Warzywa będące uzupełnieniem naleśników smakują najlepiej, jeśli są świeże i intensywne w smaku. Dlatego naleśniki najlepiej jeść z warzywami sezonowymi lub tymi, które są zawsze dostępne. Wybór jest szeroki. Trzeba tylko wybrać swoje ulubione warzywa, wykorzystać sprawdzony przepis na ciasto i mamy pyszny obiad dla całej rodziny. Jak przygotować smaczne zapiekane naleśniki z warzywami?
- Jak przygotować pyszne zapiekane naleśniki z warzywami
- Jakie są dobre pomysły na naleśniki z warzywami
- Jakie mięso dodać do naleśników z warzywami
Jak przygotować pyszne zapiekane naleśniki z warzywami
W pierwszej kolejności przygotowujemy placki. Wykorzystujemy ulubiony i sprawdzony przepis. Wszystkie składniki mieszamy w misce, a następnie smażymy naleśniki na rozgrzanej, wysmarowanej olejem patelni . Jeśli mamy w domu robot kuchenny thermomix, jak najbardziej możemy go wykorzystać do przygotowania ciasta. Będzie jeszcze szybciej i łatwiej. Jaki jest przepis na idealne nadzienie? Dowolny, gdyż nadzienie do naleśników można przygotować z każdych warzyw. Warto wykorzystać to, co jest w lodówce, bądź kupić ulubione warzywa. Przed wrzuceniem warzyw na rozgrzaną oliwę należy podsmażyć cebulę i czosnek, tak by warzywa mogły nabrać ich aromatu. Pokrojone warzywa przez kilka minut dusimy na ogniu, aby delikatnie zmiękły i wydobyły swój smak.
Sukcesem zapiekanych naleśników z warzywami jest sos, który można zarówno dodać do samego farszu, jak i polać nim ułożone w naczyniu żaroodpornym naleśniki. Zadba on o ich chrupkość i soczystość. Sos może być przygotowany na bazie pomidorów, jako delikatny lub pikantny. Doskonale sprawdzi się również sos czosnkowy, wyrazisty i dodający smaku każdym, nawet najbardziej delikatnym warzywom. Zapiekane naleśniki z warzywami to świetna okazja, by do ich przyrządzenia wykorzystać ser. Zapiekany ser smakuje zawsze wyśmienicie. Dodany na wierzch naleśników tworzy chrupiącą serową skorupkę, a w środku farszu lekko roztapia się i rozciąga w ustach. Przygotowany farsz zawijamy w naleśniki, które układamy w wysmarowanym oliwą naczyniu żaroodpornym i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy najlepiej około 15-20 minut w temperaturze 180 stopni.
Zobacz też:
Cukinia w cieście naleśnikowym
Jakie są dobre pomysły na naleśniki z warzywami
Dobry, sprawdzony i bardzo szybki sposób na naleśniki to naleśniki z warzywami na patelnię. Sprawdza się zwłaszcza w okresie zimowym, gdy dostęp do świeżych i niedrogich warzyw jest znacznie utrudniony. Wtedy możemy sięgnąć po mrożoną mieszankę warzyw na patelnię, które przysmażone wraz z odpowiednimi przyprawami lub sosem, będą bardzo dobrym nadzieniem do naleśników. Mieszanek warzyw na patelnię jest bardzo dużo, dzięki czemu możemy przygotować różne warianty naleśników z warzywami.
Inny pomysł na naleśniki z warzywami to wykorzystanie warzyw dostępnych całorocznie. Dobrym przykładem są pieczarki, które wyśmienicie komponują się z mięsem i warzywami zielonymi.
Zobacz też:
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
Jakie mięso dodać do naleśników z warzywami
Odpowiedź jest prosta – każde. Wszystko zależy od preferencji i ulubionych smaków. Popularnym mięsem dodawanym do naleśników z warzywami jest kurczak, który dobrze komponuje się z każdym warzywem, wszystko zależy od właściwego przyrządzenia, czyli podsmażenia warzyw razem z kurczakiem. Jest to ważne, by smaki się połączyły, a zapach dodatkowo zachęcał do jedzenia. Dobrym wariantem na naleśniki z warzywami i kurczakiem jest ich zapiekana wersja. Zapiekany kurczak to maksimum soczystości i chrupkiego smaku.
Naleśniki z warzywami można przyrządzić również z mięsem mielonym. Tutaj najlepiej sprawdzi się meksykańska odsłona farszu. Bazuje ona na papryce, fasoli, kukurydzy, pikantnych przyprawach. Tak przygotowany farsz będzie idealnym uzupełnieniem podsmażonego w nim mięsa mielonego.
Naleśniki z warzywami to bardzo ciekawa opcja obiadowa. Każdego dnia można by przygotowywać ją na inny sposób. Wielość warzyw, sosów, mięsa, to wszystko sprawia, że wybór jest bardzo różnorodny. Wystarczy nie bać się próbować i tym samym pysznie zaskakiwać domowników.
Zobacz też:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN