Świat

  Świat

  Dworzec „Babel” położony w najuboższej dzielnicy Tel Awiwu jest drugim co do wielkości dworcem autobusowym na świecie. Dworzec jest tak duży, że można się tu łatwo zgubić. Wybudowanie go zajęło 26 lat. Na dworcu można zjeść, znajdują się tu również sale kinowe, a także przedszkole czy klinika dla uchodźców, biuro prawne i kościół.Zajrzeliśmy tam z kamerą Dzień Dobry Wakacje.

  Wyspy Cooka swoją nazwę zawdzięczają Jamesowi Cookowi – wielkiemu odkrywcy, żeglarzowi i kartografowi, który zawinął tu z załogą w 1773 roku. Ich oczom ukazał się rajski widok niewielkich wysepek z piaszczystymi plażami, otoczonych turkusową wodą Oceanu Spokojnego, porośniętych palmami kokosowymi.

  Morze Czarne to ciepłe morze, a mimo to wakacje nad nim są stosunkowo tanie. Temperatura wody latem może wynosić nawet 29℃. Dokąd się wybrać nad Morze Czarne? Może zamiast Bułgarii zdecydować się na Rumunię?

  Syndrom paryski nie wynika z charakteru samego Paryża, ale z wyobrażeń, z jakimi do miasta zakochanych przyjeżdżają obcokrajowcy. Szczególnie Japończycy, dla których kultura francuska jest odmiennym od ich sposobu bycia żywiołem, nie potrafią poradzić sobie z wizerunkiem prawdziwego Paryża. Syndrom paryski jest bowiem wynikiem konfrontacji, do jakiej dochodzi pomiędzy rzeczywistym miastem a jego kulturowymi przedstawieniami, którymi żywili się turyści.

  Osoby, które dużo podróżują i interesują się turystyką znają opowieści o zaburzeniach psychicznych, które są wywoływane pobytem w jakimś miejscu. W Paryżu czeka na podróżnych depresja, we Florencji – lęki. Syndrom jerozolimski to zaburzenie urojeniowe, które dotyka turystów i pielgrzymów w Jerozolimie.

  Wyrobienie paszportu dla dziecka jest konieczne w przypadku podróży poza kraje Unii Europejskiej. Aby go otrzymać, należy dostarczyć komplet dokumentów do dowolnego punktu paszportowego lub polskiego konsulatu za granicą. Ile kosztuje paszport dla dziecka? Jak długo czeka się na jego wyrobienie?

  Piękne, górskie krajobrazy i malownicze, zadbane miasta przyciągają do Szwajcarii rzesze turystów. Ten prawie 8 milionowy kraj jest wymarzonym miejscem na wakacje. Jakie są największe atrakcje turystyczne Szwajcarii? Z okazji 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Szwajcarią, Ambasador Szwajcarii zaprasza na koncerty, które przybliżą Polakom tradycję i dźwięki szwajcarskiego rogu alpejskiego!

  Jeszcze nigdy w historii nie było tak blisko do wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Polski – teraz wszystko jest w rękach Polaków. Amerykańska Ambasada walcząc o zniesienie wiz dla Polaków, apeluje o składanie wniosków wizowych do końca września. W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Konsul Ambasady Amerykańskiej - Karolinę Orton, która zdradziła, Pani Konsul opowie dlaczego warto aplikować o wizę właśnie teraz, jak wygląda ten proces, ile trwa, co trzeba zrobić.

  Ukraina to dosyć popularny kierunek wśród polskich podróżnych. Jeśli planujesz wizytę u naszego wschodniego sąsiada, dowiedz się, czy potrzebna jest Ci wiza na Ukrainę. Jej obowiązek zależy bowiem od celu wizyty oraz długości pobytu.

  Grecja w czasach antycznych była światową potęgą, stolicą filozofów i myślicieli. Po dziś dzień historia powtarza ich nazwiska, a turyści z całego świata zjeżdżają się, aby podziwiać monumentalne budowle. Mówi się, że każdy Europejczyk powinien odwiedzić Grecję, bez której nie byłoby tak rozwiniętej cywilizacji na starym kontynencie.

  O urokach wyspy rozpisywali się artyści, sam Goethe twierdził, że Sycylia jest kluczem do wszystkiego, a kto jej nie widział, nigdy nie zrozumie Włoch. Zainteresowaniem turystów cieszy się nie tylko stolica Sycylii – Palermo, ale także mniejsze, równie urokliwe miasta. Pora wyruszyć w podróż i poznać największe atrakcje wyspy.

  Jeśli w dzieciństwie choć raz marzyłeś o tym, by na własne oczy zobaczyć świat opisywany w baśniach, koniecznie odwiedź zamki nad Loarą. W tej magicznej krainie Twój sen z dzieciństwa stanie się rzeczywistością. Dolina Loary to jeden z najpiękniejszych zakątków Francji.

  Gran Canaria to trzecia co do wielkości wyspą należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Sąsiaduje z Fuerteventurą i Teneryfą. Przez turystów nazywana jest rajską wyspą lub mini kontynentem. Mimo że rozciągają się tam bezkresne plaże, to zapuszczając się w głąb lądu, można zobaczyć niespotykaną różnorodność klimatu i krajobrazu.

  Hiszpania to niewątpliwie wyjątkowy i barwny kraj, który można kosztować wszystkimi zmysłami - podziwiać zabytki, spróbować tamtejszego wina oraz lokalnych przysmaków i zachwycać się przenikającymi się wpływami wielu cywilizacji. W Hiszpanii kultywuje się wiele tradycji, charakterystycznych dla różnych części świata.

  Ibiza to wyspa o dwóch obliczach - południowym - dyskotekowym, bo właśnie tam spotkać można najlepszych DJ'ów świata i północnym - dla amatorów spokojnego wypoczynku wśród oliwnych gajów, lasów piniowych i migdałowców. Wszystko to zaledwie około 4 godziny lotu z Warszawy.

  Korfu jest górzystą wyspą Grecji, której, jeśli chodzi o krajobrazy i mentalność jej mieszkańców, znacznie bliżej do Włoch niż wysuszonych słońcem greckich wysp. Korfu leży na Morzu Jońskim i terytorialnie znacznie bliżej jej do Albanii - zaledwie 5 km w linii prostej.

  Kreta jest jedną z wielu niezwykłych wysp Grecji. Jej plaże uważane są za prawdziwy cud natury - zarówno te duże, jak i niewielkie romantyczne, ukryte między skałami nabrzeża. Jest to miejsce, na które bez problemu można dostać się samolotem, wybierając jeden z dwóch portów lotniczych.

  Lloret de Mar jest miastem na Costa Brava, w samym sercu Katalonii, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. To jednak nie tylko piękne plaże, ale również zabytki, które pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Dlatego właśnie miasto, które na co dzień zamieszkuje około 40 tys. osób, w sezonie urlopowym liczy niemal dwa razy tyle.