Świat

  Dubaj to nowoczesna oaza, położona pośrodku pustyni, wyglądem przypominająca miasto z filmów science fiction. W ekspresowym tempie ze skromnej portowej miejscowości, przemienił się w metropolię znaną na całym świecie. Co warto wiedzieć o Dubaju i jakie atrakcje turystyczne oferuje? Jakie są jeszcze inne najmodniejsze wakacyjne kierunki w 2019 roku? Gościem Dzień Dobry TVN był podróżnik Michał Cessanis.

  Wybierasz się na wymarzony urlop na Dominikanie? Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, jakie szczepienia obowiązkowe musisz wykonać oraz w jakie leki powinieneś się zaopatrzyć. W ten sposób unikniesz chorób, które nie tylko mogłyby pokrzyżować wakacyjne plany, ale i permanentnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia.

  Barcelona, stolica Katalonii i drugie miasto Hiszpanii, oferuje atrakcje dla osób pragnących poleżeć na plaży oraz dla rasowych turystów, marzących o całodziennych wyprawach po muzeach i zabytkach architektury. Sprawdź, co warto zobaczyć w Barcelonie, także jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień, weekend czy cztery dni!

  Fuerteventura na Wyspach Kanaryjskich to turystyczny raj z nieprawdopodobną ilością pięknych plaż. Ale mimo egzotyki i piaskowych burz, nie jest aż tak odległa - nie trzeba brać ze sobą nawet paszportu. Sprawdź, co zwiedzić na wyspie Fuerteventura, gdzie wybrać się z dzieckiem, co robić na urlopie.

  Lexie Alford to rekordzistka świata w podróżowaniu. Dwudziestojednoletnia Amerykanka zwiedziła wszystkie kraje na kuli ziemskiej. Nikt wcześniej nie dokonał tego w tak młodym wieku. Z Lexie Alford rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. A studiu podróżnik Michał Cessanis powiedział, jak wykorzystać pozostałe dwa tygodnie wakacji. Gdzie wyjechać last minute, żeby uniknąć tłumów i nie zbankrutować?

  Podróżnik Mateusz Waligóra w 18 czerwca 2019 roku wraz z fotografką i filmowcem Aliną Kondrat wyruszył do Boliwii, by przejść Salar de Uyuni – największą solną pustynię świata oraz zrealizować film dokumentalny. W Dzień Dobry TVN odwiedził nas tuż przed wylotem. Niestety nieszczęśliwy wypadek sprawił, że wyprawa nie została ukończona. Co tak naprawdę wydarzyło się w Boliwii?

  Kobiety na Sardynii wykazują się hartem ducha i spełniają wiele ról. To one poświęcają życie dla rodzin, dzieci, są strażniczkami tradycji i głosem mądrości. Wiele z nich kultywuje tradycyjne zwyczaje, wytwarzając jedzenie według starych receptur oraz rękodzieło. Spotkała się z nimi reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Chętnik.

  W minioną sobotę najbardziej znana barokowa fontanna di Trevi w Rzymie została zamknięta z powodu ogromnej liczny turystów, którzy gromadzili się wokół niej. Władzom stolicy Włoch przysługuje takie uprawnienie na mocy rozporządzenia o ochronie zabytków i atrakcji turystycznych.

  "Fryderyk Chopin" to drugi pod względem wielkości żaglowiec pływajacy pod polską banderą. Z kamerą Dzień Dobry TVN przyglądaliśmy się jak przebiega remont żaglowca. O żeglarskiej pasji i nauce pod żaglami rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Angelo Korzekwą i Urszulą Pochodowicz – członkami załogi Fryderyka Chopina i aktorką Moniką Kwiatkowską.

  Stolica mody i designu z jednej strony zachwyca nowoczesną architekturą, luksusem i ekskluzywnością, z drugiej przyciąga średniowiecznymi zabytkami, które wiele mówią o historii tego miasta kontrastów. Zarezerwujmy sobie kilka dni i wybierzmy Mediolan na kierunek naszej wycieczki.

  W zeszłym roku Marek Kamiński pokonał 30 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym. Przejchał trasę z Polski do Japonii i z powrotem, żeby pokazać, że można podróżować nie niszcząc śwrodowiska. Tym razem, w ekologiczną podróż dookoła świata, zamierza zabrać ze sobą robota - NOA.

  W kolejnym odcinku "Efektu Domina" będziemy mieli okazję przyjrzeć się tragicznym warunkom życia dzieci z Belen - najbiedniejszej dzielnicy peruwiańskiego miasta Iquitos, które mieszkają w prowizorycznych domach, mają problemy z dotarciem do szkoły, czy znalezieniem miejsca do zabawy, a wszechobecna woda stanowi śmiertelne zagrożenie dla nieumiejących pływać maluchów. Dzieciom pomaga organizacja INFANT. Co dokładnie robi? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: producenta "Efektu Domina" Marka Kłosowicza i fotograf, pracującej na planie programu Tatianę Jachyrę.

  Są osoby, które kwestionują kulisty kształt Ziemi i przedstawiają argumenty na to, że nasza planeta jest płaska. Twierdzą również, że Australia nie istnieje. Skąd biorą się tego typu teorie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN popularyzatora astronomii "Z głową w gwiazdach" Karola Wójcickiego. Nasz gość powiedział również, co będziemy mogli zobaczyć dzisiaj na "polskim niebie".

  Łukasz L.U.C Rostkowski ze swoją partnerką Justyną Posadzy zrealizowali jedno ze swoich marzeń – przemierzyli kamperem USA. W Dzień Dobry TVN towarzyszymy im w kolejnych etapach podróży. Przejechali już prawie 1000 kilometrów! Na koniec zostawili sobie deser - w Los Angeles spotkali się z Marcinem Gortatem, wybrali na mecz NBA i zwiedzili Universal Studios Hollywood!

  Do Londynu przybił Dar Młodzieży. Statek wypłynął w maju z portu w Gdyni i udał się w Rejs Niepodległości dookoła świata, a stolica Wielkiej Brytanii była ostatnim przystankiem na trasie przed powrotem do Polski. Jak załoga wspomina podróż? Z jej członkami rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Wyspy Kanaryjskie to kompromis dla wszystkich tych, którzy przy wyborze wakacyjnego kierunku, nie umieją wybrać między rajskimi plażami a trekkingiem w pięknych górach. Hiszpański archipelag da nam bowiem jedno i drugie. Dowiedz się, gdzie leżą Kanary, jakie ciekawe miejsca na nich znajdziesz oraz którą z wysp wybrać.

  "Święte miejsca" to program, którego gospodarzem jest gość Dzień Dobry TVN dziennikarz i publicysta ks. Kazimierz Sowa. Co będziemy mogli zobaczyć w audycji? Gdzie zostały zrealizowane pierwsze odcinki?

  Maroko to orientalna kraina, która oczarowała turystów z całego świata. Przyciągają ich wspaniałe krajobrazy, wyjątkowa kultura, ciekawa architektura oraz jedyna w swoim rodzaju kuchnia marokańska. Pełne egzotyki potrawy marokańskie to kwintesencja tradycji arabskich oraz wpływów kultury afrykańskiej i europejskiej. Takie połączenie czyni tamtejszą kuchnię jedyną w swoim rodzaju. Marokańskie dania smakował podróżnik Michał Cessanis.