Naleśniki po meksykańsku są atrakcyjną opcją dla każdego, kto lubi wyrazistą kuchnię. Można je przyrządzić na wiele sposobów, tak by zadowoleni byli i fani mięsa, i kuchni roślinnej. Podstawą nadającą charakter meksykański są odpowiednie warzywa, pikantne przyprawy, zioła i sosy.
- Naleśniki po meksykańsku – z kurczakiem czy mięsem mielonym
- Zapiekane naleśniki po meksykańsku. Jak najlepiej je przyrządzić?
- Najlepszy przepis na naleśniki po meksykańsku
- Naleśniki meksykańskie bez mięsa? To dopiero Meksyk
Naleśniki po meksykańsku – z kurczakiem czy mięsem mielonym
Najbardziej pożądaną wersją meksykańskiego farszu naleśnikowego jest ta z kurczakiem. Dlaczego? Kurczak jest chrupiącym, chudym mięsem, najbardziej lubianym przez Polaków. Dodatkowo idealnie komponuje się ze składnikami różnych dań jako sycący, nadający charakteru element. Kluczem do osiągnięcia meksykańskiego aromatu jest odpowiednie przyprawienie kurczaka, a tym samym – nadanie mu pikanterii. Do tego użyć można zmielonych ziaren kolendry, kminu rzymskiego, płatków chilli, papryki wędzonej, czosnku i oregano. Taka mieszanka przypraw nada mięsu iście meksykański smak. Zwolennicy farszu prawdziwie meksykańskiego na pierwszym miejscu postawią zapewne naleśniki po meksykańsku z mięsem mielonym, najlepiej wołowym. Do przyprawienia tego mięsa użyć należy tych samym przypraw i ziół co w pierwszym przypadku, ponieważ smak w naleśnikach meksykańskich powinien być taki sam – wyrazisty!
Zobacz też:
Zapiekane naleśniki po meksykańsku. Jak najlepiej je przyrządzić?
Sekretem idealnie przyrządzonych zapiekanych naleśników po meksykańsku są sos i ser. Dlaczego? Sos nadaje im odpowiedniej wilgotności i aromatu, a ser topi się, otaczając naleśnik z każdej strony. Sos, nazywany również salsą, to pikantne połączenie pomidorów, czosnku, kolendry, papryczki chilli i cebuli. Jego smak powinien być pikantny i dominujący, a zapach zachęcający do degustacji. Inny sos stosowany do naleśników po meksykańsku to sos czosnkowy. Robiony na bazie jogurtu czy śmietany. Również ostry i wyrazisty. Po przyrządzeniu sosu wystarczy wylać nim naczynie żaroodporne, a na to ułożyć zwinięte w rulony naleśniki. Całość obłożyć serem, najlepiej cheddar. Tak przygotowane danie perfekcyjnie upiecze się w nagrzanym piekarniku.
Zobacz też:
Najlepszy przepis na naleśniki po meksykańsku
Pytanie o farsz na naleśniki meksykańskie jest jednym z pytań kluczowych. Farsz obok sosu jest bazą, która nadaje smak całemu daniu. Jak go przyrządzić? Przede wszystkim skompletować odpowiednie składniki:
· papryczki jalapeno bądź poblano,
· kukurydza,
· fasola czarna lub czerwona,
· mięso: kurczak lub mięso mielone,
· czosnek, cebula,
· przyprawy: kolendry, kmin, chilli, papryka wędzona, oregano,
· świeża kolendra bądź pietruszka.
Wszystkie te składniki, właściwie połączone i przysmażone, należy dusić tak, by uwolnić ich smak i aromat. Sos pomidorowy można dodawać według uznania: do farszu, polewać bezpośrednio na naleśniki lub przygotować wypełnioną nim miseczkę, by można po niego sięgąć w dowolnym momencie.
Zobacz też:
Naleśniki meksykańskie bez mięsa? To dopiero Meksyk
Naleśniki meksykańskie spokojnie można przygotować również bez mięsa. Bogactwo i aromat składników sprawiają, że mięso nie jest niezbędne, abyśmy uzyskali pyszne i sycące danie. Wystarczy przygotować więcej farszu warzywnego lub dodać do niego np. ryż. Ryż jest składnikiem typowego, meksykańskiego burrito i świetnie uzupełni farsz wegetariański w naleśnikach.
Inna opcja to dodanie do farszu zamiast mięsa tofu lub tempeh. Obecnie oba składniki są w miarę łatwo dostępne, zawierają dużo białka i można je przyprawić tak samo jak mięso. W przyprawach właśnie kryje się cała magia naleśników po meksykańsku. Cokolwiek do nich dodamy, mięso czy soję, dzięki przyprawom można uzyskać prawdziwie meksykański smak i aromat. Inny zamiennik mięsa to wegańskie chorizo. Produkt ten jest jednak zdecydowanie trudniej dostępny niż tofu. Można go kupić tylko w dedykowanych sklepach dla wegan.
Naleśniki po meksykańsku to prawdziwa gratka dla wszystkich głodomorów. Sycące, zdrowe i rozgrzewające danie, idealne na jesienne lub zimowe popołudnia. Dodatkowo, nie jest trudne w przygotowaniu, a smakuje każdemu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN