Świat

  Świat

  Lexie Alford to rekordzistka świata w podróżowaniu. Dwudziestojednoletnia Amerykanka zwiedziła wszystkie kraje na kuli ziemskiej. Nikt wcześniej nie dokonał tego w tak młodym wieku. Z Lexie Alford rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. A studiu podróżnik Michał Cessanis powiedział, jak wykorzystać pozostałe dwa tygodnie wakacji. Gdzie wyjechać last minute, żeby uniknąć tłumów i nie zbankrutować?

  Podróżnik Mateusz Waligóra w 18 czerwca 2019 roku wraz z fotografką i filmowcem Aliną Kondrat wyruszył do Boliwii, by przejść Salar de Uyuni – największą solną pustynię świata oraz zrealizować film dokumentalny. W Dzień Dobry TVN odwiedził nas tuż przed wylotem. Niestety nieszczęśliwy wypadek sprawił, że wyprawa nie została ukończona. Co tak naprawdę wydarzyło się w Boliwii?

  Kobiety na Sardynii wykazują się hartem ducha i spełniają wiele ról. To one poświęcają życie dla rodzin, dzieci, są strażniczkami tradycji i głosem mądrości. Wiele z nich kultywuje tradycyjne zwyczaje, wytwarzając jedzenie według starych receptur oraz rękodzieło. Spotkała się z nimi reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Chętnik.

  W minioną sobotę najbardziej znana barokowa fontanna di Trevi w Rzymie została zamknięta z powodu ogromnej liczny turystów, którzy gromadzili się wokół niej. Władzom stolicy Włoch przysługuje takie uprawnienie na mocy rozporządzenia o ochronie zabytków i atrakcji turystycznych.

  "Fryderyk Chopin" to drugi pod względem wielkości żaglowiec pływajacy pod polską banderą. Z kamerą Dzień Dobry TVN przyglądaliśmy się jak przebiega remont żaglowca. O żeglarskiej pasji i nauce pod żaglami rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Angelo Korzekwą i Urszulą Pochodowicz – członkami załogi Fryderyka Chopina i aktorką Moniką Kwiatkowską.

  Stolica mody i designu z jednej strony zachwyca nowoczesną architekturą, luksusem i ekskluzywnością, z drugiej przyciąga średniowiecznymi zabytkami, które wiele mówią o historii tego miasta kontrastów. Zarezerwujmy sobie kilka dni i wybierzmy Mediolan na kierunek naszej wycieczki.

  W zeszłym roku Marek Kamiński pokonał 30 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym. Przejchał trasę z Polski do Japonii i z powrotem, żeby pokazać, że można podróżować nie niszcząc śwrodowiska. Tym razem, w ekologiczną podróż dookoła świata, zamierza zabrać ze sobą robota - NOA.

  W kolejnym odcinku "Efektu Domina" będziemy mieli okazję przyjrzeć się tragicznym warunkom życia dzieci z Belen - najbiedniejszej dzielnicy peruwiańskiego miasta Iquitos, które mieszkają w prowizorycznych domach, mają problemy z dotarciem do szkoły, czy znalezieniem miejsca do zabawy, a wszechobecna woda stanowi śmiertelne zagrożenie dla nieumiejących pływać maluchów. Dzieciom pomaga organizacja INFANT. Co dokładnie robi? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: producenta "Efektu Domina" Marka Kłosowicza i fotograf, pracującej na planie programu Tatianę Jachyrę.

  Są osoby, które kwestionują kulisty kształt Ziemi i przedstawiają argumenty na to, że nasza planeta jest płaska. Twierdzą również, że Australia nie istnieje. Skąd biorą się tego typu teorie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN popularyzatora astronomii "Z głową w gwiazdach" Karola Wójcickiego. Nasz gość powiedział również, co będziemy mogli zobaczyć dzisiaj na "polskim niebie".

  Łukasz L.U.C Rostkowski ze swoją partnerką Justyną Posadzy zrealizowali jedno ze swoich marzeń – przemierzyli kamperem USA. W Dzień Dobry TVN towarzyszymy im w kolejnych etapach podróży. Przejechali już prawie 1000 kilometrów! Na koniec zostawili sobie deser - w Los Angeles spotkali się z Marcinem Gortatem, wybrali na mecz NBA i zwiedzili Universal Studios Hollywood!

  Do Londynu przybił Dar Młodzieży. Statek wypłynął w maju z portu w Gdyni i udał się w Rejs Niepodległości dookoła świata, a stolica Wielkiej Brytanii była ostatnim przystankiem na trasie przed powrotem do Polski. Jak załoga wspomina podróż? Z jej członkami rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Wyspy Kanaryjskie to kompromis dla wszystkich tych, którzy przy wyborze wakacyjnego kierunku, nie umieją wybrać między rajskimi plażami a trekkingiem w pięknych górach. Hiszpański archipelag da nam bowiem jedno i drugie. Dowiedz się, gdzie leżą Kanary, jakie ciekawe miejsca na nich znajdziesz oraz którą z wysp wybrać.

  "Święte miejsca" to program, którego gospodarzem jest gość Dzień Dobry TVN dziennikarz i publicysta ks. Kazimierz Sowa. Co będziemy mogli zobaczyć w audycji? Gdzie zostały zrealizowane pierwsze odcinki?

  Maroko to orientalna kraina, która oczarowała turystów z całego świata. Przyciągają ich wspaniałe krajobrazy, wyjątkowa kultura, ciekawa architektura oraz jedyna w swoim rodzaju kuchnia marokańska. Pełne egzotyki potrawy marokańskie to kwintesencja tradycji arabskich oraz wpływów kultury afrykańskiej i europejskiej. Takie połączenie czyni tamtejszą kuchnię jedyną w swoim rodzaju. Marokańskie dania smakował podróżnik Michał Cessanis.

  Fidżi to wyspiarskie państwo - bajkowe miejsce z dziewiczymi plażami i niezwykłymi rafami koralowymi. Niestety, Fidżi dotkliwie odczuwa zmiany klimatu. Rosnący poziom wody oceanu powoduje, że powierzchnia kraju regularnie się kurczy. Przeciągające się fale upałów, coraz dłuższe okresy bez opadów, przerywane ulewami i nawałnicami zwiększają ryzyko pożarów.

  Gościem Dzień Dobry TVN był Will McCallum, który opowiedział nam o prostych sposobach na ograniczenie zużycia plastiku przez każdego z nas. Kto produkuje najwięcej plastiku na świecie? Co może się stać jeśli nie zmienimy naszego postępowania? Czy rzeczywiście możliwe jest to, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb? Will McCallum : "... i ludzie, i rządy, i firmy ponoszą odpowiedzialność. Musimy wspólnie nad tym pracować. Nie możemy ignorować tematu i mówić 'Kiedyś to się wyczyści'"!

  Trentino to autonomiczna prowincja Trydentu. Zimą jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jakie atrakcje czekają na turystów w tym regionie? Zobaczcie!

  Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego specjalizuje się w badaniu storczyków z obszarów tropikalnych. Wraz ze współpracownikami opisała już ponad 200 nowych gatunków tych kwiatów. Co szczególnie zainteresowało ją w storczykach? Na czym polega ich wyjątkowość? Badaczkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Wyspa Muzeów to miejsce unikatowe. Jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata przyciąga co roku setki tysięcy turystów. Ten unikatowy zespół budynków został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W średniowieczu miejsce to było podmokłą, bagnistą łąką, którą nikt się nie interesował. Co jeszcze warto zobaczyć w Berlinie? Sprawdził to Michał Cessanis.

  W latach 1942-1945 do Afryki Wschodniej przybyło ok. 15-18 tysięcy osób pochodzących głównie z terenów Kresów Rzeczypospolitej. Polacy zanim dotarli do miejsca, w którym mogli się czuć bezpieczni i wolni, przeszli przez niewyobrażalne piekło. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Huberta Chudzio, dyrektora Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń UP Instytutu Historii i Archiwizacji.

  Ilona Wiśniewska przez osiem lat mieszkała na Spitsbergenie - największej wyspie norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysuniętym siedlisku ludzkim na świecie. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak żyje się na Spitsbergenie. Jak tam trafiła? Czym się zajmowała? Co ją zachwycało na Spitsbergenie? Dlaczego tamtejsi mieszkańcy noszą ze sobą broń?

  Tym razem Michał Cessanis w ramach swoich weekendowych podróży sprawdził, jak wygląda zima za kołem podbiegunowym, odwiedził Lapończyków i szukał zorzy polarnej.