Montserrat niedaleko Barcelony - imponujący klasztor na górskim zboczu

Montserrat, Hiszpania
Peter_Horvath/Getty Images
Dojazd z Barcelony do Montserrat dla niektórych będzie równie atrakcyjny, jak sam klasztor na górskim zboczu, głównie dzięki wyjątkowym krajobrazom. Podróż charakterystycznymi żółtymi wagonikami kolejki linowej może być niezapomnianym przeżyciem.

Góra Montserrat, położona około 45 kilometrów od centrum Barcelony, słynie z benedyktyńskiego klasztoru z XIX wieku i świętej figurki Matki Bożej zwanej La Moreneta. To wprost idealny cel jednodniowej wycieczki z gwarnej Barcelony – turyści mogą cieszyć się pięknem natury i poznać najważniejszy kataloński ośrodek kultu religijnego, cel pielgrzymów z całego świata.

Czym wyróżnia się góra Montserrat niedaleko Barcelony?

Masyw górski Montserrat wznosi się na wysokość 1237 metrów n.p.m. i leży na terenie Katalonii, około 45 kilometrów na północny zachód od centrum Barcelony. Jego nazwa odnosi się do charakterystycznego „postrzępionego” kształtu, który jest wynikiem znacznej erozji skał. Na wysokości około 1000 metrów n.p.m. znajduje się klasztor benedyktyński – najważniejszy kataloński ośrodek kultu religijnego, który przyciąga pielgrzymów z całego regionu i kraju. Pierwotny budynek został wybudowany w XI wieku, jednak zniszczyły go wojska napoleońskie. Obecna budowla pochodzi z roku 1874. Jednak legendy związane z tym miejscem sięgają 50 roku n.e. Podobno to właśnie wtedy św. Piotr pozostawił w okolicznej grocie figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, której autorstwo przypisuje się św. Łukaszowi. Naukowcy datują jednak powstanie figury na co najmniej XII wiek.

To spokojne miejsce kontrastuje z hałaśliwą Barceloną, stanowiąc połączenie piękna przyrody, zachwycającej architektury sakralnej oraz elementu mistycznego związanego ze starym kultem Matki Bożej z Montserrat. Opactwo jest doskonale przygotowane do przyjęcia turystów – dotyczy to zarówno opcji dojazdu na miejsce i oznakowania okolicy, jak i dostępnej na miejscu oferty gastronomicznej.

Jakie atrakcje znajdują się na Montserrat?

Na miejscu warto zwiedzić przede wszystkim XIX-wieczny benedyktyński kompleks klasztorno-sanktuaryjny z bogato zdobionymi wnętrzami. W centralnym punkcie kościoła, nad głównym ołtarzem, znajduje się słynna figurka Matki Bożej z Montserrat zwanej La Moreneta, czyli Czarna Madonna lub „Czarnulka”. Kompleks klasztorny od XIX wieku służy za ośrodek katalońskiej kultury. Przechowywane są tu ogromne zbiory starych ksiąg oraz dzieła takich artystów jak Pablo Picasso, El Greco, Salvador Dali, Caravaggio, Claude Monet i wielu innych. Obecnie można je oglądać w Muzeum Sztuki Montserrat. Do dziś działa tam także założona w 1499 roku drukarnia – jedna z najstarszych na świecie. Warto także przejść się jednym ze szlaków do Świętej Groty (Santa Cova) z XII-wieczną kapliczką. Niewątpliwą atrakcją, szczególnie dla dzieci, będzie podróż żółtymi wagonikami kolejki linowej, która kursuje od 1930 roku, a także stromą trasą kolei linowo-szynowej funicular zawożącej turystów na sam szczyt góry Montserrat, z którego roztacza się wspaniały widok na Barcelonę i okolice.

Jak dojechać z Barcelony do klasztoru Montserrat?

Na miejsce najlepiej dostać się pociągiem, a następnie kolejką linową, szynową, Można też zdecydować się na pieszą wycieczkę górskim szlakiem. Podróż rozpoczyna się na stacji kolejowej na Placu Hiszpańskim. Znajdują się tam automaty, w których można kupić łączony bilet Trans Montserrat Ticket , który umożliwia przejazd w obie strony pociągiem R5 oraz kolejką – do wyboru szynową lub linową. Dodatkowo w cenie są dwa przejazdy metrem oraz imponującą wysokogórską kolejką, która zawozi turystów do jaskini Santa Cova oraz do Sant Joan, czyli na sam szczyt masywu Montserrat (powyżej opactwa), z którego roztacza się wspaniały widok.

Trzeba przyznać, że dojazd z Barcelony do Montserrat komunikacją zbiorową jest bardzo wygodny. Podróż nowoczesnym pociągiem trwa około godziny. W środku pojazdu znajdują się wyraźne oznaczenia, dzięki którym dokładnie wiadomo, na której stacji należy wysiąść – Monistrol de Montserrat w przypadku podróży kolejką szynową oraz Aeri de Montserrat, jeśli wybraliśmy kolejkę linową. Na miejsce można także dostać się samochodem, parkując w okolicach stacji kolejki szynowej. Inną wygodną opcją jest wykupienie zorganizowanej wycieczki autokarowej. Zaletą takiego rozwiązania jest wliczona w cenę usługa przewodnika, który barwnie przybliży historię klasztoru i legendy związane ze świętą figurą. Dodatkową atrakcją przewidzianą w ramach niektórych wycieczek jest recital znanego chóru chłopięcego, który działa na terenie kompleksu klasztornego.

Wyprawa do Montserrat z Barcelony jest świetnym pomysłem na jednodniową wycieczkę, podczas której można odpocząć od zgiełku miasta w wyjątkowych okolicznościach przyrody i podziwiać jeden z najbardziej znanych klasztorów na świecie.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?