Dlaczego warto zobaczyć właściwe 7 cudów świata? Różne kategorie 7 cudów świata

Mur chiński, Chiny
Fei Yang/Getty Images
7 cudów świata to listy najważniejszych, najbardziej zapierających dech w piersiach obiektów będących dowodem najwyższych osiągnięć inżynieryjnych i artystycznych. Oryginalna lista 7 cudów świata starożytnego została opracowana przez Antypatra z Sydonu, a następnie modyfikowana w średniowieczu.

Współcześnie, za wyjątkiem piramidy Cheopsa, nie istnieje żaden z obiektów znajdujących się na liście 7 cudów świata antycznego. Powstały jednak inne rankingi, w tym między innymi lista 7 cudów świata natury, czy nowa lista 7 cudów świata współczesnego, nowożytnego. Została ona opracowana przez UNESCO, a wybór godnych maksymalnego wyróżnienia zabytków spoczął na wyborcach – przez rok (2006–2007) trwało bowiem ogólnoświatowe głosowanie telefoniczne i internetowe.

7 cudów świata – opisowy ranking najwspanialszych miejsc na świecie

7 cudów świata to słynna lista najbardziej prestiżowych obiektów z całego świata. Pod względem historycznym najwcześniej, bo już w II wieku p.n.e., powstała lista 7 cudów świata starożytnego. Jej stworzenie przypisuje się greckiemu poecie Antypatrowi z Sydonu. Współcześnie znana lista 7 cudów świata antycznego została skompletowana w średniowieczu. Wcześniej bowiem wiele znajdujących się na niej budowli po prostu jeszcze nie istniało.

Zabytki z listy 7 cudów świata starożytnego – rzymskie, greckie czy egipskie – to budowle, które zostały uznane za szczególnie wyjątkowe i które są świadectwem ogromnej doskonałości artystycznej i inżynieryjnej. Często są to również ważne symbole poszczególnych państw lub narodów i zawsze wiążą się z ciekawą, bogatą historią. Warto jednak zauważyć, że znana na całym świecie lista 7 cudów świata ma charakter głęboko uznaniowy. Co więcej, oryginalne zestawienie zawiera tylko te budowle, które znane były starożytnym Grekom.

Co znajduje się na klasycznej liście i jakie jest 7 cudów świata? W jej skład wchodzą następujące obiekty:

  • Piramida Cheopsa – najstarszy i jednocześnie największy pod względem powierzchni całkowitej obiekt z listy starożytnych cudów świata. Piramida została wzniesiona w 2575 roku p.n.e. Jest to też 1 z 7 cudów świata, który przetrwał do dzisiejszych czasów, choć wielokrotnie był grabiony, a już w starożytności zniszczona została warstwa licówki piramidy. Piramida Cheopsa jest największą spośród wszystkich trzech piramid znajdujących się na egipskim płaskowyżu w Gizie.
  • Wiszące Ogrody Semiramidy – zwane potocznie „Ogrodami babilońskimi”, są niezachowanym, zniszczonym przez trzęsienie ziemi obiektem, który prawdopodobnie musiał robić fenomenalne wrażenie estetyczne. Wiszące ogrody zostały wybudowane w 600 roku p.n.e. przez babilońskiego króla Nabuchodonozora II w prezencie dla swej małżonki Amytis.
  • Świątynia Artemidy w Efezie – wybudowana w 560 roku p.n.e., znana głównie ze źródeł pisanych, jej nieliczne pozostałości zostały odkryte dopiero w XIX wieku przez ekspedycję naukową organizowaną przez Muzeum Brytyjskie. Świątynia poświęcona była greckiej bogini łowów, lasów i roślinności.
  • Posąg Zeusa w Olimpii – również niezachowany, monumentalny obiekt przedstawiający najwyższego w hierarchii mitologii greckiej boga – Zeusa. Budowa posągu została ukończona w 430 roku p.n.e., jego autorem był Fidiasz, a sam posąg mierzył aż 13 metrów wysokości. Dla porównania – słynny ze swych gabarytów posąg Abrahama Lincolna mierzy „zaledwie” 5,8 metra wysokości.
  • Mauzoleum w Halikarnasie – bodajże najmniej znany z listy 7 cudów świata zabytek, który został wybudowany przez Artemizję, władczyni Karii, na cześć swojego zmarłego męża (i zarazem brata). Zostało doszczętnie zniszczone na skutek trzęsienia ziemi.
  • Kolos Rodyjski – został ukończony w 281 roku p.n.e. i przedstawiał gigantyczną postać Heliosa, boga słońca. Na jakiej wyspie wzniesiono Kolosa, zaliczanego do 7 cudów świata? Kolos Rodyjski, zgodnie z nazwą, został wybudowany na wyspie Rodos. Do jego wykonania zużyto ok. 20 ton kruszców, żelaza i brązu, a sama budowa trwała 12 lat.
  • Latarnia morska na Faros – obiekt ukończony w 279 roku p.n.e. znajdował się w Aleksandrii i rozświetlał pobliskie morze. Widoczny był już z odległości ok. 48 km.

Nowe 7 cudów świata nowożytnego

Istnieją także alternatywne listy, takie jak 7 cudów świata – miast, które są najlepsze do życia na świecie, czy też 7 cudów świata natury. Na drugim miejscu pod względem popularności plasuje się jednak lista 7 cudów świata współczesnego. Co się na niej znajduje? Lista zawiera następujące obiekty (w nawiasach współczesna przynależność terytorialna):

  • Wielki Mur Chiński (Chiny),
  • Petra (ruiny miasta osadzonego w skale w Jordanii),
  • Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (Brazylia),
  • Machu Picchu (Peru),
  • Koloseum (Włochy),
  • Chichén Itzá (Meksyk),
  • Tadż Mahal (Indie).

Nowe 7 cudów świata zostało opracowane m.in. przez UNESCO. Zwycięzcy wybierani byli poprzez demokratyczne, ogólnoświatowe głosowanie, w którym można było wziąć udział przez telefon lub internet. Głosowanie trwało przez ponad rok (2006–2007), a łącznie oddano ponad 90 milionów głosów.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!