Andrzej Łagowski pragnął spełnić swoje największe marzenie i z Lubelszczyzny ruszył nad Morze Czarne na tratwie. Niestety koleje losu sprawiły, że musiał opuścić swój środek transportu i zamienić go na rower. Nie zwracając uwagi na przeciwności losu podróżnik kontynuuje swoją wyprawę, a o jej szczegółach opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Kanion Colca w Peru uważany jest za najgłębszy na świecie. Pierwszymi ludźmi, którym udało się go przepłynąć byli członkowie krakowskiego klubu kajakowego. Polscy studenci dokonali tego ponad 40 lat temu. Ich wyczyn przeszedł do historii i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Jak wspominają tę niezwykłą wyprawę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Władze w Zagrzebiu zaktualizowały wymagania co do konieczności posiadania testów, świadectw szczepień lub odbywania kwarantanny. Na jakiej liście są Polacy?
Ras Al Khaimah leży w północno-wschodniej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego stolica to piękne i różnorodne miasto, do którego można pojechać, aby uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Sprawdź, dlaczego warto tam się wybrać.
W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem władze Portugalii postanowiły, że Lizbona, stolica kraju, zostanie otoczona kordonem sanitarnym. Do miasta będzie można wjechać lub z niego wyjechać tylko z bardzo ważnych powodów.
Jakuck znajduje się w północno-wschodniej Syberii. Zimą temperatura dochodzi tam do –40 st. C. Nawet dla mieszkańców tego miasta warunki pogodowe bywają ekstremalne.
Marcin Ciepielewski został laureatem międzynarodowego konkursu fotografii górskiej, a to oznacza, że robi najlepsze zdjęcia na świecie. Pokonał ponad 300 doświadczonych fotografów z niespełna 60 krajów. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak powstało zdjęcie, które poruszyło jury.
Wyspy Jońskie – wyspy marzeń wielu osób, spragnionych widoku niebiańskich krajobrazów i wypoczynku w bardzo ciepłej, ale nie skwarnej temperaturze. Czym charakteryzują się greckie Wyspy Jońskie? Czy to dobry wybór na letnie wczasy?
Przed nami lato i wakacje. Planujemy urlopy, zastanawiamy się, gdzie je spędzić. W ubiegłym roku za sprawą pandemii większość z nas wypoczywała w Polsce. Teraz, gdy poluzowano restrykcje i podróżowanie staje się łatwiejsze, chętnie wybierzemy się na zagraniczne wczasy. Jak się na nich zachowujemy? Jakie błędy popełniamy? O tym w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiada Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”.
Sada Hanasaki jest tancerką i nauczycielką tańca jiutamai. W Dzień Dobry TVN ubrana w kimono opowiedziała, na czym on polega. Zdradziła też, ile czasu trwa zakładanie kimona oraz zaprezentowała kilka ruchów.
27-letnia Michalina Kupper kocha podróżować. Na swoim koncie ma wiele wyjazdów, ale to Bliski Wschód zdobył jej serce. Podczas wypraw nie tylko zwiedza, ale stara się też pomagać lokalnej ludności - w tym kobietom, które były niewolnicami seksualnymi. - Jeśli jest okazja, próbuję to wsparcie zorganizować - deklaruje.
Wakacje jeszcze nigdy nie były tak niepewne. Po roku licznych restrykcji, poszczególne państwa luzują obostrzenia. Każde z nich ma jednak odrębne przepisy. Jak dowiedzieć się, które z nich są aktualne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.
Michał Miziarski i Dorota Kacperek to para, która zakochała się w afrykańskiej modzie i postanowiła ją przenieść do Polski. Ich kolorowe projekty podbijają rynek i wyprzedają się w mgnieniu oka. Teraz, o sukcesie swojej marki Pole Pole opowiedzieli w rozmowie z redaktor mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabiną Ziębą.
Orawa to historyczna kraina znajdująca się przy polskiej granicy ze Słowacją. Tutejsza oferta wypoczynkowa jest bardzo bogata. Coś interesującego dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy sportu, jak i obiektów historycznych.
Jamila w Polsce jest Kasią. Przeprowadziła się do Maroka, bo już jako mała dziewczynka interesowała się kulturą państw Afryki i Ameryki Południowej. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła jak po przyjeździe do Marrakeszu musiała nauczyć się żyć na nowo. Jamila mówi wprost "nigdzie nie ma raju, zawsze musisz liczyć się z tym, że coś zyskasz, a coś stracisz".
Irbil, znany również jako Arbil, jest jednym z największych miast irackiego Kurdystanu. Co roku odwiedza je masa turystów z całego świata. Niepowtarzalna architektura, piękne widoki i zabytki historyczne przyciągają obcokrajowców i zachęcają do poznania odmiennej kultury. Co ciekawego można zwiedzić w Irbilu? Poznaj największe atrakcje miasta i zorganizuj niezapomnianą podróż.
Pandemia sprawiła, że podróżowanie po świecie stało się bardzo trudne. Mimo to Robert Szulc postanowił wyruszyć na wyprawę dookoła świata. Dlaczego zdecydował się na podróż w takim momencie? Jak z jego perspektywy zmieniła nas pandemia? O tym rozmawialiśmy z nim w Dzień Dobry TVN.
To już pewne, w wakacje 2021 r. będą obowiązywały paszporty covidowe. System zostanie wprowadzony 1 lipca, a od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Czy podróżowanie po krajach Unii będzie możliwa tylko dla posiadaczy certyfikatu?
Pustynia Arabska to położony w północno-wschodniej części Sahary obszar, stworzony przez żwir, gruz oraz kamienie w odcieniach różu i jasnej czerwieni. Panujący tu suchy klimat zwrotnikowy, w połączeniu z niewielką sumą rocznych opadów (zaledwie 10 mm), nie sprzyja żadnemu życiu. Pomimo tych trudnych warunków Pustynia Arabska jest miejscem przyciągającym turystów i ludy koczownicze.
Turkmenistan to kraj, który rzadko jest przez turystów obierany jako kierunek wakacji. Warto jednak wybrać się tam, chociażby ze względu na stolicę kraju, czyli Aszchabad. Co można tam zobaczyć?
Krakowski Zakrzówek to miejsce dobrze znane okolicznym wspinaczom. To właśnie tam w latach 70. grupka młodych zapaleńców zaczęła realizować marzenia o zdobyciu szczytów świata w odległym Afganistanie. Wyposażeni najlepiej, jak się dało, wyjechali w Hindukusz. Jego zdobywanie szło nawet dobrze do czasu, aż do ich bazy zawitał obcokrajowiec. Pół godziny od obozu Polaków, swą ekspedycję prowadzili Baskowie. Dwóch z nich odpadło od ściany - jeden zginął, a drugi ze złamaną nogą utknął w lodowej szczelinie. Bez pomocy naszych rodaków czekała go pewna śmierć.
Zielone certyfikaty to dokumenty, które ułatwią przemieszczanie się w Unii Europejskiej. Jak zapewnia rząd, Polska zostanie podłączona do systemu najpóźniej 25 czerwca. Jak będzie wyglądał zielony certyfikat? Czy będzie obowiązkowy?
Paszport szczepionkowy to temat, który rozgrzewa naszą wyobraźnię w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym. Wielu z nas chce spędzić wakacje poza granicami kraju. Czy oprócz tradycyjnego paszportu będziemy potrzebować dokumentu zaświadczającego, że jesteśmy zaszczepieni? Prace nad nim prowadzi Komisja Europejska.
Kutna Hora słynęła dawniej z ogromnych pokładów srebra. Było to jedno z najbogatszych miast średniowiecznej Europy, które liczbą mieszkańców dorównywało ówczesnemu Londynowi. Dzisiaj Kutna Hora jest nie mniej popularna. Co roku ciągną tutaj rzesze turystów, a odwiedzenie miasta to punkt obowiązkowy nawet najkrótszej wycieczki do Pragi.
Aleksandra i Mariusz, widzowie Dzień Dobry TVN, zmienili swoje dotychczasowe życie o 180 stopni. Sprzedali dom i wyruszyli w świat. Swoją historią postanowili podzielić się w naszym programie. Gdzie obecnie przebywają? Z czego żyją?
Magda Jungowska od 5 lat mieszka na stałe w Nepalu. Swoim sąsiadom pomagała już po trzęsieniu ziemi, potem w czasie pierwszego lockdownu, gdy w kraju zabrakło jedzenia dla najbiedniejszych. Teraz, podczas drugiej fali epidemii, walczy o tlen.
Na południu Brazylii położna jest miejscowość Aurea, która nazywana jest "polską wioską". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z jej mieszkańcami oraz z Mateuszem Jakubowskim, podróżnikiem i autorem vloga "Śladami Polonii".
Zagraniczne podróże obejmujące przeloty samolotem to dla wielu pierwszy wakacyjny plan od początku pandemii COVID-19. Warunkiem wjazdu do większości krajów świata jest okazanie dowodu szczepienia lub wykonanie testu PCR. Jego cena bywa różna i może nawet przekroczyć koszt biletu.
Wyspa Gozo nie jest zbyt duża, za to niezwykle urokliwa. To coś dla osób, które cenią sobie odpoczynek w spokojnym miejscu, gdzie życie płynie wolniej, a widoki zapierają dech w piersiach.