Ten niezwykle malowniczy łańcuch górski znajduje się w północnej części Hiszpanii. Najwyższym szczytem w górach Kantabryjskich jest Torre de Cerredo, który po raz pierwszy został zdobyty w 1882 roku. Jego wierzchołek znajduje się na wysokości 2648 m n.p.m. Długość całego łańcucha wynosi około 450 km. Grzbiety większości gór zbudowane są z marmuru, wapienia oraz kwarcytu. Na całym obszarze występują liczne złoża cynku, węgla kamiennego oraz rud żelaza.
Sorrento to małe miasteczko, które leży na półwyspie o tej samej nazwie, nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie). Sorrento to jedno z wielu miasteczek, które sprawia, że Włochy są nieustannym celem wakacyjnych wypraw turystów z całego świata. Największą atrakcją Sorrento są przepiękne widoki.
Frauenkirche to bez wątpienia najważniejszy symbol Drezna. Każdego roku budynek świątyni odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów. Na przestrzeni dziejów budowla była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, a swój obecny wygląd zyskała dzięki gruntownej renowacji w 2005 roku. Jakie tajemnice kryje słynny drezdeński kościół Marii Panny? Poznaj fascynującą historię Frauenkirche!
Chichen Itza w tłumaczeniu oznacza „na ustach”. Najciekawszą i najbardziej charakterystyczną budowlą Chichen Itza jest piramida El Castillo. To nie tylko świątynia, ale też wyjątkowy i niezwykły kalendarz Majów.
Chiang Mai to miasto położone w północnej części Tajlandii, co przekłada się na nieco chłodniejszą pogodę w porównaniu z pozostałą częścią kraju. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 25℃. Na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji – od niesamowitych gór po klimatyczne wioski zamieszkane przez lokalne plemiona i liczne ogrody botaniczne. Chiang Mai co roku odwiedzane jest przez miliony ludzi z całego świata. Ogromną popularnością cieszą się świątynie z charakterystyczną architekturą.
Al Kaaba w Mekce jest najważniejszą świątynią dla każdego muzułmanina. Wyznawca islamu przynajmniej raz w życiu powinien odbyć pielgrzymkę do tego świętego miejsca. Jakie są najważniejsze informacje o Al Kaabie?
Joanna Szeler na początku marca wyruszyła w podróż na północ. Zabrała ze sobą dwie suczki rasy husky, sanie i namiot. Jak wygląda kwarantanna w przypadku tej podróżniczki? Koniecznie obejrzyjcie materiał z wyjazdu, który dla nas zrealizowała.
Diana Marszewska i Damian Kuraciński 5 lat temu postanowili przeprowadzić w swoim życiu rewolucję i przeprowadzić się na Islandię. W programie opowiedzieli o tym, co skłoniło ich do podjęcia tej decyzji oraz jak obecnie wygląda ich życie na wyspie.
Radosław Araszkiewicz od lat jeździ do Nepalu, a od marca pomaga Polakom, którzy z powodu koronawirusa utknęli w Katmandu. Dzięki jego zaangażowaniu cześć z nich wróciła już do kraju. Jak aktualnie wygląda sytuacja w stolicy Nepalu?
Szymon Radzimierski ma zaledwie 14 lat, a już zwiedził około czterdziestu krajów na sześciu kontynentach. Swoim przygodom poświęcił bloga oraz książki z serii „Dziennik Łowcy Przygód”. Szymon jest bohaterem nowego cyklu w Dzień Dobry TVN, w ramach którego opowiada o swoich podróżach. Tym razem opowiedział nam o swojej wyprawie na Galapagos.
Sześć lat temu spakowała plecak i ruszyła z 20-miesięczną córką w podróż do Ameryki Południowej. Od tego czasu Joanna Nowak i Gaja podróżują po świecie mając 23 zł na osobę dziennie. Przejechały całą Amerykę Łacińską i dużą część Azji. Gdy były na Sri Lance wybuchła epidemia, więc wróciły do Polski. O swojej niezwykłej wyprawie Joanna Nowak - fizjoterapeutka, podróżniczka i blogerka - opowiedziała w Dzień dobry TVN.
Chwilowo wszelkie podróże musimy odłożyć na dalszy plan. Gdy jednak sytuacja się unormuje warto pomyśleć o odwiedzeniu Portugalii, a szczególnie dwóch jej miast – Porto i Bragi. Swego czasu wybrał się do nich Michał Cessanis, a oto wspomnienia z jego wyprawy.
Długotrwały pobyt w domu wzmaga w nas marzenia o egzotycznych podróżach i tropikalnych zakątkach świata. Jak w praktyce wygląda kwarantanna pod palmami? Na to pytanie odpowiedzieli nam Ania i Bartek Dawidowscy, którzy od 5 lat mieszkają pływają trimaranem po Karaibach.
Agnieszka Barańska-Cieślak i Marcin Cieślak są zafascynowani Indiami. Małżeństwo postanowiło wybrać się w podróż do tego odległego kraju. Na wyprawę zabrali swoje dzieci i w piątkę spędzili tam ostatnie pół roku. Jak wyglądała ich przygoda i czy planują kolejne wyjazdy?
Arkadiusz Winiatorski pokonał obie Ameryki pieszo, pchając bagaż na dziecięcym wózku. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec. – Zapytałem ją, czy pójdzie ze mną na mały spacer i poszła – powiedział z uśmiechem. Jego trasa wyniosła 12 tys. kilometrów, a jej - 7 tys. Gdzie planują następną podróż?
Leszek Mikulski to podróżnik, sportowiec, a także miłośnik gór i wyjątkowych wyzwań. Do tej pory zdobył kilka szczytów Korony Ziemi, m.in. Mont Blanc, Elbrus (dwukrotnie), Kilimandżaro i Aconcaguę. Teraz zamierza wjechać na te dwa ostatnie i zjechać z nich na rowerze przystosowanym do ostrej wspinaczki, ale i długich zjazdów.
Wielu z nas marzy o egzotycznych wakacjach i relaksie pod palmami. Są jednak tacy, którzy pragną przeżyć przygody w najodleglejszych rejonach świata. Jedną z tych osób jest Angelika Milli, która wraz z rodziną podróżuje konno przez Amerykę Południową.
Kuba Witek to reżyser, który w lipcu 2019 r. wziął udział w wyprawie Instytutu Oceanologii w Sopocie na zachodni Spitsbergen. Celem ekspedycji była obserwacja zmian klimatu i arktycznych lodowców. W marcu Witek miał realizować nowy film na Grenlandii, ale koronawirus zatrzymał go na Wyspach Owczych. W programie opowiedział o tym, co zaobserwował w trakcie swoich podróży.
Koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie. Dotarł również na Zanzibar. Jak radzą sobie z pandemią władze tej wyspy? Zapytaliśmy o to jej mieszkańców, wśród których są również Polacy.
Koronawirus nieustannie rozprzestrzenia się po świecie. Wiele krajów, w tym Polska, zadecydowało o zamknięciu swoich granic na czas kwarantanny. Sporo naszych rodaków wciąż przebywa poza ojczyzną. Jak wygląda obecnie ich powrót do kraju? Gdzie mogą szukać pomocy?
Porwania na morzu nie dzieją się tylko w filmach. Michael Scott Moore doświadczył prawie trzech lat w niewoli u somalijskich piratów. Jak po czasie wspomina to traumatyczne wydarzenie? - Byliśmy traktowani jak bydło, byliśmy tylko stworzeniami, które miały pozostać żywe.
Do tej wyprawy przygotowywali się przez kilka lat. Łamacze rekordów w ekstremalnym zimnie: Walerian Romanowski i Piotr Marczewski opowiedzieli, jak przebyli najzimniejszą drogę świata bez sprzętu grzewczego.
Fast Company i Google Arts & Culture połączyło siły z ponad 500 muzeami i galeriami na całym świecie, aby zapewnić każdemu wirtualną wycieczkę i ekspozycję online niektórych z najbardziej znanych muzeów na całym świecie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które z powodu koronawirusa muszą siedzieć w domu. Oto tylko niektóre z nich
Zosia to miłośniczka podróży i fotografii. Mimo że przeprowadzała się 20 razy, wciąż szuka swojego miejsca na Ziemi. Mieszkała już w Anglii, na Gran Canarii i wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Poznaj podróżniczkę, która świat zamyka w kadrach.
Śpiwór był jego domem przez 5 tygodni i chronił przed temperaturami poniżej -25 st. C. Łukasz Supergan - człowiek, który przeszedł Islandię od wschodu na zachód opowiedział, jak przygotowywał się do samotnej podróży przez pustkowie.
W pierwszym odcinku 7. sezonu "Efektu Domina" Dominika Kulczyk zabiera nas do Nepalu, gdzie w niektórych rejonach praktykowana jest tradycja zwana chhaupadi. Zgodnie z nią kobiety podczas menstruacji muszą spać w oborze wraz z kozami i krowami, i mają zakaz wstępu do domu. Te, które nie stosują się do zasad chhaupadi, przynoszą rodzinie pecha lub chorobę.
Singapur uznawany jest za jedno z najdroższych i najbardziej luksusowych miast na świecie. Wystarczy tylko spojrzeć na marinę, w której cumują luksusowe jachty. Niewielkie mieszkanie w apartamentowcu zaprojektowanym przez Daniela Libeskinda kosztuje 6 milionów zł! Na wycieczkę po Singapurze zaprasza podróżnik Michał Cessanis.
Wszyscy w Peru żują liście koki i pewnie Inkowie też to robili - przekonywał Szymon Radzimierski, który w ten sposób pokonywał chorobę wysokościową. W naszym studiu opowiadał o swojej najnowszej podróży. Tym razem była to wyprawa do tajemniczej twierdzy Inków – Machu Picchu. Co podobało mu się najbardziej? Posłuchajcie.
Projekt Aleksandry Pasek i Tomasza Czajkowskiego został wyróżniony w konkursie organizowanym przez szwedzki Ice Hotel. Stworzony przez nich pokój to lodowe dzieło sztuki. Sprawdź, co było ich inspiracją.
Byli tam, gdzie kręcono "Teorię wielkiego podrywu", "Miasteczko Twin Peaks", "Przystanek Alaska" czy „Gwiezdne Wojny". Magdalena i Przemysław Czatrowscy kochają podróżować śladami filmów i seriali. Na co dzień są programistami. Warto się wyrwać z wirtualnego świata i poznać ten rzeczywisty - przekonywali w studiu Dzień Dobry TVN.