Jakub Tolak i Zosia Samsel zrezygnowali z dotychczasowego życia i od kilkunastu miesięcy podróżują kamperem po Europie. Ostatnio łączyliśmy się z nimi, jak byli w Andaluzji. A gdzie są obecnie?
Piran, niewielkie miasto w Słowenii u wybrzeży Adriatyku, w którym żyje zaledwie cztery tysiące mieszkańców, jest jednym z jaśniejszych punktów turystycznych w tym regionie. Ma bardzo ciekawą historię związaną z jego włoskimi korzeniami.
Walencja to trzecie największe miasto Hiszpanii, zaraz po jej stolicy, Madrycie oraz słynnej Barcelonie. Miejsce to zachwyca turystów niezwykłą atmosferą, stworzoną m.in. dzięki połączeniu budowli zabytkowych z nowoczesnymi, a także rozległymi, malowniczymi plażami.
Robert Szulc wraz z początkiem roku wyruszył w swoją kolejną, niezwykłą podróż, podczas której ma odwiedzić cztery kontynenty. Ma konkretny cel: spotkać ludzi i zapytać ich, jak pandemia zmieniła ich życie. Teraz przebywa w Afryce, gdzie spełnił wyjątkową misję - ku pamięci Aleksandra Doby zdobył szczyt Kilimandżaro.
Oman wciąż nie jest celem masowej turystyki, dlatego doskonale nadaje się dla podróżników, którzy podążają mało uczęszczanymi szlakami. Problemu nie stanowi spanie na dziko w namiocie ani bezpieczeństwo – w Omanie spotkamy przyjaznych i gościnnych ludzi. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym malowniczym kraju.
W Afryce spotkamy zarówno najbardziej niebezpieczne, jak i urocze zwierzęta świata. Sporo gatunków zwierząt w Afryce zagrożonych jest wyginięciem. Polowanie na nie jest surowo wzbronione.
Sjesta to nie tylko popołudniowa drzemka w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy. To również czas, w którym popołudniami nieczynne są niemal wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. Dziwi to zwłaszcza turystów z krajów, w których nie ma tradycji sjesty.
Wakacje już za kilka miesięcy, ale wiele osób nadal nie wie, jak je zaplanować. Wszystko przez pandemię koronawirusa i stale zmieniające się zasady wjeżdżania na terytorium różnych państw oraz powrotu do Polski. Jak zatem zaplanować tegoroczny wyjazd? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli ekspert, biegły sądowy ds. turystyki, Marek Kamieński oraz blogerka podróżnicza, Natalia Sitarska.
Dolina Królów w Egipcie to słynna nekropolia, w której zlokalizowany jest jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytności – odkryty w 1922 r. w nienaruszonym stanie grobowiec Tutanchamona. Do tej pory na terenie Doliny Wschodniej i Doliny Zachodniej znaleziono 64 miejsca spoczynku egipskich władców i członków ich rodzin.
Pandemia koronawirusa mocno dała się we znaki branży turystycznej. Ucierpiała m.in. turystyka w Tajlandii, do której w ostatnich latach chętnie przybywali turyści z całego świata. Rząd tego kraju może teraz mieć dla nich interesującą ofertę.
Wakacje w Grecji w 2021 roku będą możliwe. Do kraju zostaną wpuszczone osoby, które są zaszczepione przeciwko COVID-19, mają przeciwciała lub negatywny wynik testu. W Hiszpanii także liczą na powrót turystów. Tamtejszy rząd spodziewa się, że władze unijne zgodzą się na obowiązywanie koronapaszportów wydawanych tym, którzy przeszli szczepienia przeciwko koronawirusowi.
Dubaj to nie tylko szklane wieżowce i piaszczyste plaże. Odwiedzając to miasto, nie można zapomnieć o starówce i handlowej dzielnicy - Deira, która znana jest z targu złota. To właśnie po niej Michał Cessanis oprowadził widzów Dzień Dobry TVN.
Dubaj staje się coraz popularniejszym wakacyjnym kierunkiem wśród Polaków. Czy do Dubaju potrzebna jest wiza?
Canal d’Amour, czyli Kanał Miłości, znajduje się na wyspie Korfu i uważany jest za jej najciekawszą atrakcję. Miejsce nadaje się zarówno do samotnego wypoczynku, jak i rodzinnych wakacji. Sprawdź, co ciekawego oferuje.
Sparta była swego czasu bardzo silnym i wpływowym polis, nazywanym Lakedaimonem. Obecnie w okolicach ruin mieści się miasto (o tej samej nazwie) pochodzące z XIX wieku. Ruiny starożytnej Sparty można zobaczyć na północy miasta, lecz zabytków pozostało niewiele. Ma to jednak swoje dobre strony – dzięki temu można zwiedzać starożytne budowle bez tłumów turystów.
Marzysz o wakacjach za granicą? Turyści z Polski nadal muszą mieć na uwadze pewne obostrzenia, ale wyjazdy do innych krajów są coraz bardziej dostępne. Podpowiadamy, gdzie i w jakich warunkach możesz wyjechać na wczasy.
W Polsce marzec to moment, kiedy zima spotyka się z wiosną. Jest jeszcze chłodno i mało kto wyobraża sobie wypoczynek w kraju. Ale są miejsca, do których można dotrzeć tanio i szybko, gdzie w marcu można cieszyć się przedsmakiem lata. Podpowiadamy, dokąd pojechać na wakacje w marcu.
Gdzie występuje dzień polarny? Zjawisko to występuje jedynie na obszarach kół podbiegunowych i jest ściśle związane z ruchem Ziemi wokół Słońca. Gdzie można doświadczyć dnia polarnego?
Anna Małecka-Mutambi w 2016 r. przeniosła się do Mbarara w Ugandzie. To tam aktywnie realizuje swoją życiową misję - pomoc potrzebującym w Afryce. Polka otworzyła Fundację Agandi i prowadzi dom opiekujący się sierotami. Jak trafiła do Ugandy? Jak dzieli się rodzinnym ciepłem z tyloma poszkodowanymi przez los maluchami?
Nazwa Gjirokastra pochodzi z języka greckiego. W XIII wieku, za czasów panowania bizantyjskiego, miasto nosiło nazwę Argyroupolis, co w tłumaczeniu oznacza "Srebrne Miasto". Obowiązywało też określenie Argyrokastron, czyli "Srebrna Twierdza". Sami mieszkańcy miasta uważają, że nazwa pochodzi od starożytnego plemienia Argyrów, które w starożytności zamieszkiwało to terytorium.
Mikołaj Sondej i Dominika Knitter wybrali się do Gambii ponad 30-letnim samochodem. Ich podróż była prawdziwą życiową przygodą, podczas której zrobili też wiele dobrego. O szczegółach wyjazdu opowiedzieli Bartkowi Dajnowskiemu.
Widoki na Islandii bez wątpienia zapierają dech w piersiach. Katarzyna Paluch postanowiła udowodnić, że również dźwięki tej wyspy mogą zachwycić. Dlatego właśnie stworzyła wyjątkową mapę, o której opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Sushi, świetne samochody i elektronika, a także słynne pokemony, to pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, myśląc o słowie Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni to jednak nie tylko wynalazki, ale także miejsce pełne historii, tradycji i zasad. Filip Chajzer zabrał nas na krótką wycieczkę i sprawdził, co jeszcze Japonia dała światu i Polsce.
Chengdu (Chiny) to miasto o wielowiekowej historii, sięgającej XI wieku p.n.e. Chengdu to miejsce, w którym nowoczesna, przemysłowa i biznesowa tkanka miejska łączy się z tradycją i wieloma historycznymi zabytkami. Poznaj historię i atrakcje Chengdu.
Indie słyną ze wspaniałej kultury, smacznej kuchni i pięknych zabytków. Na liście najważniejszych indyjskich budowli znaleźć można m.in. dwie wspaniałe twierdze: Czerwony Fort w Agrze i Czerwony Fort w Delhi. Czym charakteryzują się słynne indyjskie zamki obronne?
W czasie pandemii koronawirusa wiele osób marzy, by wyjechać do innego kraju. W większości przypadków przez panujące obostrzenia jest to niemożliwe, jednak można sobie zaplanować, co chcielibyśmy zobaczyć już po lockdownie. W Dzień Dobry TVN z pomocą przyszła dziennikarka, podróżniczka i autorka bloga, Patrycja Jaskot, która opowiedziała o najpiękniejszych miejscach na świecie.
Monumentalne grobowce Mada'in Salih to jedna z najbardziej tajemniczych i ekscytujących zagadek historycznych. Z jakiego okresu pochodzą te budowle? Kto był ich twórcą? Dla kogo powstały? Odpowiedzi na te pytania wciąż są niejasne. Odkryj sekrety, jakie skrywa przeklęte miasteczko Mada'in Salih!
Magdalena Typel prowadzi dwa pensjonaty na jednej z lokalnych wysp na Malediwach - Nilandhoo. Swoje rajskie życie wiedzie tam już od 8 lat. Co ciekawe, była jedną z pierwszych osób, które wybrały się na tę wyspę na własną rękę, unikając resortów. Po bardzo udanych wakacjach w 2013 r., Magda zdecydowała się wyjechać na stałe. Nie bez znaczenia jest na pewno fakt, że z wysp pochodzi jej ukochany. O swoim życiu na drugim końcu świata opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Robert Szulc jest podróżnikiem i blogerem. 15 stycznia mężczyzna wyruszył w podróż dookoła świata. Obecnie przebywa w Ekwadorze. Jak kraj zmienił się w czasie pandemii? Z jakimi obostrzeniami i przeszkodami musiał się zmierzyć? O tym wszystkim rozmawiał z Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem.
Michał Cessanis tym razem zabrał naszych widzów do słonecznego Dubaju, czyli największego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Co warto zobaczyć w krainie mlekiem i miodem płynącej? Czy faktycznie dominuje tam przepych?