, który łączy kuchnię europejską z meksykańską >>>
Szczepienia do Meksyku – jakie leki i środki zabrać w podróż
Meksyk jest rejonem występowania niezwykle niebezpiecznej choroby, czyli malarii. Jeśli celem podróży są duże miasta na północy kraju, bliżej granicy z USA, nie ma powodów do obaw. Gorzej, jeśli udajemy się na południe Meksyku. W tych regionach występuje ryzyko zachorowania na malarię. Konieczne jest poinformowanie lekarza medycyny podróży, w które konkretnie rejony planuje się podróżować. Jeśli jest to endemiczny obszar występowania malarii, lekarz poinstruuje pacjenta w kwestii profilaktycznej. Zostanie również wypisana recepta na lek przeciwmalaryczny. Należy go przyjmować, będąc jeszcze w Polsce, ściśle według zaleceń lekarza. Najczęściej wypisuje się doxycylinę, meflonique, proguanil lub chloronique. Przyjmowanie leku jest kontynuowane podczas pobytu oraz po nim. Jest to tzw. chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna.
Meksyk szczepienia – apteka podróżnika
Wyjazd do Meksyku, szczepienia i profilaktyka malarii przed nim, wymagają również zabrania ze sobą odpowiedniego zestawu leków i środków. Przy ich zakupie i przygotowaniu należy wziąć pod uwagę wymagania linii lotniczych w kwestii przewożenia płynów, wagi bagażu itp. Apteczka powinna być przewożona w bagażu podręcznym. Płyny i pojemniki powyżej 100 ml muszą znajdować się w bagażu głównym. Pojemniki do 100 ml umieszcza się w bagażu podręcznym w przezroczystym worku, który można zamknąć.
Oto co powinno znaleźć się w apteczce:
- Zalecony wcześniej lek przeciwmalaryczny (jeśli jest taka konieczność).
- Zapas leków przyjmowanych na choroby przewlekłe oraz ewentualne środki antykoncepcyjne.
- Repelenty – środki ochrony przed owadami.
- Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe – np. Ibuprofen.
- Leki przeciwbiegunkowe.
- Preparat do odkażania skóry.
- Środek do odkażania wody.
- Zestaw opatrunkowy – gaza jałowa, plastry, woda utleniona, bandaż.
- Zapasowe okulary dla osób z wadą wzroku.
- Krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
- Okulary przeciwsłoneczne.
- Polisa ubezpieczeniowa zapewniająca opiekę lekarską, transport, NNW itp.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+