Świat

30-letnim samochodem do Gambii. Polscy podróżnicy zwiedzili Afrykę i wybudowali plac zabaw dla dzieci

"30-letnim samochodem do Gambii", reporter: Bartek Dajnowski

Świat

30-letnim samochodem do Gambii. Polscy podróżnicy zwiedzili Afrykę i wybudowali plac zabaw dla dzieci

"30-letnim samochodem do Gambii", reporter: Bartek Dajnowski

Mikołaj Sondej i Dominika Knitter wybrali się do Gambii ponad 30-letnim samochodem. Ich podróż była prawdziwą życiową przygodą, podczas której zrobili też wiele dobrego. O szczegółach wyjazdu opowiedzieli Bartkowi Dajnowskiemu.

Pomysł na podróż

Dominika Knitter i Mikołaj Sondej poznali się mniej więcej rok temu i trzy miesiące spędzili w Wietnamie. Po powrocie do Polski w głowie podróżnika zrodził się pomysł samochodowej wyprawy do Gambii. Na początku jego towarzyszka była sceptycznie nastawiona do pomysłu, ale po 2 miesiącach zdecydowała się na wyjazd.

Wyprawa z misją

Początkowo podróż Dominiki i Mikołaja zapowiadała się zwyczajnie. Z czasem jednak nabrała dodatkowego znaczenia.

Auto miało 32 lata i naszym pierwotnym planem było po prostu pojechanie do Gambii i sprzedanie tego auta, ale niechcący zrobiliśmy dużo więcej

- powiedział mężczyzna.

Dominika zdradziła, że na własną rękę pomogli gambijskiej szkole w prowincji Basse. Tam zbudowali plac zabaw, który spodobał się dzieciom.

Polskie bajki

Na co dzień maluchy mieszkające w prowincji Basse bardzo rzadko mają dostęp do telewizji, a jeśli już, to najczęściej widzą w niej nigeryjskie filmy, a nie bajki. Podróżnicy postanowili więc za pomocą rzutnika pokazać dzieciom polskie animacje, wzbudzając tym spore zainteresowanie.

One były w takim szoku, po prostu zapatrzone były jak w obrazek

- opowiadała Dominika.

Codzienność Dominiki i Mikołaja

Dominika Knitter swoją przygodę z podróżowaniem rozpoczęła już po zakończeniu studiów. Przez 3 miesiące w roku pracuje sezonowo, by uzbierać środki na swoje kolejne wyprawy. Mikołaj Sondej z kolei jest marynarzem, chociaż zdarzało mu się pracować jako drwal za kołem podbiegunowym. Choć oboje uwielbiają wyjazdy, zauważają też pewne minusy takiego trybu życia.

Brakuje (…) stabilizacji i (...) to jest dość stresujące

- podkreśliła Dominika.

Podróżniczka do tej pory była w 47 państwach i jedną z ważniejszych wypraw była ta, którą odbyła autostopem nad Bajkał. Jak sama przyznaje, takie podróże nie są dla niej stresujące i stają się okazją do nawiązywania nowych kontaktów. 

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.


Co sądzisz o tym artykule?
88
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
02.04.2020
Marta Maria
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
02.04.2020
Kasia
Brawo Dodo i Mikołaj!!!!!😍